probleme cu fratele...din nou...

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Bineintzeles ca n-ai de unde sti reactzia,dar n-am intzeles de ce l-ai ales pe el sa i se faca lehamite si nu pe Nikole?

Ea ar cam avea toate motivele din lume sa i s efaca lehamite de tot si toate.

Dana


pentru ca problema e intre nikole si fratele ei. nu o poate rezolva sotul, ci nikole. sotul are unde sa se duca, acasa la parinti; nikole - nu. n-are parinti, rude, unde sa plece ? poate sa-si lase copilul de izbeliste ?

plus ca el (sotul) sta toata ziua acasa cu "musiu", si-asa e demoralizat ca nu-si gaseste de lucru (ma rog, ceva care sa-i placa si sa aiba si un salariu decent), ii suporta cumnatului toanele si fitele, strange dupa el, vede cum se infrupta din mancarea platita/gatita de nikole, ba ii mai fumeaza si tigarile...cum naiba sa nu te enervezi ? daca ai fi in locul lui, n-ai simti ca-ti vine sangele in cap ? si asta zi de zi, ore in sir. macar nikole scapa cateva ore din mediul ala, cat e la serviciu. de-aia a si spus ca in ultima vreme nici nu-i mai vine sa se intoarca acasa, cand stie ce-o asteapta dupa ce intra in casa...

sa nu intelegi ca-i caut scuze sotului. nu. pur si simplu imi dau seama ca si rabdarea lui a ajuns la limita si nu poti anticipa ce reactie ar putea avea. repet, sotul poate sa faca front comun cu nikole sau poate da bir cu fugitii, lasandu-i pe cei doi frati sa-si rezolve interminabilele probleme de familie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

corina...ma faci sa zimbesc!Amar ,insa.

Eu daca as fi sotzul lui Nikole,as face totul ca sotzia mea ,copilul meu sa fie fericitzi si linistitzi.

As cara sacii cu circa si i-as spune clar sotziei:de azi s-a incheiat,plecam de aici si gata.Si pe frate l-as lua la o discutzie ca intre barbatzi ...si itzi spun sigur ca as rezolva situatzia.

Asa...dar am spus ca nu vreau sa scriu mai mult,n-are rost...sper doar ca nikole sa -si gaseasca linistea intr-o zi...!

repet doar ce am spus in primul mesaj,atit sotzul cit si fratele ,profita d ebunatatea lui nikole.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dana, pot sa inteleg si sa accept ca nu esti de acord cu mine.

nikole, scuze pentru mica glumita, n-am vrut sa sune/iasa asa. chiar nu era cazul/momentul si te rog sa ma ierti daca te-am suparat/jignit. nu stiu daca pot edita mesajul, sa sterg ce am scris...

ce vreau eu sa spun e altceva : de cand citesc pe forumul acesta, am "vazut" atatea povesti de viata, atatea opinii si moduri de a gandi/reactiona...incat nu m-ar mira un astfel de deznodamant, viata bate filmul. suna ca un cliseu, insa m-am convins de nenumarate ori ca asa se intampla.

sa speram ca nikole va avea puterea si intelepciunea de a lua/gasi cea mai buna decizie pentru toti cei implicati. sfaturi, variante si solutii a primit din plin, ea decide ce i se potriveste, ce are sorti de izbanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nikol, scuza-mi off-topicul, dar ce anume stie/poate sa lucreze sotul tau concret? Si care ar fi salariul minim pe care ar fi dispus sa lucreze?
Nu stii de unde sare iepurele daca mai dai detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Nikol, eu cred ca trebuie sa te gandesti si la copil , nu numai la fratele tau, care este major Gandeste-te ca cea mici nu a gresit cu nimic sa traiasca intr-o casa in care toata lumea se cearta cu toata lumea, unde 3 persoane adulte se calca pe picioare si nu pot sa ia o decizie pentru a iesie din aceasta situatie. Copilul are cel mai mult de suferite, pentru ca el aude tot ceea ce se intampla in casa si cu siguranta nu intelege nimic. trebuie sa gasesti o solutie cat mai repede, asta daca nu vrei sa aiba de suferit casnicia ta si nu copilul tau. Fratele tau este mare, poate sa-si poarte singur de grija, are 2 maini si 2 picioare. Nu ai decat doua solutii , este casa ta si-l dai afara sau te muti tu si il lasi pe el sa stea in ea. In ambele variante trebuie sa-ti ei masuri de precautie. In situatia in care esti tu nu exista situatie de mijloc si asta cat mai repede. altfel te vad ca plangi ca sotul nu te mai intelege , ca cea mici sufera si pe fratele tau "il doare in cot". Este o decizie grea, este o decizie radicala , dar trebuie sa te gandesti si la copila... este si randul ei...
Pe garsoniera ca sa o vinzi acuma nu ei mai nimic, nu stiu cati cumparatori ai putea sa ai... , fiind conditiile fara gaze. Nu stiu ce venituri ai, dar vezi daca nu o piti pune gaj la banca pentru un posibil avans pentru o alta casa. Atunci tu stai in noua casa si fratele tau ramane in garsoniera si ai rezolvat ambele situatii. Orice decizie vei lua, trebuie sa te grabesti pentru ca timpul trece si pitica sufera. Asta trebuie sa fie prioritatea ta... Si sotul trebuie sa se duca la munca, pentru ca daca va descurcati acuma cu ceea ce castigi tu, ceea ce va castiga el poti sa pui deoparte ca sa platesti ratele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu sint de acord cu decizia radicala, nu cred ca se mai poate schimba ceva fara o astfel de decizie dupa ce am citit despre ultima voastra discutie. Din punctul meu de vedere, fratele tau are nevoie de ajutor, dar nu ce faci tu pentru el il ajuta, dimpotriva, il afunda si mai mult in demotivarea si nepasarea cu care isi traieste zilele. Eu as fi foarte sincera cu el si i-as spune ca are nevoie de ajutor, iar tu nu poti sa i-l dai pentru ca esti mult prea implicata emotional in relatie, sa-l caute in alta parte. In plus, tu ai familia ta acum si nu-l mai poti ajuta pe el, daca el nu vrea sa se ajute.

Insa, eu cred ca nu va intelege, tocmai pentru ca are nevoie de ajutor ca sa inteleaga ce-i spui. Lasa-l pe el in garsoniera, sa plateasca intretinere, chirie (poate ca ar fi bine sa faceti o intelegere scrisa si semnata cum ca ii lasi lui garsoniera sa stea, dar el trebuie sa plateasca cheltuielile) fara sa te mai gindesti daca plateste, daca maninca, daca ii este bine si fara sa-l mai primesti vreodata in viata ta in afara de o vizita scurta si de faptul ca e fratele tau si e normal sa tii la el... insa de la distanta. Va faceti rau reciproc, e un circ vicios din care el nu poate iesi, dar tu da, macar de dragul copilului si sotului tau. El iti face rau prin comportament, care se rasfringe si asupra voastra, dar nici tu nu il ajuti, cum probabil ca crezi, ci ii incurajezi comportamentul, fiind mereu acolo, linga el, aratindu-i ca se poate baza pe tine. Si probabil ca a asa a fost mereu, de aceea ati ajuns aici.

Eu as pleca pur si simplu. As incuraja sotul sa gaseasca orice de lucru, orice venit e mai bun decit nimic, as cauta o locuinta modesta de inchiriat, mi-as lua copilul si sotul si cu cit am, cu cit nu am, as incepe o viata noua, doar cu familia mea. Sinteti tineri, multi tineri traiesc greu la inceput, nu sinteti doar voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

In conditiile in care o chirie este cat un salariu, la care se adauga cheltuielile cu utilitatile, imi pare o ironie ca tot ea sa fie sfatuita sa plece cu chirie, cand fratele nu este proprietarul si nici nu are copil de crescut.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Allinta, ai dreptate, chiria este mare. Eu zic ca este normal sa-si caute o alta casa cu si fara frate. Stiu ca nu toti au cate 10 camere, stiu ca este greu., dar acuma sunt tineri si pot sa munceasca. Ce se va intampla peste cativa ani cand fetita o sa vrea putina intimitate, o sa vrea propria camera? Asa ca decizia pe care o putea sa o ia acuma este pe termen lung si solutia nu este in nici un caz sa ramana acolo, in garsoniera cu sau fara frate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

In primul rand sotul meu s a angajat.Nu am specificat pt ca discutia este despre fratele si nu sotul meu.
In al doilea rand initial in Italia a plecat sotul meu.La o luna de zile mai evau nevoie de un om si sotul s a gandit sa il cheme si pe fratele meu.Sotul a venit mai devreme in tara cu luna fata de fratele meu.Sotul a pleacat ca sa plateasca niste datorii destul de mari pe care le acumulasem ,prea multi banuti nu ne au ramas.Fratele meu a stat 4 luni,a papat acolo tot ce a castigat si a venit in tar cu 1000 sau 2000 de euro(nu stiu cat nici nu am intrebat nici nu mi a spus)pe care i a cheltuit cu iubita lui si pe urma a venit acasa fara un leu in buzunar.
Eu din garsoniera nu plec pt ca am un copil de crescut si nu imi convine sa il las pe el sa stea bine mersi si eu sa platesc chirie .DE ce???ARe 24 de ani,eu am 25.Cu ce este el mai presus ca mine? de ce sa stau eu cu chirie si el sa stea cu burta in sus??
Am stat 5 ani cu sotul meu cu chirie.In tot acest timp fratele meu statea pe la iubita lui de atunci sau la un prieten.Nu stie ce e aia responsabilitate prefera sa stea agatat de cineva pt o furfurie de mancare.Da uite ca de la mn o vrea gratis..si mancarea,si lumina,si intretinerea tot
Dar gata.Am spus stop.Vand si imi gasesc pana la urma un locusor al meu unde sa imi cresc copilul linistita si sa imi vad de familia mea
de credit nu se pune problema pt ca atat eu cat si sotul avem salarii ff mici pe cartea de munca.Adica minim pe economie.Am incercat dar din pacate nu se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Daca esti impacata cu decizia luata, tine-te de ea. Iti doresc multa bafta sa gasesti repede un cumparator si o locuinta unde sa stati.

Insa, micut de tot, pentru viitor, nu pot sa nu-ti spun ca daca nu lucrezi cu tine, nu te vei desprinde de fratele tau. Acum esti suparata pentru ca a mers prea departe in discutie, insa cind te vei linisti si totul se va aranja intr-un fel sau altul, sper din tot sufletul sa nu o iei de la capat, in cealalta locuinta. Pentru ca el isi va termina la fel de repede banii ca si cei munciti in Italia si tot nu va avea unde sa se duca.

In acest sens, ziceam sa nu vinzi... chiar daca el ar sta in casa, garsoniera ar fi ramas pe numele tau, pentru o eventuala zi in care el isi va gasi un rost si isi va schimba comportamentul... Era in mintea mea un ajutor, dar un ajutor care sa nu va implice material (exceptind ca renunti la partea ta pentru o perioada de timp) si mai ales emotional pe toti in viata lui.

Mergi la inceput