iertarea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Prietenie dupa iubire nu prea exista...cazuri f rare si cu siguranta nu se continua cu "te iubesc" si "te voi iubi" si etc din astea; vezi sa nu degenereze in ceva mai mult decit facebook; eu as zice sa il urmaresti discret fara sa faci scandal iar daca se sare calul sa ii atragi atentia;
in mod normal, un om care ii serios si isi iubeste partenerul nu are prietenii din astea pe nici un site, si nici timp de ele.(mai ales ca acum ar trebui sa fie concentrat pe tine si copilul care vine?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Referitor la ce a postat Erica:eu am facut o obsesie bolnava pentro o fosta iubita de a sotului meu(de acum 10 ani) intru regulat pe fb sa vad ce face,pe unde umbla,ce copil are ,cand s a maritat etc.Sotul meu nu are nici un fel de treaba cu ea de 10 ani da uite ca eu sunt obsedata de fetisoara aia
Si acum pt Palomina:eu as intra frumusel pe fb(i as da cerere de prietenia sau chiar de pe contul sotului) si i as lasa mesaj exact pe wall ca imi pare bine ca sotul meu este atat de apreciat si de idolatrizat de persoane cu care nu s a mai vazut de un car de ani si ca asta imi arata mie cat de norocoasa sunt cu un asemenea barbat.I as spune asa pe un top f dulceag cat de mult apreciez eu insistenta cu care i declara ea sotului ca il iubeste iar ei nu sa u mai vazut de ani.Asta sigur o sa i arate si eu penibilul situatie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nikol, eu nu cred ca asta e o abordare buna.Ca doar o vei face pe ea sa se simta bine stiind ca sotia e furioasa si afectata de aceste declaratii care in opinia mea sunt facute si ca sa irite, sau na, sa isi arate ei ca vezi Doamne, el inca tine la ea chiar daca e casatorit.
Cred ca e un fel de reconfirmare ca ea e fantastica si ca a fost si este ceva important in viata respectivului.
Cu astfel de abordari pe fb, telefoane, mesaje samd in care arati ca esti nrvoasa (nu ma refer la tine dare mai usoara xeprimarea asa) nu faci decat sa ii confirmi si tu ca ea e importanta.
Neeeah, ideal este sau sa constientizeze partenerul ca e oleaca deplasat sa ii spui unei alte femei cat de mult o iubesti, sau daca tot nu intelege asta, macar sa inteleaga ca pe sotia lui o deranjeaza, si sa se opreasca cu aceste declaratii.
Furia partenerei si gesturile disperate o fac pe femeia aia sa se simta bine, deranjant e pt ea sa fie ignorata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Si eu recunosc ca-i mai spionez pe fosti, i-am sters de la prieteni ca sa nu am acces la profilul complet, pentru ca ma cunosc, am o personalitate obsesiva, asa ca incerc sa ma controlez.

Da, mai intru din cand in cand pe profilele lor sa vad ce mai fac, pe cine mai pupa , dar mi se pare mult prea imoral si de-a dreptul ilegal sa intru in casuta lor de email (bine ca nu stiu parola, cum ziceam, nu ma pot stapani, asa ca inlatur tentatiile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E vorba de incredere.
Relatia intre doi parteneri de viata se cladeste pe incredere, iar asta se castiga pas cu pas.
Mi se par simpliste abordarile unora din voi. Ilegal, imoral...si daca e asa, cu ce ajuta asta doi parteneri care au nevoie de confirmari? Chiar credeti ca toti oamenii pe lumea asta sunt echilibrati, au valori esentiale adanc intiparite in spirit, sunt calculati, decenti, cerebrali?
Viata nu merge dupa tipare. Adica tipare pot exista, dar croiala o mai ia pe langa. Daca am acces la mailul cuiva pentru ca mi-a dat parola, care-i ilegalitatea sa cotrobai pe acolo? Imoral? Poate...depinde in pielea cui te afli.
Nu stiu motivul pentru care barbatul ala verifica corespondenta fostei iubite. Dar confirm ca poate sa nu aiba nici o legatura cu vreun sentiment actual pentru ea, poate fi un gest reflex. Pentru ca poate, dupa cum spunea cineva.
erica, ai tot dreptul sa-i ceri sa inceteze si sa-ti dovedeasca cumva asta. Daca o face, eu zic sa-ti vezi de viata, ca doar n-o sa stea in genunchi in fata ta doar-doar o capata iertarea ta. El poate intelege din asta ca te doare si, teoretic daca este destept, va sti pe viitor ce conteaza cu adevarat in viata voastra. Dar daca te simti umilita, tradata si il faci sa simta asta permanent, ii ceri explicatii peste explicatii si asta nu se mai sfarseste, vinovat sau nu se duce naiba in drumul sau. Fara tine.
Dar mai am o nelamurire: spui ca "eu am in contactele de ym si de facebook barbati cu care am avut relatii,unele doar sexuale". Cu treaba asta vad ca esti foarte relaxata. Intrebarea mea este: la ce iti foloseste legatura cu un barbat cu care ai avut doar relatii sexuale? Il pastrezi de rezerva? Dar pe ceilalti? Te mai destainui lor, le mai ceri sfatul? Iata cateva intrebari pe care si le poate pune iubitul tau. Sau poate crezi ca faptul ca nu i-ai ascuns si daca le vorbesti o faci "la vedere", este un lucru linistitor.
Pentru multi o fi, dar pentru nu stiu cat de multi nu este.

