Clubul "babelor" FIV-oase 69

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

gabyv sora mea !!!
jaguar hai sa te oripilez de tot, daca tot ai vorbit de "ce presimt" pasarile ca li se va intampla si hormonii care ajung in carne ... pai soro, tu ai vazut vreodata cum se taie o gaina ? ca eu nu am mai mancat carne de pui 1 an dupa aia. barbarie mai mare nu cred ca exista. saraca vietate dupa decapitare trece printr-o agonie ingrozitoare cateva minute, timp in care se duce in balarii si mama hormonului. de cand cu normele europene, sper ca sfarsitul nu mai e asa de tragic (de porc stiu ca i s-a usurat "trecerea"), macar in spatiul controlat, ca la tara tot cutitul face legea. Asa ca eu fac numai supe si ciorbite fara carne

in alta ordine de idei, eu azi am prestat in bucatarie pt a 3-a seara la rand, sunt terminata, daca ar fi dupa mine cred ca o luna nu as mai calca pe acolo. marti am facut aperitivul - hummus, si in lipsa de altceva prin frigider si camara niste paste cu un sos sa nu imi moara sotul de foame. ieri am fost la cumparaturi si nu am apucat sa fac pana a venit el decat o supa-crema de morcovi, iar azi am facut o ciulama de pui cu ciuperci E pt a 2-a oara cand fac ciulama si de data asta am reusit sa fac mai mult sos, ca dupa reteta data trecuta abia se mozolea putin puiul. acum e timpul sa intre de serviciu Helga - Helga e masina de spalat vase - pt ca am murdarit o tona de vase


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Qiao
Mi-ai facut pofta de supa crema de morcovi, mai ales ca abia ce mi-am cumparat si ma gandeam la ce supa sa fac. Asa ca maine o sa prestez una de pe situl cunoscut: Supa crema de morcovi cu chili.... etc.(Amv esti tu, nu?)
A chiar ca imi adusei aminte: Eu gatesc de ani de zile dupa o carte romaneasca de Elena Opritza - Retete pentru familia noastra- si avea si Voinicelul in retete, dar pentru ca era trecut la mic-dejun, nici nu am citit.
Eu am vazut prima gaina taiata la 8 ani si am ramas marcata pe viata, de atunci eu nu mai ajut nici la jumulirea gainei de pene si nici nu mananc gaina de la tara.
Plus ca eu nu iau nimic de purtat/folosit care poate proveni de la animale care au murit "pentru noi". (exceptie fac numai la incaltaminte)


Ce tari sunt iconitele astea noi!!!
Fetelor, dar ce faceti? Pe unde mai stati?
Miky cand aveai trasferul, maine?
toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

o zi calda sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Ne scuzati ca dam buzna, am venit sa-i facem galerie lui Miky. Tinem pumnii si pumnisorii sa transferi cei mai lipiciosi brotacei !!

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

elly ce zici tu e utopie curata. Pai de unde sa cumpar eu curcani de tara si cine sa ii taie? Sotul meu aduna toate lighionele lumii. Nu-i in stare sa omoare ceva. Iar parintii mei rar au pasari de tara (cand au, ne fac pachetele). Pana si ei cumpara tot din comert. Bine, mai e o chestie, ca de multi ani mananc multa carne din comert si cred ca s-a obisnuit organismul. Intr-o vara, dupa ce-am mancat legume si fructe din curtile unor prieteni, cand am mancat prima data rosii din comert, am facut afte bucale. Deci sunt constienta de ceea ce contin toate produsele alimentare din comert, da' ce sa fac? Doar pestele il am direct din Dunare si nici asta in permanenta.
miky sa fie cu noroc!

babute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Salutare, fetelor! Am mai discutat despre tema carne&legume de la tarani, e o preocupare pentru mine...dar nu am incredere. E drept ca nici nu am cunostinte care sa mai cultive sau sa creasca animale cat de cat natural...Vara trecuta am luat vinete de la o vara a sotului si ne povestea ca a pus uree, nitrati si pesticide. Erau si vinete micute, pe care daca le vedeai la piata, ai fi zis ca sunt bio de-a dreptul...de unde? A, si ca o curiozitate, nu au tinut mult...se zice ca cele cu chimicale sunt rezistente, astea nu au fost, si erau proaspat culese, le-am ales noi din gradina...

Directorul de la Inst. de Cercetari Alimentare, G. Mencinicopschi spunea ca a facut studii pe legume din gradina unui taran si ca substantele astea nu sunt dozate corect, se arunca cu lopata (spunea de o ridiche cu f putini nitrati si o alta, din aceeasi gradina care depasea de cateva ori limita admisa). El spunea ca a testat si legumele din hipermarket si ca cel mai indicat este sa mancam legume importate din UE pentru ca ele sunt testate de ei si au trasabilitate. Nu cred ca ajung in hipermarket cu acte false sau mai stiu ce. Am vorbit de legume, dar se aplica si la cerealele pe care le mananca animale, plus ca li se mai dau si furaje care contin toate minunile...

Miki, Doamne ajuta!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Salutare,
Miky te asteptam cu vesti bune

Fetelor despre consumul produselor, eu mare majoritate iau din curtea parintilor mei, imi trimite tata pungulite cu biletel ptr. ce este pachetul. Avem de toate nemurile si soiurule, deci sunt un pic relaxata. Nu dam cu nimic pe nimic ptr. ca nu producem decat ptr. noi.Atunci cand se intampla sa ramanem fara, ca si Alex, luam din Hipermarket, provenienta UK.
Acum ce sa zic, sigur mai scapam pe langa, ma gandesc ce mananca Vlad la gradi., ce mai mancam si noi pe unde iesim, dar ce sa facem...
Va apasat si va urez w-e placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

buna, cine stie cand se fac programarile la dr. ion ionut de la giulesti? la ce tel?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

fetele si saruma pentru galerie, am transferat 2 puiuti si speram sa fie lipiciosi, trebuiau sa fie 3 dar unul nu a rezistat, cei doi au fost de gr 1 cu 8 celule, endo arata bine acum trebuie sa asteptam, maine merg sa imi recoltez progesteronul ca am vb cu dr sa renunt la progesteronul injectabil, deja am factut o galma cat mingiuta de ping- pong ... naspa ca sa zic asa, mi-a marit doza de medrol la 16 mg pentru 4 zile dupa care mi-a zis sa il opresc.
Bob multumesc de urari te pup pe tine si pe micuta Iris
Ari nici eu nu prea am de unde sa iau carne de la tarani, mai imi aduce soacra dar trebuie sa fierb mult si tot tare este.
Elly si noi tot 2 suntem dar la noi nu stiu de unde dar am tot timpul de spalat vase, mi-ar placea sa fie ca la tine
Noapte buna ne "auzim maine"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Simonia, iti povestesc cum era in 2010 la dr. Ion: prima data, mergeai direct la clinica de contraceptie de langa spital si vorbeai cu dansul (lunea era de garda si chema gravide, nu ii prea convenea daca te prezentai neprogramat), apoi isi nota in agenda programarea pentru data viitoare. Nu da numarul de telefon, tii legatura cu dandul prin asistenta, dar in cazul meu, niciodata nu l-a anuntat la vreo urgenta, mi-a dat ea sfaturi (e adevarat ca asistenta cu care lucreaza dansul mai mult a terminat Scoala de Moase, care e colegiu pe langa Facultatea de Medicina). Intotdeauna am asteptat mult si a culminat cu ziua in care am asteptat 6 ore (a intarziat in operatie, apoi a luat urgente), iar eu sangeram mult, la 3 saptamani de la chiuretaj...De chiuretaj nu vreau sa mai povestesc...Cand am incercat sa discut subiectul trombofilie (inainte sa fi facut investigatii) a spus ca nu crede ca am eu. Cand am venit cu rezultatele a spus ca oricum nu s-a dovedit ca exista o legatura cera intre pierderile recurente de sarcina si trombofilie (pierdusem a 2-a sarcina).
Adaug faptul ca este o persoana foarta calda si empatica.
P.S. Mai avea consultatii si la o clinica mica-mica, la Gara de Nord, dar nu stiu daca mai exista clinica, vara trecuta am trecut pe acolo si era ori in renovare, ori era alta firma, nu mai tin minte.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput