Bani lipsa pe card!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos




Habar n-am avut ce e POS-ul asta,la noi nu exista asa ceva,adica aparatul de citire a cardului sa apartzina unei banci.(cind faci plata cu cardul,introduci pin-ul cardului?).


in cele mai multe dintre ele, da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui andacos




Habar n-am avut ce e POS-ul asta,la noi nu exista asa ceva,adica aparatul de citire a cardului sa apartzina unei banci.(cind faci plata cu cardul,introduci pin-ul cardului?).


in cele mai multe dintre ele, da.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





In acest caz nu vad cum potzi face plata in Romania cu un card de cont curent din strainatate.(la VISA sau Mastercard plata se face pe baza de semnatura)

Mersi de precizare!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos


In acest caz nu vad cum potzi face plata in Romania cu un card de cont curent din strainatate.(la VISA sau Mastercard plata se face pe baza de semnatura)




aveti totusi un cod pin la el? din cate stiu eu, la cardurile cu banda magnetica nu se cere pin-ul, la cele cu cip da, dar un card poate avea atat banda magnetica, cat si cip, iar plata se face in functie de cititorul de card (daca nu stie citi banda magnetica, foloseste cip-ul, caz in care introduci pin-ul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

S-o luam usurel . Visa, Mastercard (+ American Express, Europay etc.) nu emit carduri, sunt doar institutii de decontare a platilor intre bancile emitente si bancile comerciantilor. Cardul sub sigla Visa / Mastercard are o banca emitenta, nu apartine Visa sau Mastercard. Cardul in sine poate fi de debit sau de credit, indiferent de sigla sub care este emis.

Validarea tranzactiei se poate face prin mai multe metode:
- Semnatura
- PIN offline in text clar (PIN-ul e transmis de la tastatura catre card in text clar, cardul il confirma sau nu)
- PIN offline criptat (PIN-ul e transmis de la tastatura catre card in text criptat, cardul il decripteaza si il confirma sau nu)
- PIN offline in text clar + semnatura
- PIN offline criptat + semnatura
- PIN online (se transmite online catre emitentul cardului un text criptat care contine informatii despre card, PIN si terminalul vanzatorului; emitentul decripteaza mesajul, valideaza tranzactia si trimite inapoi un mesaj criptat)
- cod de verificare suplimentara (Card Verification Code 2 - CVC2) - in special pentru tranzactii pe internet
- fara PIN sau semnatura

Metoda de validare tine de:
- cum a fost emis fizic cardul (daca este un card cu banda magnetica sau adaca are atat banda magnetica cat si un chip incorporat)
- tipul de terminal de la comerciant (daca suporta sau nu chip-and-PIN verification)

Cu acelasi card poti sa te duci la un comerciant si sa nu trebuiasca sa semnezi nimic, iar la un alt comerciant vei fi nevoit sa semnezi pentru a valida tranzactia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui andacos


In acest caz nu vad cum potzi face plata in Romania cu un card de cont curent din strainatate.(la VISA sau Mastercard plata se face pe baza de semnatura)




aveti totusi un cod pin la el? din cate stiu eu, la cardurile cu banda magnetica nu se cere pin-ul, la cele cu cip da, dar un card poate avea atat banda magnetica, cat si cip, iar plata se face in functie de cititorul de card (daca nu stie citi banda magnetica, foloseste cip-ul, caz in care introduci pin-ul).


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





da,avem un pin code la el,insa banca spune clar,VISA si Mastercardul se vor folosite doar cu semnatura.Deci cind faci plata cu aceste doua tipuri de carduri daca trebuie sa bagi pin-ul,banca spune sa refuzi plata!

De altfel pin-ul poate ramine in seiful bancii,nu trebuie ca tu utilizator de VISA sau Mastercard sa intri in posesia lui.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

A.Iulia,am recitit postul tau si abia acum am intzeles de ce tzi-a fost refuzata plata cu cardul.

Sunt unitatzi unde nu se poate face plata cu cardul de credit(am spus ca in Germania VISA si Mastercardul sunt carduri de credit),ci doar cu card de cont curent sau plata cu bani lichizi!

