probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Nikol, si portocalia si Eseea au perfecta dreptate. Poate e mai bine sa pui toti banii care iti raman intr-un depozit la termen, ca sa nu fii tentata sa umbli la ei si dupa ce se intoarce sotul cu niste banuti sa completati suma si sa luati ceva mai bun, chiar daca intr-un cartier marginas, acolo, un doua camere confort doi, sunt totusi doua camere, mai ales ca va creste copilul si veti avea nevoie de putin spatiu.
In legatura cu actele, eu nu le-as da din mana, daca vrea cineva sa verifice daca sunt ok, mergem impreuna la un notariat si rugam acolo sa spuna. In ziua de azi ajungi sa sufli si in iaurt.
Daca vin 10 potentiali cumparatori ce faci? Dai la toti actele?
In principiu daca iti place o locuinta si vrei sa o cumperi si esti serios, te duci cu vanzatorulla notariat si faci acolo ce trebuie, inclusiv verificarea actelor.

Si inca ceva, indiferent ce alegi sa faci, sa cumperi sau sa inchiriezi acum, dupa ce vinzi, nu il mai primesti pe frate sa doarma la tine nici macar o singura noapte, altfel o iei de la inceput.
Fiecare va fi pe cont propriu. El pana nu va intelege ca s-a inchis robinetul la tine, nu se va gandi cu seriozitate la viitor.

Edit ca uitam esentialul, musai sa faci act la notariat cu fratele cand ii dai banii in care sa se specifice clar ca reprezinta jumatate din banii rezultati in urma vanzarii garsonierei care a ramas mostenire, etc.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Nikol, si portocalia si Eseea au perfecta dreptate. Poate e mai bine sa pui toti banii care iti raman intr-un depozit la termen, ca sa nu fii tentata sa umbli la ei si dupa ce se intoarce sotul cu niste banuti sa completati suma si sa luati ceva mai bun, chiar daca intr-un cartier marginas, acolo, un doua camere confort doi, sunt totusi doua camere, mai ales ca va creste copilul si veti avea nevoie de putin spatiu.
In legatura cu actele, eu nu le-as da din mana, daca vrea cineva sa verifice daca sunt ok, mergem impreuna la un notariat si rugam acolo sa spuna. In ziua de azi ajungi sa sufli si in iaurt.
Daca vin 10 potentiali cumparatori ce faci? Dai la toti actele?
In principiu daca iti place o locuinta si vrei sa o cumperi si esti serios, te duci cu vanzatorulla notariat si faci acolo ce trebuie, inclusiv verificarea actelor.

Si inca ceva, indiferent ce alegi sa faci, sa cumperi sau sa inchiriezi acum, dupa ce vinzi, nu il mai primesti pe frate sa doarma la tine nici macar o singura noapte, altfel o iei de la inceput.
Fiecare va fi pe cont propriu. El pana nu va intelege ca s-a inchis robinetul la tine, nu se va gandi cu seriozitate la viitor.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


actele le poate arata potentialilor cumparatori cand vin la vizionare si atat pana se arata careva chiar intentionat sa cumpere garsoniera

cand ii arati omului actele, i le arati tu: uite asta e cetificatul de mostenitor, asta e cadastru..de fapt in faza asta , asta ii intereseaza sa fie siguri ca actele exista ca de mute ori s-a ajuns la notar si acolo vanzatorul a inceput sa dea din colt in colt, ba nu e succesiunea facuta, ba sunt mai multi proprietari, ba nu e cadastru..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Eu nu inteleg cum, din jumatate din banii luati pe o garsoniera confort 3, iti poti permite o alta garsoniera, oricat de modesta.

Unde vrei sa cumperi, pe Amurgului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Contract de vanzare-cumparare: vreo 2.000 de lei in august.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Ai mare grija la inselaciuni, nu mai da actele de proprietate oricui. Habar nu ai cate se pot face si cu niste fotocopii. Sper sa nu fie cazul tau, dar fii mai precauta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Dupa mine, a vinde mi se pare cea mai putin ok varianta.
Inteleg ca este o garsoniera confort 3 , dar este un loc unde stai si nu platesti chirie. Nu inteleg cum poti sa cumperi o alta garsoniera din jumatate din banii castigati pe aceasta garsoniera , dupa ce platesti impozit, taxe notariale care nu sunt deloc mici , si sa o mai si mobilezi cochet ??!
Si presupunand ca nu o sa puteti cumpara o alta garsoniera, va trebui sa stati cu chirie, iar chiriile , nici ele nu sunt ieftine. Nu stiu cat castigati, insa nu cred ca o avere, din ce am citit in urma.
Acum, de bine, de rau, aveti unde sta ,nu aveti aceasta cheltuiala suplimentara cu chiria.
Varianta buna era ca fratele sa plece la munca si sa isi faca rostul lui pe lume , ca la cum vad eu situatia, tare mi-e frica ca tot peste tine va veni, chiar daca vinzi acum. Ai luat in calcul si varianta ca el va cheltui partea lui si va veni la tine ? Il vei putea refuza ?
Stiu ca este foarte greu pentru tine, dar nu il ajuti asa, el trebuie sa se maturizeze si sa fie pe picioarele lui, nu mai e copil. Daca tu nu mai poti, ce se va intampla cu el ? Nu e ok, nu trebuie sa l tii in spate , ca nu e nici bolnav, nici handicapat, nici copil. Toti muncim, nu ne da nimeni de pomana. Asta e viata si trebuie sa si-o asume.
Editez : nu mai da actele la nimeni, nici macar copii. Actele se verifica cu tine de fata la notariat . Nu dai copii dupa altele tale unor straini, cine stie cu cine te trezesti la usa. Escroci sunt multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Depinde in ce cartier locuiesc acum si in ce cartier se vor muta pe urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Am reusit!Am vandut garsoniera,am impartit banutii jumate-jumate.
El a zis ca se muta cu chirie ,chiar si a gasit ceva si o sa se mute zilele astea cu iubita lui(da exact aia care i a papat banii din Italia si i a spus ca nu mai poate sa stea la ea).
Eu mi am gasit o garsoneira micuta ,fac actele sapta viitoare,am facut cu proprietarii un antecontract la notariat si le am dat un avans si ei au fost f draguti si m au lasat sa o si renovez pana sunt gata actele ca sa ma mut direct.
Am sufletul atat de usor si parca mi s au risipit toti norii
Am vb cu el si i am spus ca trebuie sa contribuie si ei la jumatate din banii de cate si sa si plateasca intretinerea cat timp a stat.Nu cred ca i a convenit dar nu ma intereseaza.
Sper daca imi ajuta Dumnezeu sa fac Craciunul in noua mea casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Uau, ce repede v-ati miscat! Bafta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

ma bucur din suflet pentru voi! sa fie intr-un ceas bun si sa va bucurati de cuibusorul vostru in liniste si pace!


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput