Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Eu tocmai ce m-am intors de la doctor cu fata, unde am fost sa-i interpreteze analizele. Concluzia: candidoza intestinala. Ce-o mai fi si asta si de unde o mai fi venit pe capul nostru nu mai stiu. Cert e ca nu-i poate da un antigungic pt ca analizele la ficat sunt la limita superioara asa ca ne tratam mai lent dar mai putin toxic cu alte medicamente si probiotice. Asta e ca o telenovela fara sfarsit care a inceput acum aproape 7 ani si nu stiu daca o sa vina ziua sa o vad si eu cu intestinele alea reparate. Bine ca nu e mai mult ca ii iesisera leucocitele mai mari si imi era teama de alte prostii. OFFFF!!!
Anna iti inteleg frustrarile f bine si grijile si temerile tale sunt si ale mele. In teorie stiu ca nu trebuie sa cer de la ea mai mult decat poate dar cand cere scoala asta e greu sa zici tu: "nu, asta las-o naiba nu iti mai incarca memoria cu ea"

Si eu ma bucur f tare de fiecare parere si experienta impartasita aici pe forum. Macar aici putem sa spunem ce gandim fara sa fim judecate si catalogate ca mame incompetente.
Ana Stroe sa stii ca nu m-a deranjat postarea ta, daca a parut asa imi cer scuze. E doar frustrarea mea de parinte cu copil cu adhd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Uff Oana, imi pare rau ca fata mai are si probleme de sanatate
Sa inteleg ca ea nu poate manca orice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Da, asta am uitat sa mentionez, are interdicitie la lactate (i-am luat acum lapte de soia), la legume si fructe crude si zahar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Da, asta am uitat sa mentionez, are interdicitie la lactate (i-am luat acum lapte de soia), la legume si fructe crude si zahar

UFFFF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Si o intrebare mi s-a intiparit in minte. ,,Cine si ce asteptari are de la cine? Si am realizat ca eu am asteptari si pretentii foarte mari de la copil, fara sa ma gandesc oare ce asteptari are el de la mine, de la scoala, de la viata, sau nevoi?

Anna esti pe drumul cel bun. Stiu ce vorbesc ca "am fost acolo".

Citat:
Si eu ma bucur f tare de fiecare parere si experienta impartasita aici pe forum. Macar aici putem sa spunem ce gandim fara sa fim judecate si catalogate ca mame incompetente.

Oana trebuie sa incerci sa nu-ti mai pese de ce cred altii... Esti o mama minunata. Faptul ca ai deschis subiectul asta, ca te interesezi in stanga si in dreapta arata asta.
Imi pare rau de tine si de fetita ta ca treceti prin atatea greutati. La ea problemele alimentare se suprapun peste celelalte si imi dau seama cat de greu trebuie sa va fie. Dar copiii vor creste... sa vedeti ce mult se schimba de la un an la altul. Important este sa fiti acolo pentru ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna sa ne tii la curent cu ce faceti luni. Mult succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Buna
Am fost astazi la evaluare, am avut noroc!
Am dat peste o doamna psiholog foarte draguta, de la aspectul fizic pana la cel comportamental ca sa zic asa.
Arata ca bunica zanelor, cu parul alb, coafat si perle albe la gat.
A luat-o cu blandete pe copila, a pus o sa deseneze, eu bineinteles ca ma pecipitam si m a dat afara din cabinet.

In concluzie, nu este vorba se pare de o intarziere majora in dezvoltare, mai degraba o imaturitate (asa s a exprimat pshiholoaga)Mai multe nu mi-a zis, sa vada vechiile evaluari si se va consulta cu doamna doctor. Am sa vad eu joi la interpretare. (rezultatele evaluarii se vor duce la medic)

Incerc sa ma schimb eu sa accept ca are dificultati, dar si sa muncim mai mult. Aici e buba, caci intr adevar cum a zis Filofteia eu nu prea am timp, deoarece lucrez 7 zile din 7.
Tre sa gasesc o solutie sa nu o neglijez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Bravo Anna! Ma bucur ca ati dat peste o psiholoaga buna!
La noi materia a inceput sa se ingreuneze si ea se simte coplesita si plange. Undeva s-a creat o prapastie intre ea si doamna si se simte stresata de ceea ce trebuie sa faca in clasa. Plange ca nu stie sa faca si chiar si acasa daca o las singura sa scrie intra in panica si nu mai scrie pe rand, scrie urat si prea mare.
Offf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Nu conteaza Oana, hai sa incercam sa numai punem presiune pe ele. So daca scrie urat ce? Poate e obosita. Maine va scrie mai bine.
Mam gandit la tine si la fetita ta.
Uite am intalnit loa psiholog o fetita de 7 ani care nu vormea de loc, numai cuvinte separate, fara propozitii, nu stia culorile, numerele. A fost in clasa intaia atrebuit sa o retraga, aretras o si de la clasa 0. Gandeste te cate face fata ta si cat lucrezi tu cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Ieri s-a intamplat o minune, a ridicat mana sa raspunda la matematica sa numere descrescator de la 9. Am incercat sa o incurajez sa faca si azi la fel dar stii tu cu minunile astea, nu cred ca o tine mult.
I se pare greu sa scrie unele litere sau silabe. Incerc sa gasesc ceva distractiv in scriere ca sa-i distreag atentia de la cat e de greu si sa scrie cu placere. Cum greseste incepe sa planga.
De-aia sper ca poate un profesor de sprijin sa o ajute putin sa se relaxeze la scoala ca sa se poata concentra la ce are de facut.

Mergi la inceput