Cred ca intr-un cuplu in care increderea nu este cimentata trebuie sa existe o atentie sporita asupra amanuntelor ce duc la suspiciuni. La varsta voastra este logic sa ai un trecut in spate, dar expunerea lui "la vedere", pentru transparenta, ca si intoarcerea pe furis in culisele tineretii, sunt prostesti, in contextul in care vrei sa-ti cladesti un viitor pentru cineva.

erica, sfatul meu este sa vorbiti si sa va lamuriti, exista posibilitatea sa aiba si el cateceva de spus. Daca va iubiti, discutia asta trebuie sa se termine cu un "da draga, am inteles, o sa fiu mai atent/a". Discutia asta trebuie sa fie directa, la obiect, fara isterii si patetisme. La concret.



Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Dar mai am o nelamurire: spui ca "eu am in contactele de ym si de facebook barbati cu care am avut relatii,unele doar sexuale". Cu treaba asta vad ca esti foarte relaxata. Intrebarea mea este: la ce iti foloseste legatura cu un barbat cu care ai avut doar relatii sexuale? Il pastrezi de rezerva? Dar pe ceilalti? Te mai destainui lor, le mai ceri sfatul?


doar de dragul conversatiei: la mine, a avea pe cineva in contactele de ym sau fb nu e sinonim cu a pastra legatura. pur si simplu nu ma ostenesc sa-i sterg decat pe cei care ajung sa ma streseze cu mesaje. nu inseamna ca daca cineva e in lista mea mi-e automat confident.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

la noi e mai amuzant, eu am pe FB la contacte pe fosti coleg/colege de scoala si rude ale sotului... oameni care nu i-am intilnit niciodata...
ma mai suna sotul de la servici si ma roaga sa le mai scriu cate ceva...sau sa le trimit felicitari de sarbatori...si de multe ori am stat de vb cu ei si pe mess...

revenind la subiect am o intrebare...asta e singura voastra problema, restul e ok?

e ciudat ca verifica emailul si mai ciudat e ca ea nu si-a schimbat parola de atitia ani. tu ai aflat parola?

de ce nu-i trimiti un mesaj in care sa spui ca sa isi schimbe parola ...fara sa spui cine esti...iti faci cont noun pe yahoo si trimiti mesaj....si gata, problema poate se rezolva.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

michelle-usa are dreptate, astfel vei vedea ce vrea el cu adevarat.Pentru ca daca dupa asta, el va mai putea accesa casuta respectivei de mail...vei sti exact de unde are parola...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy

michelle-usa are dreptate, astfel vei vedea ce vrea el cu adevarat.Pentru ca daca dupa asta, el va mai putea accesa casuta respectivei de mail...vei sti exact de unde are parola...

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)








daca ea isi va schimba parola, cu sigurantza nu o sa i-o dea indiferent daca ar fi ceva intre ei.

eu am parolele sotului meu, ca suntem casatoriti, stam in aceeasi casa,e puturos la scris si nici nu vrea sa-si bata capul cu parole...

Erica, sa ne spui ce ai facut!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Rufus a scris foarte frumos si la obiect. Nu mai e nimic de adaugat.

Mergi la inceput