Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna, nu te mai invinovatii. Eu stiu cat e de greu sa ai un copil cu proble, si eu ma invinovatesc ca nu am dus-o de pe la 3 ani la doctor ca poate acum eram si mai bine.
Toate aste nu-ti folosesc la nimic. Nu ai spus ce a zis doctorul. De ce a ajuns la concluzia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Anna, mai intai spune-ne de ce a zis asta doctorul si cum a ajuns la concluzia asta. Pai daca nu a avut profesor de sprijin in clasa 1 si 2 nu inteleg rostul intr-a 3-a, mai ales ca fata ta din cate am inteles are probleme doar la evaluari. Profesorul de sprijin e un psiholog care sta langa copil in clasa si-l ajuta sa raspunda la ora, sa lucreze fise, sa scrie, etc.
Noi pe 11 decembrie avem programare pt obtinerea unei curricule adaptate. Se face un dosar si se duce copilul la o evaluare.
Si inca ceva, daca doctorul asta a mai vazut-o si stie copilul de ce nu s-a sesizat pana acum?
Tratament ceva i-a recomandat, pt mentinerea atentiei


Aseara am fost la medic dupa o absenta de aproximativ un an si i am zis de dificultatile ei scolare. S a uitat in fisa ei a vazut ca astea au fost pbemele din todeuna si mi a zis si despre aceasta solutie a profesorului de sprijin. Luni dimineata ma duc cu ea la doctor ca sa i faca evaluarea psihologica si sa vedem daca mergem mai departe pe varianta profesor de sprijin. Dupa evaluarea psihologica ii va da si medicatie.

Acum intampinam mari greutati la tabla inmultiri, e un haos, nu reuseste nicicum sa o invete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Iti spun ce mmi-a zis mie psiholoaga noastra care lucreaza la protectia copilului Constanta: profesor de sprijin se acorda doar in cazuri grave, din lipsa de fonduri si de carde bineinteles.
Anna, asa cum a invatat sa scrie si sa citeasca, sa faca adunari si scaderi o sa invete si tabla inmultirii.
Nimeni nu te poate obliga sa ii pui profesor de sprijin iar daca tu decizi asta, doamna invatatoare e obligata sa-l primeasca in clasa.
Eu ce sa mai zic cu fica-mea ca atunci cand oboseste la scoala plange ca vrea la mama. Si la fel cand nu reuseste sa scrie. Ma suna doamna si acasa ca deranjeaza clasa ca plange.
Ca sa nu mai zic ca intra in tot felul de conflicte cu copilul pt niste prostii gen: ieri a vrut sa stea cu bluza de trening pe ea in clasa si doamna a vrut sa si-o dea jos si sa te tii planset ca ea vrea sa stea cu bluza de trening ca e a iei si gata. In alta zi cu caciula aceiasi poveste. Daca ar lasa-o in pace sa stea la ore cum vrea ea, avand in vedere ca nu sunt niste chestii chiar asa de exagerate ar avea mai putine motive de plans.
Asa ca, capul sus Anna, ai reusit tu sa o duci pina in clasa a 3-a o sa reusesti si de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

ANNA nu reusesc sa modific linkul, sa se poata deschide, dar daca dai cautare pe google dupa " profesor de sprijin " , primul link este cel despre care am scris eu.Poate asa reusesti sa citesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Am citit acum despre profesorul de sprijin, daca ar fi acest profesor de sprijin strict cum zice legea ar fi in ajutorul copilului.

La noi in clasa mai este un copil cu autism care are profesor ,,umbra'' nu ma intrebati ce inseamna asta ca nu stiu decta ca sta la toate orele cu copilul ala
asa ca doamna daca il primeste pe ala tre sa l primeasca si pe al meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Anna, teoretic asa ar trebui sa fie cum zice legea, dar practic se acorda profesor de sprijin doar pt copii autisti sau cu retard mental sever daca parintii vor sa-l trimita la scoala normala si nu speciala.
Doamna invatatoare ce parere are despre fata ta? A mai evoluat? Ti-a recomandat ea asa ceva?
Sa stii ca daca e cazul de profesor de sprijin iti recomanda si scoala. Stai sa vezi ce iti zice si la evaluare psihologica si dupa aceea o sa vezi ce decizie o sa iei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Nu stiu cum e in Romania, dar iti povestesc cum a fost la fiu'meu:
a avut shadow din prescolara pina-n clasa a sasea; aici rolul asta e luat de educatori specializati (au tot o facultate ca si profesorii dar se pregatesc pentru invatamint specializat, copii cu diagnostic; mi-e greu sa inteleg ce cauta psihologii in rolul asta, dar in fine)

De obicei norma e un educator la doi copii diagnosticat; sunt prezenti in clasa si-i ajuta: sa-si caute caietul/cartea potrivita la ora potrivita; se asigura ca-si noteaza temele de facut sau de studiat, ca iau notite de pe tabla, ca nu deranjeaza ora (au tot felul de "instrumente" pedagogice cu care-i stimuleaza; e drept ca suna a eticheta, dar cit e copilul mic si nu e autonom e un ajutor enorm; daca stabilesti o relatie buna cu el, poate face "minuni"; noi am avut pina-n clasa a treia o fata, o sa-i fiu recunoscatoare toata viata; prin ea eram tot timpul la curent si tineam pasul cu ce se intimpla in clasa, ea imi transmitea datele examenelor, evaluarilor, tot ce-mi trebuia sa-mi ajut copilul acasa.
mai tirziu am avut niste rateuri, dar asta-i alta poveste;
cert e ca pentru un copil care are nevoie de organizare, el poate fi chiar mai important decit invatatorul.

