Bani lipsa pe card!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

A.Iulia,in Germania VISA si Mastercadrul sunt carduri de credit.

Sa stii ca am fost de fatza cind nu s-a putut face o plata cu un VISA de Romania,nu stiu cit tzine de locul unde vrei sa platesti sau de banca emitenta a cardului.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Unicorn42 spune:

Eu am avut o peripetie asemanatoare cu BT. Am incercat sa platesc ceva de mai putin de 10 lei la un magazin, primesc eroare cu "fonduri insuficiente". Ma duc imediat la bancomat, fac o interogare de sold si.. -5700 lei. Minus! Pe card atasat la cont curent, deci nu card de credit. Mi s-au inmuiat picioarele instant :) Dupa care am intrat in banca, am cerut extras de cont, mi s-a dat - si corespundea realitatii pe care o stiam si eu - si mi s-au prezentat scuze, caci le picase nu stiu ce sistem pe acolo. Au sesizat la centru, a doua zi totul era OK.

Nu cred ca intotdeauna se intampla din rea credinta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Banca emitenta era ING.
Si casiera nici macar nu a vrut sa incerce: s-a uitat doar la el si mi l-a returnat, cu comentariul de rigoare. Fie vorba intre noi, folosesc mereu plata cu cardul oricunde in Europa si nu am avut probleme, doar acolo, la Conrad. De aia am si spus ca m-a mirat...

Poate reuseste cineva sa ne explice de ce magazinele ar refuza astefel de carduri? din cate stiu eu, daca nu ai fonduri suficiente nu poti face o tranzactie. Odata ce s-a confirmat tranzactia, automat iti sunt retrasi banii din cont pana cand se confirma si se finalizeaza tranzactia, deci care sa fie riscul magazinului respectiv, indiferent daca este vorba de un card de debit sau de credit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Noi am patit-o la...BENZINARIE
Se duce sotul la bancomat(BCR-nu are importanta) sa scoata bani,cand vede lipsa vreo 350 lei,merge la banca sa ceara extras,si ce credeti?
Platise la benzinarie cu cardul si ii oprise peste valoarea pe care o alimentase el,pentru inca vreo 60 de litri..nici nu-i incapeau in rezervor
Noroc ca a avut chitanta,a mers inapoi la benzinarie si i-au returnat banii(din geanta vanzatoarei),cu scuzele de rigoare



Cris ,mami de pui nazdavan,Sebi ,www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

F. bun subiectul! Vad ca ING-ul meu nu are reclamatii in tara. La BCR am un cont dar nu folosesc card.
Pana una-alta eu am inceput sa colectionez chitantele de la cumparaturi si de la bancomat,!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

A.Iulia,am recitit postul tau si abia acum am intzeles de ce tzi-a fost refuzata plata cu cardul.

Sunt unitatzi unde nu se poate face plata cu cardul de credit(am spus ca in Germania VISA si Mastercardul sunt carduri de credit),ci doar cu card de cont curent sau plata cu bani lichizi!

Deci tzie tzi-a fost refuzat cardul,doar pentru ca este un card de credit in Germania si nu pentru ca este al unei banci anume.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos


Eu mentzin intrebarea pentru Happiness... ca nu intzeleg ce inseamna pos...si deci nu-mi pot explica legatura.




POS-ul e aparatul in care bagi cardul, la magazin. intotdeauna el apartine unei banci - in cazul respectiv era Raiffeisen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui andacos


Eu mentzin intrebarea pentru Happiness... ca nu intzeleg ce inseamna pos...si deci nu-mi pot explica legatura.




POS-ul e aparatul in care bagi cardul, la magazin. intotdeauna el apartine unei banci - in cazul respectiv era Raiffeisen.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Aaa...multzumesc de explicatzie!

Habar n-am avut ce e POS-ul asta,la noi nu exista asa ceva,adica aparatul de citire a cardului sa apartzina unei banci.(cind faci plata cu cardul,introduci pin-ul cardului?).Sau s afiu mai exacta,eu una n-am auzit de asa ceva.

Mirarea mea ramine,pentru ca repet Raiffeisen din Romania,nu are nicio legatura cu raiffeisen din Germania de exemplu.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Plus ca si in cazul platzii cu cardul din contul curent,retragerea din cont nu s eface direct,automat ci la fel,dureza cel putzin o zi!

Eu platesc cu cardul si in general abia dupa doua zile apare suma ca retrasa din cont.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Cel mai simplu este de intrebat la banca daca nu au serviciul de atentionare prin sms asupra oricarei plati cu cardul. Eu am la BT si m-a scutit de a mai colectiona chitante de la o luna la alta pt ca in cateva secunde de la tranzactie, imi vine pe telefon un sms cu suma, data, ora si societatea la care am facut plata.
Pretul abonamentului este derizoriu, ceva 5-10 lei pe luna .

Mergi la inceput