FIV cu Dr. Dragos Albu 71

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

EllaE laparo e o interventie chirurgicala pana la urma, face niste butoniere ... e mai complexa. Histero e o "vizionare" a cavitatii uterine pe calea batatorita eu am facut-o cu anestezie locala, am vazut totul pe monitor - m-am simtit ca la Discovery. din fericire la mine nu a fost decat o mica sinechie pe catre a inlaturat-o pe loc. ca procedura, singurul lucru neplacut e ca trebuie sa treaca de col, ca la et, dar cu acea anestezie locala e ok. eu am foat la Albu cotita sa ii propun histero, dar in urma discutiei ideea a venit de la el pt ca endo al meunu mai vroia sa creasca si zis ca e bine sa vedem daca gasim vreo cauza. nu am gasit-o Histero e bine de facut inainte de FIV-uri, sa fie traseul liber. la mine nu a fost sa fie asa, endocrinologul mi-a amanat FIV-ul cu cateva luni. dupa histero am avut niste scurgeri cateva zile si pana la urma mi-a venit si cm in z19 (ca eu sunt mai anormala, asa ) Pe foaia de iesire (am stat doar cateva ore in spital, dar mi-au facut internare), ramasese de la pacienta anterioara care facuse un chiuiretaj, asa ca restrictiile erau pt cazul ala, nici nu m-am mai dus in cabinet sa discut pt ca am considerat ca am spus tot ce am avut in timpul si dupa interventie. draguta a fost cand am sesizat eroare, ca scria "pacienta in varsta de 33 de ani" ... si au vrut sa modifice, dar eu am preferat sa imi lase asa, sa ma simt si eu bine ca m-au vazut mai tinerica cu 9 ani
sper ca am fost coerenta ... sunt cam pe fuga, am un maldar de treaba in fata si toata lumea e cu ochii pe mine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

completare: histero se face de regula inainte de ovulatie, dupa se recomanda chiar ... ca poate-poate cine poate prinde o naturala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Qiao multumesc din suflet pentru informatii. Orice iti mai vine in minte, poti sa-mi spui si zilele viitoare.... oricand, nu este nici o graba. Oricum iti sunt super recunoscatoare ca tot timpul ti-ai luat din timp sa vii cu idei inteligente.

Pai in cazul acesta, daca tot ma simt inca in focuri, eu cred ca o sa o tin asa. O sa-mi fac programare pentru consultatie sa vb cu Dr Albu si daca-l prind disponibil in prima saptamana de dupa menstra poate "luam o vedere" din zona respectiva sau chiar mai mult de va fi necesar.
Oare o sa-mi spuna ca e prea rapida interventia dupa FIV?
Ca sincer, eu ma bazez mult si pe stimularea ovarelor facuta luna asta, ca sigur se va simti o imbunatatire si luna viitoare.

Mda, trebuie sa vad cum il atac delicat pe Albisor, sper sa aiba timp si sa il lumineze DD sa vada o solutie functionala.

Oricum eu sunt un caz mai aparte ca am uterul in forma de T. Si asta fara ca mama mea sa fi urmat vreun tratament cu hormonale (am vazut ca ar putea fi o cauza). Dar toti doctorii spun ca e motiv sa nu duc sarcina pana la capat dar nu si sa nu o obtin.
Pups

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marystrumf12 spune:

EllaE, flower, imi pare sincer rau pentru beta obtinut. Imi inchipui EllaE eu am facut in iulie anul trecut laparoscopie rezectie polip endometrial,in ianuarie anul acesta am facut histeroscopie unde s-a constatat ca am ambele trompe infundate, in februarie anul acesta am facut iarasi lapasoscopie unde s-a constatat uer normal, trompa stanga s-a permeabilizat dreapra hidrosalpinx mi-a opturat-o sa nu mai aibe legatura cu uterul, am urmat tratament de stimulare cu ovamit 5 luni si monitorizari de ovulatie dar nu s-a prins nimic (toate acestea la giulesti cu un alt medic)in august l-am descoperit pe dr albu am facut cateva analize urmate de o IUI nereusita in septembrie, apoi in octombrie am vrut sa fac iar IUa iar in ziua a 9 dr albu a constatat ca imi ovuleaza doar ovarul drept pe partea caruia trompa nu era buna si mi-a propus sa fac FIV pe ciclu natural mi-a marit doza de menopur la doua fiole pe care le faceam seara si cetrotaide pe care il faceam dimineaza pana in ziua a 14 cand mi-a facut punctia a obtinut 2 ovocite din care a ramas 1 embrion de 6 celule in z3, un beta 682,03 si luni abia astept sa ii aud inimioara.
Fetelor va doresc la toate mult succes va si daca aveti vreo intrebare cu cea mai mare placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Hey dragele mele.

Vad aici o sumedenie de stari ,de la fericire la tristete.Noi trebuie sa fim puternice in continuare,optimiste si increzatoare ca intr-o zi ne vom indeplini visul de a ne tine puiuti in brate.

Flowersun alaturi de tine stiu prin ce treci.

EllaE scumpa mea asa te vreau ,puternica pentru ca tu asa esti.

Annika draga me ce faci tu?

Cri*3 felicitari

Liza pup si burtica

Xoxo,si sotul meu tot 5 luni este plecat din tara

Elbereth urmeaza sa facem noi acum ce a facut Xoxo si te anunt daca sa schimbat ceva.

Si ca o informatie ,din seria in care am fost eu doar 2 nu am reusit din pacate .

toate fetele albe, cele mai curajoase fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Strumfoaso cu bebe la purtator, povestea ta ofera un aer de super optimism unei persoane cu bebe incapatanat sa se fixeze, asa cum este in cazul meu. Bine ca intr-un final ai ajuns la Albisor, care intr-adevar este super profi.

Acum imi mai ramane sa gasesc inspiratia de a-l convinge pe Albisor sa-mi faca histeroscopia, ca deja imi imaginez cum o sa spuna ca la un amh ca al meu, nu se merita, ca o sa scada si mai mult rezerva/calitatea ov, etc - asa cum mi-a spus despre laparo.
Si eu ma gandesc ca daca nu se prinde cu embrio de 8 celule, n-am nici o garantie ca s-ar prinde cu un embrio de la donate.... si atunci pana cand sa mai dau banii pe fiv-uri, ca oricum sunt foarte scumpe, si chiar n-ai nici o garantie ca dupa 4, al 5-lea FIV va fi cu noroc (a fost un exemplu)

PS Sper ca stii de gluma, ca altfel reeditez mesajul si ma adresez cu marystrumf ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystyne spune:

Draga mea Ella ,medicina este o stiinta inexacta asa ca, eu am avut 2embryo de 8 celule si 1 de 6 asta ca sa nu mai fii asa supi ,si tot nu au vrut sa se prinda ...Eu i-ti doresc sa reusesti sa-l convingi pe White sa-ti faca histero .

Pup fata curajoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marystrumf12 spune:

EllaE, sa stii ca laparoscopia e cea mai importanta pentru ca iti vede exact tot uterul, trompe, ovare,iar daca ai probleme la una din ele se rezolva atunci in timpul operatiei, sunt convinsa ca daca incerci asta vei reusi apoi cu un fiv pe ciclu natural.te pup si te sustin in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Fetelor multumesc pentru raspunsuri!
Crystyne saru'mana ca te-ai oferit sa-mi spui noutatile. Iti tin pumnii in continuare, sa fie bine de data asta!
Eu zic ca poate ne facem curaj si congelam si noi pana la sfarsitul anului daca o fi proba cat de cat mai bunicica. Macar sa fie acolo pentru cand ne-om hotari sa mergem mai departe.
xoxo - inca o data

marystrumf - mult succes cu inimioara! Sa fie puternica si sa stea cuminte in burtica pana la sfarsit!





-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xoxojojo spune:

Fetele eu am simt foarte rau de la hiperstimularea asta; a mai patit cineva asa, cam ce mai este de facut, ca eu am facut ce mi au spus ei si inca nu ma simt bine, nici ieri dupa perfuzia cu albumina. Maine ma duc iar sa fac inca una, sper ca va fi mai bine. Oare cat tine efectul de hiperstimulare, ca simt ca nu mai pot, simt ca in curand burtica va face poc.

Mergi la inceput