Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

OANA ASTA ESTE SUPER, POATE NU TI DAI SEAMA CE PROGRES A FACUT COPILA.
Fata mea in clasa intaia cred ca avea un singur obiectiv, sa si manance gustarea la pauza marem nu ridica mana veci.

Eu am ajuns la concluzia ca plang pentru ca obosesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Azi a si scris la scoala 4 randuri de litera u si 3 randuri de cifra 10. Mi-e si teama sa ma bucur ca nu stiu maine ce mai urmeaza si nu cred ca minunea asta sa o tina prea mult.
Dar uite asa una cate una trec zilele noastre. Fiecare zi care trece e o batalie castigata. Mai greu mai usor dar important e sa razbim.
Nu stiu daca ma credeti dar eu cat e ea la scoala sunt paralizata de gandul ce face ea la scoala. Nu ma pot concentra sa fac nici macar o mancare, sunt tot timpul cu ochii pe ceas si pe telefon gandindu-ma oare ce face si rugandu-ma sa nu ma sune doamna sa o iau mai devreme de la scoala.
Sigur ca plang de oboseala si nu-i intelege nimeni. Daca le-ar da 5 minute de respiro,sau sa le sparga sarcinile in mai multe, etc., toate cele recomandate cu succes pt adhd nu ar mai ajunge sa planga.
Dar of!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Azi a si scris la scoala 4 randuri de litera u si 3 randuri de cifra 10. Mi-e si teama sa ma bucur ca nu stiu maine ce mai urmeaza si nu cred ca minunea asta sa o tina prea mult.
Dar uite asa una cate una trec zilele noastre. Fiecare zi care trece e o batalie castigata. Mai greu mai usor dar important e sa razbim.
Nu stiu daca ma credeti dar eu cat e ea la scoala sunt paralizata de gandul ce face ea la scoala. Nu ma pot concentra sa fac nici macar o mancare, sunt tot timpul cu ochii pe ceas si pe telefon gandindu-ma oare ce face si rugandu-ma sa nu ma sune doamna sa o iau mai devreme de la scoala.
Sigur ca plang de oboseala si nu-i intelege nimeni. Daca le-ar da 5 minute de respiro,sau sa le sparga sarcinile in mai multe, etc., toate cele recomandate cu succes pt adhd nu ar mai ajunge sa planga.
Dar of!!!

Te inteleg perfect asa eram si eu in clasa intaia, fumam un pachet de tigari pana la 12 si daca eram la birou sunam acasa. Eu eram timorata la gandul ca iar nu scrie nimic si mai ia un i,
Pau fata ta e super bine fii mea in primul semestru din clasa intaia scria in limba gimnastica nu se intelegea nimic.

Daca te suna doamna ce? Daca vrei o iei acasam daca nu ii spui ca nu poti.Este un sters inutil pe care il transmitem la copii, eu nu mai vreau sa fac asa, mi am dat seama ca ea e ea si eu sunt eu, sa faca cat poate, ea nu vrea mititica sa mearga greu, stii acum de cand nu mai sunt asa de stresata si nu mai pun atata presiune pe ea, e mai deschisa, mai comunicativa, chiar mai apropiata de mine, cu toate ca inca nu a invatat tabla inmultirI, O SA O INVETE SPER, in ritmul ei.

Apropos, fac un apel la mamicile cu copii mai mari, ati avut vreo metoda mai specifica? Ai vostri cum au invatat-o?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Dar tu acasa lucrezi asa specific cu ea? Pe activitati sparte?
Nici copila mea nu lucreaza asa, desis si noua ni s a recomandat, nici la scoala nici acsa, deoarece acasa face lectii cu mama, eu cu serv mele nu apuc si mama nu este de acord, zice ca este o porcarie asta si ca pierde timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Dar tu acasa lucrezi asa specific cu ea? Pe activitati sparte?
Nici copila mea nu lucreaza asa, desis si noua ni s a recomandat, nici la scoala nici acsa, deoarece acasa face lectii cu mama, eu cu serv mele nu apuc si mama nu este de acord, zice ca este o porcarie asta si ca pierde timp.