Acum fiu'meu e intr-a saptea (primul an de scoala secundara); e primul an fara acompaniament, intr-o scoala privata de 1800 copii de la 12 à 18 ani; Se descurca perfect, nu uita nimic, de la cifrul de lacat la cele 3 dulapuri in 3 colturi de scoala, la mesaje, teme, lucrari, haine, etc; asta pentru ca atunci cind a avut nevoie, i s-au pus bazele, l-a invatat cum sa se ordoneze, cum sa-si ia notite in agenda, ce-i important....plus ca se simte responsabilizat si e tare mindru ca acum se descurca singur (si ma-sa de el :);

Ma gindesc ca l-as fi pierdut pe drum daca in primii ani, cind era nesigur, imatur comparabil cu ceilalti copii din clasa, dezorganizat, etc; asa acompaniamentul asta i-a salvat locul in clasa normala.

Mi-am mai amintit cite ceva: aici la fiecare inceput de an+ de doua ori in timpul anului, la inceput de etapa, se face o intilnire: parinte+invatatorul clasei+acompaniator+psihologul/ortofonistul scolii, in care se discuta nevoile de acompaniament ale copilului: parintele spune ce e caracteristic copilului ( de ex pentru fiu'meu sa stea in fata in banca, e miop, plus ajuta la focusare si nu e distras de ce se intimpla in jur; apoi n-are nevoie de cineva lipit de el pentru ca-l enerveaza; eu am mai cerut sa-si faca examenele singur, in alta sala, sa se poata concentra; am mai cerut sa-l protejeze de agresiunea "gastilor" in clasa si in pauze), profesorul nevoile proprii; se editeaza un document semnat de toti care-i ajuta sa se orienteze in timpul anului.

Cu acompaniatorul am comunicat zilnic printr-o agenda, in care-mi scria ce=a facut copilul in clasa (academic, social) si eu semnam/comentam, dupa nevoie.

bafta multa la toti

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Sunt destul de suparata, bulversata nici nu mai stiu exact cum sa spun. Ieri am fost la medic cu copilul si neuropsihiatrul care o vede mi a recomnadat profesor de sprijin. Desi nu cunosc foarte multe despre ceea ce face un prof de sprijin, nu prea imi este pe plac.
Mi se pare ca imi eticheteaza fata.

Cine stie ce face exact un profesor de sprijin? Este in beneficul copilului sau este o eticheta in plus?

ANNA


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Ana asa o fi in Canada, dar ce spui tu pentru noi sunt secvente de film. Aici pt ca nu exista profesori sau invatatori specializati pentru asa ceva, in general sunt absolventi de psihologie specializati pe psihopedagogie care fac treaba asta si uneori chiar contra cost din partea parintilor.
Bine ar fi sa fie si la noi asa ceva dar de exemplu in oraselul in care stau eu exista un singur psiholog care deserveste 4 gradinite, 4 scoli generale si 2 licee.
Aici cam toata munca e pe umerii parintilor. Si noua ne-ar conevni sa primim un minim de ajutor dar daca ai citit toate postarile noastre cred ca ai vazut ca nu primim decat piedici si etichetari.
Eu de exemplu nu reusesc sa o conving pe doamna sa imi scrie pe o bucatica de hartie sau un caiet ce tema au de facut pt ca ea nu tine minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hi,

Asta cu temele aici fiecare copil are un caiet special unde isi noteaza temele.... Ei copiaza de pe tabla simbolul cartii si pagina de unde au tema de facut...


Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Oana, scopul meu n-a fost in nici un caz sa fac comparatii intre sisteme (din cauza asta m-am si abtinut pina acum sa scriu la subiect, aveti voi destule pe cap sa mai pun eu paie pe foc), dar vroiam sa scot in evidenta faptul ca un acompaniament pentru copil, cu ceva sanse sa dai peste un om inimos/profesionist, poate deveni un mare ajutor pentru parinte; el e acolo doar pentru copilul tau sau si timpul ala e pretios; ce-mi spui tu, un singur om la 4 scoli, e enorm de putin; nu ma intreb cum se imparte...
altfel, cu invatatoarele, am avut si eu necazuri, au fost ani buni cu invatori buni si ani grei, cu scursori; Acompaniatorul poate juca si aici un rol, daca el are o relatie buna cu invatorul, situatia e in favoarea copilului;
In general invatatoarele se inarmau cu lozinci gen `nu pot face favoruri/trebuie sa ma ocup de toata clasa la fel`, etc, dar acompaniamentul suplineste tot ce invatatoarea nu poate, daca exista;

nu-i nicaieri pe pamint foarte roza situatia unui copil special;
acompaniamentul asta se acorda doar in sistemul public, in privat il platesc parintii;
invatoarea din clasa a sasea, ultima din scoala primara, ne-a facut viata un infern; l-a `vinat` tot anul, doar sa dovedeasca ca-si va esua anul scolar, l-a categorisit `nepoliticos`, dupa ce toti 5 anii inainte a primit diplome pentru comportament, si multe alte timpenii, doar pentru ca avut `impertinenta` sa reusesca la admitere la o scoala privata; (e o politica sindicala locala intreaga de promovare a sistemului public ce asigura joburi caldute multor incompetenti, din pacate) o frustrata; bine ca a primit si ea la schimb reclamatii peste reclamatii, dar ideea e ca sunt destui micimani si aici ce-ti fac viata grea de dragul de a o face;


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput