Tratarea infertilitatii la barbat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu nu i-am dat sotului meu branca ursului pentru ca am citit pe net de cazuri in care a facut mai mult rau decat bine.
Sotul meu a luat asa:
polen crud sublingual, o lingurita dinineata pe stomacul gol (la inceput lua uscat apoi am gasit crud pastrat la rece si a inceput sa-l ia pe acela)
L-Carnitina la inceput lichida (cumparata de la o sala de sport) apoi am gasit L-Carnitina capsule cu Catina si Q10 si lua cate o capsula de 3 ori pe zi
L-Arginina lua tot cate 1 capsula de 3 ori pe zi
Vitamax 1 pe zi (la un moment dat l-am inlocuit cu Pro Fertil si apoi cu Fertil Man)
Cetebe + Zinc si apoi Redoxon cu Zinc cate 1 pe zi
Macca 6 pe zi (2 dimineata, 2 la pranz, 2 seara)
Napraznic 6 pe zi (2 dimineata, 2 la pranz, 2 seara)
Acifol (5 mg) 1 pe zi
Osteocare efervescent 1 pe zi
Magne B6 1 pe zi (intr-o perioada lua Aspacardin = potasiu+magneziu apoi a trecut la Magne B6)
Calciu + D3 efervescent 1 pe zi
Tinctura de salcie (extract din amenti de salcie) 30 picaturi pe zi in jumatate de pahar de apa
In prima luna i-am dat si vitamina E 1 pe zi timp de 10 zile dar apoi am vazut ca in Vitamax exista destula vit E si nu i-am mai dat.

El consuma zilnic salata de fructe cu fructoza presarata deasupra, salata de morcov + telina + mar, peste (de obicei somon sau pastrav la gratar), salata verde cu lamaie, apa multa, s-a lasat de fumat si a baut foarte rar cafea, a inceput sa poarte lenjerie f larga si sa faca dusuri calde in loc de fierbinti.




19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am folosit si eu teste de ovulatie dar pentru ca aveam probleme si nu ovulam am luat pastile de stimulare ovariana Clostylbegyt 5 zile pe luna + monitorizare ecografica a ovulatiei + declansare ovulatie cu Ovitrelle injectabil 1 fiola, dar retineti ca acest tratament se prescrie doar de catre medic numai daca sunt probleme legate de ovulatie si e obligatorie monitorizarea pt ca exista riscul de hiperstimulare. Daca sotia dvs nu are probleme de ovulatie si testele de ovulatie se vor pozitiva atunci doar problemele dvs trebuie rezolvate.


19+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Mihai si sotul meu are o spermograma proasta si totusi a reusit sa-mi faca 2 copii. Eu am in spate cam 8 ani adunati de lupta cu infertilitatea. Noi amandoi "am fost de vina". Eu, ciuciu ovulatie fara stimulare ovariana grea si el putini gigei si puturosi.
AM ramas de 3 ori insarcinata: o data cu 5 mil (s-a oprit din evolutie), a doua oara cu 12 mil (a rezultat o fetita care acum are 3 ani; nu facut nimic pt imbunatatirea spermogenezie) si 3 ani mai tarziu am mai ramas o data cu 2 mil.
Dupa ce am vazut ca nu reusim si tot ratam inseminarile, am citit mult pe net si am conceput un tratament de naturiste care a dat rezultate bune.
Asta e tratamentul pe care l-a luat sotul meu:

polen 2 lingurite pe zi
napraznic 6 capsule/zi in 3 prize
branca ursului 6 capsule/zi in 3 prize
spirulina+catina 6 capsule/zi in 3 prize
macca activ 6 capsule/zi in 3 prize
masculion (nu mai tin minte daca 1 sau 2 pe zi)
spermotrend 2 zi
vitamina C 1000mg efervescent 1/zi
Q10 1 zi ( o luna da, una nu)
Ginseng 2 zi

Dupa prima lua de tratament, nr total s-a ridicat de la 2, 2 mil la 6 mil, urmatoarea luna la 8mil, si a treia luna la 16 mil. Daca te hotarasti s afoloseste tratamentul asta, sa si faceti inseminare din prima luan de tratatment pentru ca am observat ca dupa a treia lua a luat-o la vale iar spermograma. AM dat noi vina pe raceala, pe anestezii la dentist (si astea cauzeza), dar speromograma nu s-a mai ridicat la acest nivel.
Neaprat facut dusuri scrotale cu apa mai rece pt a scadea temperatura testicolelor.
Chilotii cat mai lejeri, gen pantaloni scurti, care san u stranga absolut deloc.
Daca lucrezi la birou, la o ora o ora jumatate te ridici macar 5 min si te plimbi.
Vad ca ai facut spermograma la Columna, asa ca ma gandesc ca va duceti la Cezara Bucur care lucreaza acolo. Ea m-a ajutat sa fac 2 copii.
In cazul nostru a abordat strategia sa ma hiperstimuleze usor, adica eu sa am nu doar 1-2 foliculi dominanti ci am avut 3-4-5 pentru ca putinii gigeii sa aiba mai multe sanse.
Am auzit ca si Profertil ar da rezultate f bune. Poate gasesti info pe net.

Daca vrei sa ma intrebi ceva, intreaba ca iti voi raspunde daca stiu.

cu 28+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

dankuta ,ce vesti frumoase ne dai, sa-ti traiasca copii sa va bucurati de ei
deci se poate cu ajutorul lui Dumnezeu,
sotul meu are azoo,si fiind la un control echo dopller ,i- s-a zis ca ar avea canalele infundate, acum nu mai stiu ce sa zic, i-au iesit toate analizele bine mai putin spermograma care e zero, parca i-a iesit o data cativa gigei,cred ca a fost vreo greseala, ca la cate a facut nu gasea nimic,trebuie sa ajunga neaparat la dr. voinea, dar nu stiu ce ne tine de nu ne ducem,vrem sa stim parerea dansului,e un medic f bun din cate am auzit pe-aici,poate,poate o vrea si Dumnezeu cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Anita nu te lasa. Dute la dr acela. Parca am mai auzit de un dr f bun - Cosmin Soare care e homeopat. PE al doilea copil sigur l-am facut cu ajutorul plantelor. Chiar daca am avut doar 2 mil de gigei la inseminare, se pare ca au fost f buni din pdv genetic. Stii cum se zice, trebuie sa fie unu mai obraznic pe acolo...
Multa bafta!

cu 28+ .... si am intrat in luna a 7-a si in trimestrul III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

multumesc de incurajari dankutza, poate ,poate mi-oi tine si eu intr-o zi (dar sper ca nu prea tarziu) copilasul in brate,ca de foarte mult timp il astept,ma simt asa de deprimata acum de sarbatori cand toti parintii le fac brad copiilor si le cumpara cadouri...ce bine ca exista acest forum ,mai ne " varsam "amarul si cate o lacrima

Mergi la inceput