Felicitari Douradoudou, Pyaoliang, Angelique! #47

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

felicitari Angelique si Adriana! Cred ca sunteti cele mai fericite mamici acum, cand va puteti tine puiutii in brate!
Fetelor, multumesc mult pt incurajari, nici nu stiti ce mult ma ajuta. De asemenea, am discutat si cu sotul meu si el mi-a spus aceleasi lucruri ca si voi. Asa k acum ma simt iar curajoasa si abia astept sa soseasca momentul nasterii! Va pup pe toate si va doresc noapte buna!















38+ cu Eva Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Dana, din cite stiu, cu cit bebe e mai mare cu atit il masoara mai greu si erorile sunt mai mari. Deci daca pin aacu a fost ok si inimioara bate bine, eu nu cred ca trebuie sa iti faci griji mari. Intreaba totusi doctorul, ca sa te simti sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Hellooo, imi aduc si eu mesajul initial aici, ca l-am lasat sa ma asteeeepte toata diminmeata si cand l-am trimis, era deja dupa deschiderea de capitol nou (pentru care pupam si multumiiiiim!)


Angelique, a venit ziua cea MARE, iubita!! Tinem pumnii si ne rugam pentru Angelique, are sa isi vada, in sfarsit, feciorul, draga de ea!!

Onutz,iubita, noi nu am fost de acord cu temperaturile alea oribile vehiculate pt camera lui bebe-gen 18-20 grade-, ar insemna ca as avea continuu mainile si totul inghetat si nici nu as putea sa pun mana pe bebe, saracutul.
In cursul ala de puericultura spune clar ca temperatura ideala e de 22-24gr, asa ca noi am ales 23 si e foarte bine.Nu e infundat, nu transpira, nu are muci.Cat despre batista, si noi am preferat sa o luam (preventiv) tot pe aceea in care poti trage cu gura si care are un fel de opritor, e recomandata cu succes.Mica si utila.Sper sa nu avem prea curand nevoie de ea!

Cu bebele la san: -al nostru, fiindca s-a obisnuit cu bibe, e f lenes, dar are si problema aia cu limbuta si incearca sa traga, vad picaturile pe san si pe la gurita lui- dar se enerveaza si incepe sa planga, nu poate sa traga, desi la bibe l-ar rupe..O sa vedem maine ce zice si pediatrul,avem prima vizita si din fericire am gasit un pediatru foarte cautat, bun si cald cu copiii, nici nu speram sa reusim sa intram la el..

Dannah, mama, vrei sa ma omori?cum sa ramai umflata o juma an?te referi la kg sau la retentia de apa? ca mie aproape ca nici nu mi se mai vede burtica deloc, in fiecare noapte parca mai dispare putin, doar picioarele, mai ales gambele si labele picioarelor sunt de fier/lemn/ciment, naiba stie, e oribil sa nu am mobilitatea mea normala..
Cat despre faptul ca te odihnesti, e super!foarte necesar si f important.imi aduc aminte ca eu spusesem:gata, cum incepe noiembrie, nimic nu mai fac, ma odihnesc sa intru odihnita in aventura numita "a fi parinti", insa pe langa toate nebuniile ce erau deja (Mena, imi pare rau ca ai preluat arsurile, dar ai vazut ce par are musiu Nicholas!, taica-sau a zis ca are mai mult decat el!) s-au tot adaugat altele si altele, apoi noptile de nesomn si de sperat la pozitii posibile de somn-inexistente parca-asa ca profita cat poti de faptul ca te poti odihni, e valabil pentru toate viitoarele mamici si nu numai!

Menics, pe langa ca trebuie neaparat sa ii asezi cuculetul sa nu stea cocotat ca stindardul, in sus, asa cum se intampla,trebuie sa poti baga numai degetul mic intre pampers si piele, in dreptul burticii..Tendinta este sa asezi pampersul mai largut, probabil, dar nu e cazul, ca le e comfortabil,le place ca le tine de caldPlus ca trebuie sa ai grija, cand ai terminat, sa nu faca acel tip de spatiu gol in dreptul burticii, pe unde probabil si tasneste arteziana, asta se intampla daca nu pui bine capetele pampersului, tot de mila sa nu cumva sa il stranga...

Pyao, ar fi o nebunie deloc ok sa iti pese ce spun cunoscutii, prietenii, rudele-ref. la faptul ca faci ceza.Este puiul tau, e in burtica ta, tu il porti, simti, cunosti, tu vorbesti cu el-TU ai dreptul sa alegil sa decizi ce e mai bine pentru tine si mai ales pentru pui, dar eu zic ca pentru amandoi! relax si ignora pareri si nebunii, asa a avut si Angelique o perioada grea cand suferea pentru cuvinte pe care le auzea si nu le merita..Te rog concentreaza-te numai la voi doi si fruntea sus!! sanatatea e cea mai importanta, ca iese scos de tine sau de nenea dr, -el tot trebuie sa ajunga afara si Doamne fereste,uite ce nebunii pot sa apara!!

Iuliaaaaa, pai tu erai mereu aici cu incurajarile pentru toata lumea si tocmai tu ai gasit butoiul ala buclucas in care sa te scufunzi?? Noooo way! uite aici cate mamici si viitoare mamici te incurajeaza, sustin si sunt alaturi de tine, ce e de colea?? stii ca te iubim si ca iti suntem aproape indiferent ce si cum, dar mai trebuie sa stii ca avem o conditie(Mena stieee): fii ZEN!Pozitivismul ajuta in toate situatiile, tu esti o mamica perfecta si vei avea inca un pui minunat, trebuie sa fii fericita, nerabdatoare si linstita.Vino sa te pup! Pupici si de la bufli al nostru!!Multa sanatate!

Popiii, asa am citit si eu, ca niciodata nu tre continuat masajul daca simti ca se incordeaza, ca nu il primeste, ca nu il vrea, dar si ca ni-cio-da-ta nu trebuie renuntat, fiindca la un moment dat se obisnuieste..ia-o catinel..

TNIcoleta, of, ce te inteleg cu mainile si picioarele umflate..Iti doresc rbdare si putere, o sa dureze ceva si, din pacate, dupa nastere nu trec imediat...

Alexa, felicitari pentru cele 37 de saptamani!!hai ca mai e un pic!
Ma regasesc in planul facut de Cellena si pana acum e ok,daca se apuca sa aiba ceva crampe, ceiutz, nu medicamente, ca una e ceaiul de planta si una e nebunia aia sintetica in care habar nu ai ce e bagat..Nu imi plac servetelele umede, stiu ca in spital mereu se speria, fiindca mereu sunt reci, asa ca daca nu e cazul sa ajung la chiuveta, atunci il sterg cu paduri din alea demanchiante muiate in apa calduta, apoi cu un prosopel si apoi cremutza si e f linistit si multumit, nici treaba nu are!Pentru buricut in cartea mea scrie -cu un betisor de urechi inmuiat in apa calda, facut o data turul buricutului si sters cu capatul uscat.de doua ori pe zi, ceea ce si fac si este aproape sa cada, arata foarte frumos.

Multe de spus...dupa cum vedeti, iar am un mesaj interminabil,deci bebe sforaie fericit, schimbat, mancat si cu padurea tropicala ca fond sonor, ca imi vine si mie sa dorm la trilurile alea..Insa stie ca e zi, ca e lumina cat cuprinde in camera, nopatea ii vorbesc in soapta cand il schimb, il manevrez usurel, ziua ii cant in gura mare si il zapacesc cu joaca, stie el cam cum stam cu programul.
Insa fetelor, dorm super noaptea, Doamne, cat e de bine sa dormi intins..Iar de sculat -de 2 ori pe noapte, toti 3:), pt papa si schimbat, apoi somn de voie, la loc.Feteloooor si-a pastrat programul din burtica, manca-l-ar mami pe el de pufos, ca e ca o piersicuta, mor dupa el!!

Bioana, cat de aproape esti de intalnirea cu Irinucaaaa...wow! suntem la fel de narabdatoare ca tine! ce ai mai mesterit, intre timp?:)o sa fie gargaritza ta super fericita cand are sa gaseasca atatea minunatii facute si pregatite de mami cu dedicatie!
Hai ca ma opresc, altfel va zapacesc!Adevarul e ca am o stare super, am dat ignore la durerile si uriciunile de picioare, azi dimineata m-am aranjat,m-am imbracat frumos,mi-am pupat barbatul fiindca e un tatic absolut extraordinar-si gata,de acum sunt o mamica super simpatica, am zis!

Va pup, am scris mesajul asta dimineata si abia acum apuc sa il trimit!!


Booon, acum ma duc sa citesc din urma ca bebe face nani- spalat, schimbat, mancat-doarme dus!-si apoi revin sa comentez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Bubu, temperatura de 18 grade e recomandata pt bebe noaptea cind doarme. O temperatura prea ridicata e una din cauzele sindromului mortii subite la bebelusi. Noi ziua avem cam 23 grade in camera de zi, dar noaptea incercam sa fim sub 20 de grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Felicitari Adriana, bun venit bebe Antonia!

Felicitari Angelique, bun venit bebe Stefanut!



Alma, mami de Eleni Maria (26.09.2005), Spiros Stefan (14.06.2008) si Rebecca Ioanna (2.11.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Felicitari Adriana!
Felicitari Angeliq!

Dana - Cum sa piarda bb 2 saptamani? Poate nu a masurat bine medicul la eco.

Danah - Sa va fie de bine iesirea. Uite ca te-ai mai relaxat si tu putin.

Bubu - Uite ca iti revii incet incet. Or sa treaca si picioarele.

S.elena - Curaj, nu toate nasterile sunt la fel. Si aici e cel mai bun exemplu. Fiecare a avut alta experienta. Si nici nu iti dai seama ce putere capeti in acele momente.

Ina - Si eu votez pentru suzeta. De deget scapa mai greu. Nepotamiu la 5 ani inca suge degetul si are dintisorii deplasat spre fata. De suzi scapi mai usor si mai devreme.



Nicoleta 34+ Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Ma scuzati ca ma bag

Pt Dana, incearca sa intrebi si la gavidutele trombofilie.
Poate e nevoie de clexane.


Eu sper ca doctorul nu a facut masuratorile corect.

Doamne ajuta sa fie bine si la tine si bebe bine sanatos



edit later:

am cautat pt tine niste valori pt IR, si le-am gasit in postarea lui Valicutza. Poate te ajuta cumva.

"am gasit valorile astea pe net

Valori normale IR artere uterine:
Sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
Sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
Sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

Valori normale artera ombilicala:

Sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
Sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
Sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)"

Dupa cum vad(sper sa nu gresesc), valorile tale se incadreaza in cele normale.

Citat:
citat din mesajul lui dana0000
Am facut doppler si rezistentele sunt:
-artera ombilicala 0.51; PI 0.69
-artera cerebrala 0.75 ; PI 1.44


Poate mai faci un eco, la alt doctor, la alt dopler, pt linistea ta.
Sigur masuratorile sunt gresite, si bebelushul tau este in grafic(38s), ci nu 36s.


sunt alaturi de tine.
Ma rog sa fie bine



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

13+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

toate burticile si proaspetele mamici

Felicitari mamicilor, bun venit -lor si la Multi ani si sanatate



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

13+ cu minune surpriza
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

BUN VENIT,STEFANUT !!!!!!!!!!
BUN VENIT,ANTONIA ALEXANDRA !!!!!!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Multumesc pt.raspuns,GINA ! M-am mai linistit !

Mergi la inceput