Deci tzie tzi-a fost refuzat cardul,doar pentru ca este un card de credit in Germania si nu pentru ca este al unei banci anume.

Dana


Am mai specificat ca intamplator cardul respectiv nu avea nici un credit atasat, ci doar un cont curent. Nu vad ce lagatura ar fi avut cu faptul ca in Germania toate cardurile Visa sau Mastercard sunt de credit (?!), el putea fi verificat probabil foarte usor, si probabil ca nu sunt singurul cetatean non-german care doreste sa cumpere diverse prin Germania.

totusi, as dori un rapsuns la intrebarea mea de baza. Indiferent ce fel de car deste, de deit, de credit, in momentul incare faci o tranzactie, suma respectiva este blocata pe card, pana la validarea ei. Deci care ar fi riscurile magazinului respectiv, cata vreme oricum primeste banii, indiferent ce tip de card este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

pai itzi mai repet odata,sunt magazine care specifica clar ca nu accepta carduri de credit!Si cum in Germania cardul de credit este cardul de tip VISA sua Mastercard...de aici problema.

Comerciantul nu are d eunde sti ca in Romania VISA si Mastercardul au alt statut,el n-are obligatzia sa controleze ceva,atita timp cit scrie clar ca nu accepta forma asta d eplata.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Anda, tot nu inteleg de ce zici ca Mastercard / Visa sunt carduri de credit. Cardurile emise de banci sub sigla Mastercard sau Visa pot fi oricum: de debit sau de credit.

Iulia, pe usa magazinului aparea ca accepta carduri ca al tau? Daca nu, atunci asta e motivul. Trebuie sa fii magazin afiliat sistemului de plati respectiv (Visa / Mastercard / American Express etc.) ca sa poti oferi clientilor tai posibilitatea sa plateasca cu caduri emise sub siglele respective. Afilierea costa si comerciantului i se opreste un procent din suma respectiva ca si taxa de procesare. Probabil pentru sisteme locale / nationale de decontare sumele sunt mai mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Anda, tot nu inteleg de ce zici ca Mastercard / Visa sunt carduri de credit. Cardurile emise de banci sub sigla Mastercard sau Visa pot fi oricum: de debit sau de credit.




Eu am spus cum sunt aceste tipuri de carduri in Germania.
Nu ca ar exista DOAR carduri de credit de acest tip.

In Germania,pentru contul curent exista un alt card,care n-are nicio legatura cu VISA sau Mastercardul , care sunt o dorintza expresa a clientului bancii,pentru care plateste anual o taxa.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Anda, tot nu inteleg de ce zici ca Mastercard / Visa sunt carduri de credit. Cardurile emise de banci sub sigla Mastercard sau Visa pot fi oricum: de debit sau de credit.

Iulia, pe usa magazinului aparea ca accepta carduri ca al tau? Daca nu, atunci asta e motivul. Trebuie sa fii magazin afiliat sistemului de plati respectiv (Visa / Mastercard / American Express etc.) ca sa poti oferi clientilor tai posibilitatea sa plateasca cu caduri emise sub siglele respective. Afilierea costa si comerciantului i se opreste un procent din suma respectiva ca si taxa de procesare. Probabil pentru sisteme locale / nationale de decontare sumele sunt mai mici.


Na, normal ca nu m-am uitat, din moment ce folosesc cardul asta oriunde in lume chiar frecvent si nimeni nu-l refuza...iaca ca totusi s-au gasit nemtii Nu l-am folosit la un chiosc ceva, ci la un mare magazin pe 3 etaje Conrad, de unde nu voiam sa cumpar ceva de vreo 20 de euro ca sa am cash (era vorba de un expreson de cateva sute de euro). De aia sunt si uimita ca un stfel de magazin impune restrictii atat de ciudate.


totusi o explicatie exista de ce refuza carduri de "credit" si accepta doar de "debit"? (care evident ca nu au legatura cu visa sau mastercard, care pot fi si de debit, si de credit...si ma mir ca tocmai in Germania sunt doar de credit)

Mergi la inceput