Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

anuscha2009, ce insemna IQ mic? Eu stiu ca 100 este media, de la 85 la 100 e inca in limite normale, intre 70 si 85 e considerat normal- limita inferioara (parca asta e termenul pe care il folosesc) si doar de la 70 in jos se poate vorbi de IQ mic sau retard.

Ce test de inteligenta a folosit? Se foloseste in general http://en.wikipedia.org/wiki/Wechsler_Intelligence_Scale_for_Children

Tie ti-a explicat cineva rezultatul, ti-a dat ceva in mana, o evaluare cu rezultatele testului sau doar ti-a spus ca are IQ mic?

Nu stiu cum e dupa criteriile europene (ICD 10) dar dupa DSM IV, IQ normal este unul din principalele criterii de diagnostic pentru ADHD si dificultati de invatare.

Deci daca are IQ "foarte mic" ce incadrare si ce solutii are doamna psiholog pentru problemele ei?
Ca are IQ mare sau mic nu e suficient si de multe ori nici relevant pentru ca un copil sa fie ajutat la scoala. E nevoie de o incadrare, chiar aproximativa, intr-o categorie(ADHD, dificultati de invatare,etc) Ca sa faca un plan de educatie individualizat invatatoarea ar trebui sa aiba niste sugestii de la psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
...dar nu vreau sa i puna nimeni etichete gen,,inceata clasei''

Anusha ,
imi pare foarte rau ca ai primit vesti proaste. Da-mi voie insa sa iti spun ca focusul tau este total gresit. Am mai observat si in alte postari ca tu incerci din rasputeri sa eviti 'gura lumii', ce o sa creada invatatoarea, ce o sa creada copiii, etc. Din punctul meu de vedere asta este cel mai putin important din toata povestea. Este gresit sa lucrezi si sa lucrezi cu fata, sa o stresezi cu invatatul ca sa lase o anumita impresie. Mesajul tau e ca nu esti multumita si fericita cu ea, ca nu este perfecta si ca sa fi multumita trebuie sa lase impresia ca e ca ceilalti copii. Copilul tau este PERFECT si indiferent ce diagnostice are in societate pentru tine copilul ala trebuie sa fie perfect. Tu trebuie sa-i arati ca o iubesti si o apreciezi indiferent daca a scris la scoala sau daca a luat note bune sau daca si-a amintit vreo poezie ridicola. TU esti cea mai importanta persoana din viata acestui copil si felul cum se vede ea si cum invata sa se iubeasca si sa se vada in viitor depinde ENORM de mult de atitudinea si actiunile tale.

Ok, fiica ta nu va studia matematica cuantica in viitor asa cum nici fiica-mea nu va face relatii cu publicul sau balet. Si ce-i cu asta? Sunt enorm de multe lucruri pe care fiica-ta le poate face, sunt atatea feluri in care poate ajunge un membru util societatii, cineva care va lasa o amprenta pozitiva unde traieste.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
...dar nu vreau sa i puna nimeni etichete gen,,inceata clasei''

Anusha ,
imi pare foarte rau ca ai primit vesti proaste. Da-mi voie insa sa iti spun ca focusul tau este total gresit. Am mai observat si in alte postari ca tu incerci din rasputeri sa eviti 'gura lumii', ce o sa creada invatatoarea, ce o sa creada copiii, etc. Din punctul meu de vedere asta este cel mai putin important din toata povestea. Este gresit sa lucrezi si sa lucrezi cu fata, sa o stresezi cu invatatul ca sa lase o anumita impresie. Mesajul tau e ca nu esti multumita si fericita cu ea, ca nu este perfecta si ca sa fi multumita trebuie sa lase impresia ca e ca ceilalti copii. Copilul tau este PERFECT si indiferent ce diagnostice are in societate pentru tine copilul ala trebuie sa fie perfect. Tu trebuie sa-i arati ca o iubesti si o apreciezi indiferent daca a scris la scoala sau daca a luat note bune sau daca si-a amintit vreo poezie ridicola. TU esti cea mai importanta persoana din viata acestui copil si felul cum se vede ea si cum invata sa se iubeasca si sa se vada in viitor depinde ENORM de mult de atitudinea si actiunile tale.

