Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (29)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

madutza saptamana viitoare- joi dimineata trebuie sa fiu cu el la spital, se pare ca ne alegem si cu niste tubusoare de drenaj in urechi..cica ne-a facut programare si pt astea, asa i-a spus doamna sotului meu, ca sunt necesare daca are 3 otite in nici 2 luni..dar probabil totul vom afla la consult la dl doctor..nici nu stiu cum sa-ti multumesc

happi. uauu cate face maria.. andra mea nu face nimic din ce enumeri tu acolo..si are si ea un frate mai mare pe care e cu okii ca pe butelie dar n-are tragere sa-l imite..ba da, baga niste forme in cutiuta de forme dar numai dupa ce incearca de 10 ori forma respectiva in toate celelalte gauri mai putin in aia buna, si se uita in okii tai sa o aprobi..face asta pana obosesti si te face cu nervii..dupa care o baga nervoasa si plictisita in locsorul care trebuia si singura achizitie verbala e "trei, patru"..eu repet unu,doi,trei,etc.. ea "trei, patru"..atat, nici "mama" nu zice dar zice "tati" si "api"
in schimb avem un pipi la olita/..acum vreo 2 seri, desi exersam demult, defapt exerseaza bona ca eu n-as avea atata rabdare il imita pe fracsu, se aseaza si ea pe olita cand sta el, ba mai intai are grija sa-si ridice bluza in sus inainte sa se aseze..si sta si sta si nu face nimic..intamplator a scapat serile trecute un pipi in olita, dupa care a bagat degetul sa vada ce-i acolo
si ea zice dupa ce face, ea zice "caca" si la pipi si la caca..
dar eu din ce imi aduc aminte de la vlad cand ma preocupa problema e ca important e sa aiba instinctul suficient de dezvoltat de a simti inainte de a face, adica sa stie ca urmeaza sa faca pipi si sa aiba control asupra functiei..ei ca bebe dau drumul fara sa stie ce urmeaza, pur si simplu vine de la sine ..instinctul respectiv stiu eu ca apare mai tarziu, bineinteles diferentiat de la copil la copil..
vroiam sa zic ca poate sa spuna ce a facut dupa ce face, dar asta nu inseamna ca e pregatita sa stie si dinainte..oricum e un pas inainte si de la o zi la alta poate urma si primul pisu/caca victorios la olita..
ai mai putea incerca sa-i duci olita in locul unde se retrage ea sa faca..si sa fi pe faza bineinteles sa o asezi..
andra mea mai face daca o iau cu mine la wc..adica facem impreuna, stie ce fac eu pe wc si o vad cum se straduieste sa faca si ea ceva..
oricum felicitari mariei si succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Miki, cand o vad ca dispare o caut unde stiu ca se baga, o intreb ce face si zice: faci caca Malia, o iau repede si- i zic sa nu faca, ca o pun la olitza, o dezbrac, sta pe olitza maxim 1 min, se ridica se aseaza de nshpe ori, si nu mai face, o imbrac si dupa alte 5-10 min o gasesc in acelasi loc, pe vine si impingand de mama mama.
Am pus- o si eu mereu cand e Andrei la olitza, dar in zadar, ea e preocupata ca el are cuc si ea gogosica, se ridica in picioare si- i zice : uite Adei gogosica. numai de facut la oala nu face.
Cat priveste achizitiile, stiu ca sunt f diferiti copiii, iar noi stim cat muncim cu Andrei ptr tot ce spune si face. Maria ne uimeste de la o zi la alta. Intelege si vorbeste foarte bine pentru varsta ei, fara sa o forteze cineva in acest sens sau sa o stimuleze special. Efectiv ea inregistreaza tot si e foarte atenta la tot ce misca in jurul ei.
Imi place ca de fiecare data cand face ceva nou sau are ceva, primul caruia- i arata este Andrei, chiar daca el nu o prea baga in seama, ea insista si o aud cum ii spune Uite Adei , uite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Nu am apucat sa va citesc ca s- au afisat rezultatele si am luat examenul Uraaa,a#537;a ca am vb la tel in continuu.Gata depresia,va pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happiness_4_us

Miki, cand o vad ca dispare o caut unde stiu ca se baga, o intreb ce face si zice: faci caca Malia, o iau repede si- i zic sa nu faca, ca o pun la olitza, o dezbrac, sta pe olitza maxim 1 min, se ridica se aseaza de nshpe ori, si nu mai face, o imbrac si dupa alte 5-10 min o gasesc in acelasi loc, pe vine si impingand de mama mama.
Am pus- o si eu mereu cand e Andrei la olitza, dar in zadar, ea e preocupata ca el are cuc si ea gogosica, se ridica in picioare si- i zice : uite Adei gogosica. numai de facut la oala nu face.
Cat priveste achizitiile, stiu ca sunt f diferiti copiii, iar noi stim cat muncim cu Andrei ptr tot ce spune si face. Maria ne uimeste de la o zi la alta. Intelege si vorbeste foarte bine pentru varsta ei, fara sa o forteze cineva in acest sens sau sa o stimuleze special. Efectiv ea inregistreaza tot si e foarte atenta la tot ce misca in jurul ei.
Imi place ca de fiecare data cand face ceva nou sau are ceva, primul caruia- i arata este Andrei, chiar daca el nu o prea baga in seama, ea insista si o aud cum ii spune Uite Adei , uite !




