Tratarea infertilitatii la barbat

Tratarea infertilitatii la barbat | Autor: Mihai_1987

Link direct la acest mesaj

buna seara dak ma puteti sfatui si pe mine si indrumati in urmatoarea mare intrebare
am fost diagnosticat cu oligoestenotectospermie severa,spermatozoizii fiind in numar de 25% si nu sunt sigur dak sa pot apela la fertilizare in vitro pt ca am citit despre multe cupluri care au incercat aceasta tehnica de reproducere asistata chiar si de 2-3 ori,multe fara nici un rezultat. Si luind in seama si faptul ca aceasta ajunge la pretul de 4000 de euro si cum banii se produc foarte foarte greu,sincer am putine indoieli in a aplica si eu aceasta tehnica...
Dak a mai trecut cineva prin aceasta experienta nedorita de nimeni si sunt sigur ca sunt persoane... as dori sa-mi spuna si mie ce sa fac mai departe si dak se poate rezolva aceasta situatie si fara aceasta a mai recurge la aceasta tehnica. Stima si respect

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna mihai.posteaza te rog valorile spermogramei si spune-mi unde ai recoltat pt spermograma.la ce clinica.daca a fost lucrata de un dr embriolog.tratament exista pt imbunatatirea numarului,mobilitatii si mai putin pt cresterea formelor normale.dar problemele severe din pacate sunt caz de FIV.

si cred ca e vorba de oligoastenoteratozoospermie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai_1987 spune:

spermatograma am facut-o la COLUMNA MEDICAL CENTER
volum 3ml
lichefiere 20'
aspect apos
vascozitate normala
ph 7,8
concentratie 500.000/ml
MOBILI 20%
rapid progresiv 0%
lent progresiv 20%
neprogresiv 0%
imobili 80%
viabilitate 20%
aglutinare absenta
celule rotunde 2mie/ml
morfologie normala 0%
DIAGNOSTIC Oligoestenotectospermie severa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

din pacate,mihai,cu astfel de diagnostic,nu stiu cat s-ar imbunatati spermograma cu tratament.eu zic sa mergeti la un dr urolog/androlog bun si sa va indrume.in primul rand consult,ecografie de prostata,tuseu rectal,hormonii sa ii faci.mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tratamentul care poate imbunatati spermograma contine in general urmatoarele:
L-Carnitina si L-Arginina (neaparat), Vitamina C cu Zinc (1 - 2 pe zi), Calciu, Magne B6, Acifol, vitamine speciale pentru barbati (Vitamax, Pro Fertil, Fertil Man), Fructoza (in loc de zahar), uneori se recomanda si vitamina E dar maxim 10 zile pe luna ca in cantitati mari face rau si unele naturiste in cantitatile de pe prospect (Macca, Napraznic, Polen, Catina). Unii medici recomanda si Branca Ursului dar in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine deci mai bine nu.
Trebuie multe lichide, lenjerie cat mai larga, dusuri cu apa ceva mai rece, renuntarea la fumat, sucuri si shake-uri de fructe si legume (morcov, telina, portocale, grapefruit, lamaie, banana, mar).
Raporturile sexuale prea dese (zilnice) sau prea rare (1 data pe saptamana) nu sunt indicate, e de preferat o medie gen 1 data la 3-4 zile.
Spermograma se repeta la 2-3 luni (nu mai devreme) si pe masura ce se imbunatatesc rezultatele cresc sansele atat pentru FIV cat si pentru inseminare sau chiar natural. Succes.

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai_1987 spune:

Multumesc din suflet pt indrumarea dumneavoastra,o seara placuta in continuare va doresc,stima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai_1987 spune:

tot respectul pentru doamna Emilia.M tot ceea ce ati scris dumneavoastra in mesaj a insemnat extrem de mult pentru mine si mai mult nu prea pot descrie in cuvinte,Dumnezeu sa va binecuvinteze!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Fostul meu avea azoospermie severa (18 spermatozoizi ejaculati in total! din care doar 7 cu mobilitate B, restul imobili) si dupa 1 an de tratament a ajuns la 219 spermatozoizi ejaculati (tot in total) din care 106 cu mobilitate A + B. Este candidat pt Fiv acum. Sotul meu avea teratozoospermie (doar 6% forme normale) si dupa 2 luni de tratament a ajuns la 26% forme normale si am ramas insarcinata natural. Exista cazuri in care tratamentele nu functioneaza dar merita incercat. Gandirea pozitiva ajuta si de foarte mare ajutor poate fi un medic bun specializat pe astfel de probleme. Cunosc un cuplu care a reusit prin Fiv acum 8-9 ani cu spermatozoizi obtinuti prin punctie testiculara (el nu ejacula deloc in conditii normale). Succes!

19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai_1987 spune:

Buna seara doamna Emilia,as ruga din suflet sa-mi spuneti si mie cu ce tratament a reusit sotul dumneavoastra sa evolueze atat de bine... si mai mult,ati ramas si insarcinata pe cale naturala. Aseara am citit despre branca ursului si ce minuni face aceasta in cazul infertilitatii masculine si sincer asi dori un sfat pt k am vazut si un caz al unui cuplu care sa tratat cu branca ursului,au luat si de la farmacie teste de ovulatie k sa stie exact cand era ovulatia si dupa doar 2 luni de zile efectele nu au intarziat sa apara si a ramas insarcinata.
Cu stima si respect pt atentia acordata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai_1987 spune:

stimata doamna nu-mi apare nimic din mesaj decat cred ka autorul forumului nu permite,id-ul meu este voicumihai448 si acolo putem vb mai multe pt k vad k aici nu ne prea permite... cu respect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

mihai da, poate da rezultate branca ursului, dar cu ce efecte negative asupra prostateiii....
asta cam "uita" ei sa scrie la reactii adverse
tot ce iei(mai ales naturiste) treuie neaparat sa contina si protectie pt.prostata
sa nu neglijezi asta
mult succes

p.s. abia dupa 10 postari vedem mesajele tale in timp real, pana in 10 se modereaza


Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput