Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (29)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mada eu sunt de partea liui cristi
poate a avut si el o zi proasta
sau poate s-a plictisit de logoped
sau poate asa se razbuna el pe tine pt ceva
nu stiu
sunt milioane de motive
si antonia refuza sa faca dansul la gradi
desi prima luna a fost
si mi-a aratat ce face
si era incantata
nu stiu ce s-a intamplat
da nu mai vrea deloc
cu toate rugamintile sa faca
si copii se pregatesc de craciun si pe ea nici nu o intereseaza
ma refer ca fac dansuri pt mos
asta e
am lasat-o in pace
nu am mai insistat absolut deloc
poate e bine sa ii dai o pauza de logopedie
pana in ianuarie
si doar sa repeti tu acasa cu el cand si cand ce ati facut pana acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

felicitas sarcina usoara in continuare
nu mai sta cu burtica aplecata peste cada
una ca nu e bine pt sarcina
doi ca asa cum ai zis e nasol pt spatele tau
nici eu la a doua sarcina nu am avut timp de dragalasenii ca la prima
e normal
si cu toate astea
cea de-a doua fetita e multtttttttttt mai mamoasa decat prima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

cami, ce mi-ai placut ca esti de parte lui cristi Da, cred ca s-a plictisit sa stea 25 de min sa repete dupa d-na fara sa faca altceva..sau nu mai are ea destula rabdare cu el . cristi e fff incapatanat cand i se fixeaza lui o idee, acum ideea e ca nu-l poate spune pe "s", si ca nu poate vorbi bine si cu "asta basta". Cand repetam acasa si nu spune ceva bine, se intoarce la tati si spune "vezi, nu pooot!"...off. Caut acum un cabinet prin zona, sa vad ce preturi au, si ma gandeam sa-l duc o perioada in paralel, iar din feb sa-l mut de tot aici in zona. Tb sa gasesc un cabinet bun.

felicitas, nu mai stiu de ce nu ai bucatarie? sunteti in renovari? nasol cu spalatul la lighean. La bazin ce faceai cu pitica? o invatau efectiv sa innoate? sau doar se juca in apa?

stumph, ce mi-ar placea sa pape si ai mei mamaliga, as face si eu atunci Mie imi place, sotul nu e innebunit dupa ea, Cristi refuza categoric, iar Cata se stramba la ea. Deci eu mananc doar cand face mama . Daca as avea pe cineva doritot in casa, as face si eu mai des. pentru mine cred ca fac de 2 ori pe an..maxim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Madutza ne-am spart un balcon si am marit bucataria astfel incat sa incapem si noi mai bine si daca vin oaspeti sa pot sa-i pun la masa in bucatarie. Si de la bucatarie, ne-a venit sa renovam si holul si am schimbat si toate usile din aparatament si uite asa. Mesterii mi-au spus ca mai avem o saptamana jumatate de santier.
Miriam merge de la 5 luni la babyswim. Nu invata sa inoate propriu-zis ca e prea devreme, dar a invatat sa se scufunde, sa-si tina respiratia si sa inoate pe sub apa, prin cerculete etc. Este ca o joaca care a ajutat-o foarte mult in dezvoltarea fizica. Are un tonus fizic foarte bun(ne distram cu sotul de muschisorii ei) si imunitate. Nu prea s-a racit la cresa , a lipsit doar 3 zile de la cresa pentru muci din 3 septembrie.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

salutari

eu sunt tare supi astazi, am avut un necaz, mai bine zis tatal meu, insa tot ma doare rau, am bocit toata noaptea

am intrat doar ca am vazut mesajul madutzei draga mea, intelege-l pe puiul mic, pune-te in locul lui..e frustrant sa stii ca nu poti face ceva bine dar sa trebuiasca sa-l faci si sa accepti si mustruluieli pt asta
vlad e in aceeasi situatie cu mersul, eu ii fac observatie non stop sa puna talpa jos si cateodata cand nu ma mai suporta imi zice oftand sau cu lacrimi in coltul ochilor " mami, dar incerc si nu pot sa le tin drept"..si atunci imi vine sa-mi dau o palma peste fata si imi pare rau, ii zic ca ii apreciez efortul si progresele lui sunt remarcabile si ca reuseste chiar f f bine..
ce vroiam sa zic e ca trebuie parerea mea sa adopti alta atitudine, de incurajare si nu de amenintare cu el..stimuleaza-l pozitiv, incurajandu-l chiar daca nu pronunta perfect..sa se simta laudat, apreciat pt efortul lui..pana la urma, nici alti copilasi de varsta lor nu pronunta perfect, nici vlad nu vorbeste f f bine, uneori isi gaseste greu cuvintele sa se exprime..
nu cred ca amenintarile sunt solutia, frustrarile lui au explodat pur si simplu si nestiind cum sa le gestioneze, le-a dat drumul
hai da-i un pupic, spune-i ca-l intelegi de ce s-a purtat astazi asa, ca o sa te straduiesti sa-l ajuti mai mult, ca progresele lui sunt remarcabile...si ca toate asta n-au nici o legatura cu Mosul, ca Mosul vine oricum..
sper sa nu te superi pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Madutza si sotul meu e un pic sss-it.Este o mostenire genetica de pe partea tatalui si un nepotel o are. Nu se simte asa de tare, dar uneori la oboseala da. Asta este nimeni nu-i perfect, oricum cu timpul se va corecta si nimeni nu va mai observa decat cei apropiati.
Si Miriam uneori are un ochisor mai mare decat celalalt, nu intodeauna se vede, si nu oricine vede, dar ma gandesc ca e bine sanatoasa si asta conteaza. Oricum e frumusica lui mami si asta sa fie cel mai mare necaz.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetelor?

noi am venit de afara, este un frigggg....noroc ca mi-am luat manusile. am fost in oras in parc si ne-am jucat p acolo cu inca 2 copilasi mai maricei. Anastasia a adormit pe drum cand ne-am intors si acum este la caldurica in pat

strumphitza
ce pofta imi este de un scrob, asa ii zice si la noi la tara. na, tot Moldova si noi mancam mamaliga, ne place mult si cea mai mamaligara este Anastasia

si noi ne-am trezit tarziu, vad ca din ce in ce mai tarziu ne trezim, la 8.30 si nu mai prindem desenele Angelina balerina in fiecare dimineata o pun pe olita pe Anastasia si ea imediat zice 'badia' adica balerina poate reusesc s-o filmez intr-o zi sa vedeti ce a inceput sa vorbeasca si cate spune

madutza un pentru Cristinel cel scump. eu nu ma pricep la sfaturi din astea pentru ca n-am experienta prea mare dar acum dupa ce am citit mesajul lui miki ii dau dreptate. cred ca ar trebui adoptata alta atitudine fata de puiut este mic, s-o fi plictisit cum zice sicami, nu-i mai place...poate sunt multe motive

felicitas ce a crescut burticuta, deja 23 de saptamani asa este, sportul este cel mai bun. dar oare de la ce varsta putem da copiii la un sport? dupa 3-4 ani cred, nu?

miki imi pare rau ca esti intr-o stare proasta. imi plac sfaturile tale si modul cum gandesti. si mai ales ca mereu esti pe aproape cu sfaturi bune care te fac sa gandesti altfel, te inmoaie putin.... puiutii ce fac? un pentru ei.

ailed cum este posibil sa lipsesti tocmai tu? sa repare repede pc-ul, da? ca avem nevoie de tine aici

merg sa fac o ciorbita de varza ca n-am mai facut de mult si sa-mi fac si o gura mica de cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Roxy cam asa 3-4 ani. Prea devreme si prea mult nu e bine, cu exceptia inotului care nu este un sport dur.
Ma gandesc ca mai incolo vom incerca dansuri sau asa ceva. Ceva ce sa-i faca placere oricum. Nu vreau sa o fac sportiva de performanta ca stiu cum e pe pielea mea . Sportul de performanta nu inseamna sanatate. Totusi mi-au prins bine cei 4 ani de atletism: am un corp mai puternic, m-a facut mai indrazneata pentru ca inainte eram o rusinoasa incurabila, rezistenta la durere si efort devine mai mare pentru ca la atletism durerea este cu tine in fiecare zi aproape( m-a ajutat la nastere foarte mult).Deci eu zic ca s-a meritat.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

miki, fetele , cred ca nu m-am exprimat bine, este prima oara cand am ajuns sa-l amenint, adica sa-mi puna nervii pe moate. Eu intotdeauna l-am incurajat si cand nu spune corect ii spun ca e binisor, dar ca poate si mai bine. Cand repetam de multe ori o facem in joaca, sa spuna sss ca sarpele din Cartea Junglei, marsaluim ca elefantii, ii cer trimpa la control si apoi sa spuna sss. Mereu ii spun ca am incredere in el ca poate sa le spuna corect, ca sunt mandra de tot ce a invatat, si ca sunt convinsa ca le va invata pe toate f bine. Il laud mereu, si direct si atunci cand de ex vb cu mama la tel si el aude ii spun cat de bine a vb Cristi si cat e el de destept, sa vada ca eu chiar sunt mandra de achizitiile lui. Lui insa sa nu-i spui ca nu a facut bine ca gata, refuza sa incerce. Nu l-am certat niciodata pt ca nu a vorbit corect. Cand ma mai supar este pt ca nu vrea sa repete. Si daca nu repetam mereu, pierde si sunetele pe care le-a invatat deja. 2 sapt nu l-am mai repetat pe "v", in cuvite il spunea ok, iar aseara mi-a venit mie sa-l repetam si..nu-l mai pronunta corect ..il spunea "f". Deci nu-l pot lasa sa nu repete, indiferent ca-i convine sau nu, pt ca pierde si ce a castigat pana acum.
Fug sa ma imbrac sa-l iau de la gradi, apoi mergem la fini la joaca. Jalea cea mare azi a fost cand i-am spus ca nu mai mergem la ei...mi-a promis ca sapt viitoare repeta...sa vedem...
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

felicitas, sss-itul asta se poate corecta la logoped, chiar daca e mostenire genetica. la fel si rr-itul. Asta o stiu de la logopeda. in familia sotului sunt f multi rr-iti

roxy, cu sportul asa stiu si eu, cam la 4 ani. Anul trecut am vb cu un instructor de schi si am intrebat daca putem veni cu baietelul si ne-a zis ca cel mai bine pe la 4 ani. in iarna asta, musai venim 5 zile la munte doar cu el sa-l punem pe schiuri, cu ocazia asta poate invat si eu , la primavara-vara vrem sa-l dam si la innot si poate din toamna viitoare cand termina cu innotul , la arte martiale

Mergi la inceput