ANNA


Ii dau scurte pauze intre 2 sarcini. Spre exemplu ne apucam la mate: scriem pe caiet ce avem, 2-3 min pauza si trecem la fise. Dupa care 10 min pauza si ne apucam de romana pe care o facem tot asa. Sau ca sa-i mai dau momente de respiro ii pun punctulete cu creionul de unde sa inceapa litera respectiva pe noul rand. E un ajutor mai mult imaginat asa dar pt ea e important.
Si eu incerc din rasputeri Anna sa nu ma mai stresez atita si nu stiu cum o sa reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Apropos, fac un apel la mamicile cu copii mai mari, ati avut vreo metoda mai specifica? Ai vostri cum au invatat-o?


Pana la urma tot ca pe poezie, dar mai intai a invatat mecanismul.
Trebuie sa invete ce inseamna inmultire... adica o adunare repetata.
Prima data trebuie invatata tabla inmultirii cu 2, 5 si 10, apoi trecut la altele mai grele.
La tabla inmultirii cu 9, eu l-am invatat pe al meu ca trebuie sa inmulteasca cu 10, apoi sa scada numarul respectiv.
Si repetare multa... in masina, pe drum, la masa... intrebat mereu cate una doua inmultiri.

Oana este foarte bine cum lucrati. In cele 10 minute de pauza intre activitati copilul se desprinde de prima si o poate accepta mai usor pe a doua. Si eu procedez la fel, chiar si acum mare. Cand am timp ii dau chiar o jumatate de ora pauza intre tipurile de activitati. Ca sa-l stimulez ii impun un timp... spre exemplu ... trebuie sa termini tema la romana intr-o ora. Dupa aceea ai pauza jumatate de ora. Daca termini mai devreme, timpul ramas din ora se adauga la pauza, daca termini mai tarziu, timpul se ia din pauza. Asta il face sa se concentreze mai bine sa termine. Acum este adevarat ca eu stiu cat poate si ii dau acea ora astfel incat sa termine mai devreme , ceea ce il incurajeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Citat:
Apropos, fac un apel la mamicile cu copii mai mari, ati avut vreo metoda mai specifica? Ai vostri cum au invatat-o?


Pana la urma tot ca pe poezie, dar mai intai a invatat mecanismul.
Trebuie sa invete ce inseamna inmultire... adica o adunare repetata.
Prima data trebuie invatata tabla inmultirii cu 2, 5 si 10, apoi trecut la altele mai grele.
La tabla inmultirii cu 9, eu l-am invatat pe al meu ca trebuie sa inmulteasca cu 10, apoi sa scada numarul respectiv.
Si repetare multa... in masina, pe drum, la masa... intrebat mereu cate una doua inmultiri.


Asa m am gandit si eu si asa facem, scrie tabla inmultirii cu un numar de 5 ori pe un caiet, dar daca o pun sa spuna pe sarite, am omorat-o.
Si oboserste foarte rau, pbema e ca trec rapid de la un numar la altul, ceea ce ste peste ritmul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Anna este foarte obositor s-o scrie... mai bine o asculti... sau o asculta mama ta (care am inteles ca face temele cu ea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Anna este foarte obositor s-o scrie... mai bine o asculti... sau o asculta mama ta (care am inteles ca face temele cu ea).

pai m am gandit ca daca o scrie, o memoreaza mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna, explica-i ca si atunci cand o iei pe sarite sa se gandeasca in minte la tabla inmultirii cu nr respectiv pina ajunge la cat i-ai dat tu sa zica. Eu una asa faceam . Daca de ex aveam de facut 6*8 incepeam in minte sa zic poezia dar incepand de la 6*5 pt ca era suma rotunda. Sau poate sa invete de exemplu niste inmultiri mai usoare care sa-i foloseasca ca si puncte de referinta (ex: 6*8=48) dela care sa scada si sa adauge daca nu e sigura.
Oricum ai da-o e foarte greu, deci multa rabdare.

Mergi la inceput