tare simpatica e..asta cu asezatul si ridicatul de pe oala o face si andra non stop..
ma gandesc ca ai mai putea daca tii neaparat sa grabesti procesul sa o lasi fara pampers cand o ridici de pe oala si ea se va duce la locul ei si va face in pantaloni..poate dupa cateva incercari nu-i va mai place si va incerca si oala..sau las-o dezbracata sa faca pe unde apuca, probabil la locul ei..si pune "caca" tu in olita si explica-i unde trebuia sa ajunga..e mai neortodoxa metoda dar la noi a tinut..
sau dimineata mers la baie , si faceti impreuna pisu, ea pe olita tu pe wc..
oricum ,la cat e de isteata probabil ca si etapa olita va veni oricum de la sine, fara sa faceti voi nimic special..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Nu am apucat sa va citesc ca s- au afisat rezultatele si am luat examenul Uraaa,a#537;a ca am vb la tel in continuu.Gata depresia,va pup dulce

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011






bravooo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

Buna ziua, fete dragi!

Va mai citesc din cand in cand, cand pot... Acum a dat norocul peste mine si Cristi e la bona acasa, doarme. Rar il ia la ea, dar cand il ia simt si eu ca pot respira (sau cand doarme :P ) Am 28 saptamani implinite ieri, in 20 min plec la eco, ne pregatim de zor pentru venirea lui Andrei, am inceput sa-l pregatesc si pe Cristi (ne uitam la poze cu el mic, pune mana pe burta si simte pe bebe miscand, i-am explicat ca o sa aiba fratior, etc.). Mi-e greu psihic, sunt hormonata toata si sensibila, si iritabila, si Cristi e nazbatios (ceea ce e normal, de fapt). Descopera o gramada de chestii, testeaza limite, si ce imi place foarte mult, vorbeste. Mult frate. Ne-a terminat. :))) Am un caietel unde scriu despre el, si am zis sa scriu ce cuvinte zice el acum. am scris vreo 2 pagini si inca mai aveam de scris...

Sunt emotionata, cumva mi-e frica pentru cand voi naste, ca nu stiu cum va reactiona Cristi, cum ma voi descurca, daca vom face fata, etc.
Momentan ma condamn cel mai mult si ma invinovatesc ca n-am rabdare cu Cristi. Si exact cum zicea si cineva mai devreme, nu retin, o sa vina niste vremuri cand n-o sa vrea sa ne vada, si o sa stea inchis in camera, si etc. Si ce-ooo sa le mai duc lipsa zilelor astea!!!

Tip la el, ridic tonul, stiu ca e comportament mostenit de la maica-mea, ma frustrez, in acelasi timp stiu ca el nu discerne inca ce e bine si ce nu, nu sunt regulile stabilite in creierasul lui...si de aici conflicte interioare de nu se mai stie.

I-am luat patut lui Andrei, dulap mare lui Cristi, am reusit sa punem mocheta in toata casa (stam cu chirie..), si in rest nu facem nimic special.

Va pup pe toate, ar trebui sa incep sa ma pregatesc sa plec la doc. Numai bine tuturor!!!

Mami de Cristi (09.03.2011) si cu Andrei 28+

Everything happens for a reason!
Ce-ar spune copilul care ai fost despre adultul care esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Acusi tb sa fug la gardi, dar nu puteam sa nu bag un ochi.
Tati s-a dus sa o ia pe Cata

miki, da si noua ne-a zis de tuburile astea daca nu ii trecea otita dupa operatie asta era si varianta noastra. Nu-mi aduc aminte f bien dar parca sunt "valabile" 2-3 ani apoi daca mai e nevoie schimbate. Sunt sigura ca o sa va lamureasca dr-ul. Ma bucur mult ca mergeti!

happi, nu am apucat sa-ti scriu... Tu vrei sfaturi d ela noi?..pai tu ar tb sa ne dai noua sfaturi la cate stie Maria

Andreea, FELICITARI !!!! desi incepeti sa va faceti planuri d eplimbari, nu? Cand incepi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Bravo Andreea! Felicitari!

Mada, la A operatiunea olita a durat aproape 1 an ptr ca atunci cand am inceput nu zicea kk, abia pe parurs a zis, dar eu il puneam. De- asta intreb, ca nu stiu cum sa mai procedez cu M , ea fiind un copil sanatos.
Sanatate multa parintilor tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

happi, noi la Cristi am inceput tarziu dar a durat doar 1 saptamana. Avea 2 ani si 5 luni. I-am luat niste chilotei cu McQueen si i-am scos pampersul. I-am spus ca nu tb sa faca pe al ca sa nu murdareasca masinutele. l-am tinut in casa in chilotei. intai facea pe el, apoi a inceput sa sa scape la inceput si retsul la olita, iar in 5-6 zile facea numai la olita. Cu caca a fost mai nasol dar nu a scapat pe eld ecat 2-3
Acum povestindu-ti mi-am dat seamna ca, Catalinei ii place mult Micky Mouse si poate daca i-as lua chilotei cu el, as avea scucces Acum are doar cu Hello Kitty...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Buna seara !!!


Va poftesc la un capitol nou-noutz aici!!!



Mergi la inceput