Ok, fiica ta nu va studia matematica cuantica in viitor asa cum nici fiica-mea nu va face relatii cu publicul sau balet. Si ce-i cu asta? Sunt enorm de multe lucruri pe care fiica-ta le poate face, sunt atatea feluri in care poate ajunge un membru util societatii, cineva care va lasa o amprenta pozitiva unde traieste.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Multumesc mult pentru mesajul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Bird, ai scris atat de concentrat si atat de bine
Copii astia ai nostri au nevoie de doar atat: iubire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
Copii astia ai nostri au nevoie de doar atat: iubire!

Iubire si acceptare .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Citat:
citat din mesajul lui giulia71
Copii astia ai nostri au nevoie de doar atat: iubire!

Iubire si acceptare .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



si noua cine ne da forta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Cred ca felul in care copiii si adultii sunt tratati in viata nu depinde de abilitatile lor academice ci de felul in care se prezinta in fata oamenilor si ceea ce cred despre ei.

Nu desconsiderati perceptia copiilor, ei simt si stiu mult mai mult decat credem noi. Fiica-mea asculta obsesiv aceasta melodie, cand m-am oprit si am ascultat textul mi s-a facut pielea de gaina:
http://www.youtube.com/watch?v=qTphP_sCu5s

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
si noua cine ne da forta?

Noua ne dau forta copiii nostri. Daca fiica-mea poate sa se scoale zilnic cu zambetul pe buze chiar daca are crampe de stres ca merge la scoala sau ca o doare capul din cauza ca profesoara s-a decis sa schimbe orarul pe ziua respectiva sau din cauza ca la ora de sport e agitatie si galagie si copiii alearga in toate directiile, daca ea poate sa se adune si sa mearga la scoala si sa se straduiasca sa faca cat mai bine, daca ea reuseste sa ia fiecare zi in piept... cum as putea eu sa imi plang de mila? Ea nu isi plange de mila, niciodata. Se mai intreaba cateodata de ce e diferita, de ce nu intelege, de ce o deranjeaza atatea, dar nu isi plange de mila, nu zice niciodata: vai saraca de mine. Ma uit la ea, are 10 ani si e de 10 ori mai puternica decat majoritatea adultilor. Cum as putea sa ma gandesc la mine? Cum pot eu sa cred ca EU sunt cea lovita? Pot sa spun ca eu gasesc inspiratie in ea in fiecare zi. Si atunci cand cred ca mie imi e greu, ma rusinez cu gandul la ea.

Uita-te la fetita ta si vezi, incearca sa simti cat sufera. Apoi compara asta cu suferinta ta. Ai sa descoperi ca fetita ta e mult mai puternica decat iti imaginezi si poate gasesti un model in ea .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Ai mare dreptate, Bird! Pentru copilul meu conteaza sa ii arat cat de mult il iubesc. De fiecare data cand greseste la o tema si vede ca nu ma supar pe el (pentru ca am hotarat ca nu o sa mai tip la el orice ar fi) vine la mine si ma iubeste, ma strange in brate. E felul lui de a-mi multumi ca nu mai fac atata caz pentru o tema, care peste o saptamana nici nu o sa mai conteze atat de mult.
Joi li s-au mai pus un rand de note. El era fericit ca luna asta, ca niciodata, luase numai B la lb romana si zicea multumit"uite mama, o sa imi puna B in carnet si nu o sa mai fii trista".#350;i mai zic odata: B inseamna, la ei in clasa, o lucrare aproape perfecta, notata de la 0, fara un punct din oficiu. M-am uitat in carnet si am ramas fara cuvinte. Doamna cea draguta s-a gandit de ce sa il incurajeze si sa ii puna notele pe care le-a luat. I-a pus frumusel 4 de S si un singur B.
De discutat cu ea nu am cu cine discuta, imi e foarte clar asta, pentru ca vorbesc aproape zilnic si degeaba o fac. O sa incheiem apoape sigur semestrul cu S.
Dar mai presus de toate astea eu vreau ca micutului meu sa ii fie bine, sa se simta in siguranta si iubit, sa aiba incredere in el. Mereu ii spun ca pentru mine el e cel mai bun, stiu ca poate lucra aproape perfect si eu sunt multumita. La probleme lui de sanatate, e suficient. Pacat ca cei din jurul lui nu vor sa vada asta si sa ii dea o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mi_ella spune:

Bravo, Bird! Asa e si baietelul meu! Ca si fetita ta!Tot 10 ani va implini. E un puternic si el. Eu in el imi gasesc forta.Si nu am o viata linistita deloc. Gaseste niste solutii incredibile sa treaca prin problemele de zi cu zi.

Mergi la inceput