Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrrreea spune:

Salutare!
Nu m-am supa multe rat, nu sunt aici ca sa ma supar, ci ca sa impartasesc cu voi idei mai mult sau mai putin bune :)
Problema asta cu diversificarea deja ma oboseste, ca nu mai stiu pe cine sa ascult. Mi s-a parut mi avizata parerea unui medic decat internetul, dar voi sunteti prea multe care imi spuneti ca nu e bine.
Pediatra mi-a spus sa i pun de prima oara in supa pelanga ce v-am zis si dovlecel,orez, spanac, ceapa (care se scoate dupa fierbere) si de asemenea sa-i dau din prima piureul. Eu i-am dat vreo 3 zile doar zeama si abia dupa piureul cu pricina. O alta pediatra a unei prietene i-a recomandat supa de radacinoase, adica tot ce i-am pus eu fara cartof. Cartoful l-am pus din prima pt ca e pt cei cu probleme de constipatie. Asa ca am mai selectat cat de cat ce mi s-a parut aiurea in ce spune doctora asta. Plus ca mi-a recomandat biscuitii cu gluten dar nu i-am dat ca mi s-a parut prea devreme. Toate cunostintele mele, care au mai mult de 8 clase si nu locuiesc in ghetouri au inceput diversificarea la cel mult 5 vluni la recomamndarea medicilor.
Un alt pediatru de la noi, cel mai apreciat din oras, nu recomanda inceperea diversifuicarii mai tarziu de 4-5 luni pentru ca bebele invata mult mai greu sa manance cu lingurita. Acuma nu stiu ce sa zic...oare traiesc eu in alta lume? Alta chestie: dr mi-a zis dupa o sapt sa-i pun si carne, lucru pe care n-o sa-l fac deocamdata. Iar iaurtul am zis sa-l bag pe la 5 luni ca tot dr mi-a zis asta :)

Pufuleti exista si fara sare, cu aditivii cam aveti dreptate, dar nu i-am dat un bax si oricum mai tare se mazgaleste cu el decat inghite.

Asa ca nu stiu, tot in ceata sunt...va pup, o zi buna!

mami de Andrei-David
cezariana 35 saptamani, 2235 gr, nota 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Kimmy multumim de cafea,si eu sunt zombi,nu stiu de ce ca piticul s-a trezit ca de obicei de 2 ori peste noapte dar eu am visat mult,acum nici macar nu-mi mai aduc aminte ce..
Fleur,multumesc pt explicatii!
poate ma ajuta cineva si cu parola,va rog
Laura,multa sanatate!
Revin,inca nu m-am trezit calumea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui muraturica

Sa ma fereasca dumnezeu sa nu manance suficient pt ca nu am cum sa o fortez la mai mult decat vrea ea.
Voi in ce pozitie tineti bebeii cand le dati sa pape din biberon. Eu o tin pe genunchii mei, cu o mana trecuta pe sub gatul ei (nu stiu sa ma exprim mai bine), dar nu mi se pare chiar ok. Poate imi dati voi idei mai bune.


scuze, dar nu mai stiu dk tu alaptezi sau aurora e pe LP daca alaptezi, poti sa incerci sa-i dai cate putin supliment dp fiecare masa, cate 30 ml ca sa o obisnuiesti sa pape mai mult. antonik nu a refuzat suplimentul oferit dp tzitzi niciodata. nu papa intotdeauna tot, dar de reufzat nu s-a pus problema
ca pozitie de hranit cu bibi - eu zic sa o tii pe brat exact k in pozitia de tinut la san, cu capul ridicat un pic mai sus (tii tu bratul ridicat din cot) k sa nu mai regurgiteze. asa cum ai descris tu pare k sta un pik fortat cu gatul si poate de aceea nu se duce lapticul cum trebuie

tin pumnii pt bunica ta, poate Dumnezeu face o minune nici noua nu ne mai dadea sanse la bunicul meu si ma gandeam k nu mai apuca sa-si vada stranepoata, ni l-au dat acasa de 2 ori si ne-au zis k inima nu o mai duce mult si sa profitam de tot timpul pe care il putem petrece impreuna...dar am facut un pact cu el si i-am zis k e musai sa reziste sa-si tina stranepoata in brate, apoi am lungit-o k tre sa reziste sa o vada crestinata si tot asa si chiar cred k de cate ori o vede pe micutza mai castiga luni bune de viatza la cum i se lumineaza chipul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Dar Antonik de ce doarme pana la 12? Nu e corect! Stiu ca nemultumitului i se ia darul, ca de cateva nopti a revenit la programul lui cu adormit la 10 si ceva, trezit la 6-7 pt papa si somn pana la 8.30... Sunt foarte multumita, dar 12 suna asa intr-un fel...

Roxy de ce ti-e frica sa-i pui supozitor? Nu e nimic rau in asta. Taie pe lung unul si pune-i jumate. Preferabil alea de la a+ ca sunt mai bune, mai moi si mai eficiente.

De unde iei pastilele more milk plus? Au adus la farm tei?

Mami de Patrick Andrei (21.06.2012)


ce crezi? antonik doarme acum ti-am zis, mi-l aduci pe patrick si ii fac eu program
nu mi-e frica de supozitor, dar ma gandesc k e complicat de pus...abia am reusit eu sa-mi bag unul cand eram constipata si dk il tai pe jumate ma gnd sa nu se rupa naibii, nu e prea subtire?
astept sa se trezeasca sa vad dk a facut ceva, mai incerc cu termometrul si dk nu a roade cobor pana la farma sa iau supozitor
n-am mai avut rabdare pana aduc cei de la BB Tei more milk, l-am comandat direct de la motherlove.ro. mi-era k raman fara lapte pana il aduc ei, k nu stiu cat dureaza...astept sa vina azi sa ma apuc de ele.
poop!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

legat de ape- am folosit HIPP dar s+a facut 9 ron sticla,DEVIN-dar sunt sceptica fiind asa ieftina....de AQUATIQ- ce stiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:



S-a dat coffe?

Nu am citit nimic dar
am uitat sa va mukltumesc pentru felicitarile pentru V. de ziua lui, multumim mult, va dorim numai bine, nopti linistite si sanatate tuturor copilutilor, sa fie cuminciori

LMA si celorlati Victorasi din gasca noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

am citit pe alt forum ca apa plata nu se fierbe ca se precipita mai mult sarurile minerale.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata si de la noi, 
Multumim de cafea, Kimmy, eu sunt cam nedormita, desi bb a dormit de la 22 la 8; l-am trezit eu pe la 4 sa ii dau un pic de lapte, a mancat 60 ml si a adormit tun la loc. Eu in schimb am stat si l-am pazit, ca e cam palidut. Are si o stare subfebrila (nici nu stiu dc exista termenul asta pt bbelusi), de cateva zile tot 37,6-8, plus kk cu mucus, stare d iritabilitate, se arunca pe spate dupa masa si loveste cu picioarele, mananca f putin.. O asteptam azi pe dr sa vedem ce si cum facem.

Zizou, sa nu schimbi laptele fara recomandarea medicului. Eu cel putin asa stiu, ca laptele antireflux se da doar daca e neaparata nevoie - el contine si niste cereale, care il fac mai gros, si unii bbii nu le tolereaza.

Carmen, si noi i-am dat initial nan 1 ha si facea intr-adevar un kk verde inchis si foarte urat mirositor. Bine, nici de la laptele asta nu face chiar parfumat . Am o prietena care l-a avut pe bb la cresa din victoriei, a fost multumita. S-ar putea sa merg si eu sa o vad - pt ca bona nu imi fac sperante sa gasesc -, pt ca ma bate gandul din ce in ce mai serios sa ma intorc si eu la munca, macar part-time, din ianuarie. Mi se pare ca o sa fie ffff greu sa ma intorc dupa un an si sa ma reintegrez si sa mai sper sa si evoluez ca pozitie..

Aruba, cat te invidiez ca esti aproape de ai tai si ai cu cine lasa pe bb sa aveti si voi viata dincolo de bb. Noi parca nici nu mai existam ca si cuplu, nu am mai iesit pe nicaieri, mi se face cateodata dor de vremurile cand ne faceam de cap. E adevarat ca un copil - sau mai multi - duc relatia in alta etapa, dar e si mai bine sa le poti avea pe amandoua.

Roxy, protectisul se poate administra simplu sau se poate pune in orice lichid - lapte, ceai, apa - cu conditia sa nu fie fierbinte. Dr mea a zis ca il pot pune si in biberon, dar daca nu il mananca pe tot nu e bine.. Il pun in lingurita oricum. Si eu am o roblema grava de tot cu dulciurile, nu este zi sa nu mananc cel putin un pic de miere, dar in cele maimulte zile mananc tablete intregi de ciocolata. Din fericire, inca nu m-am ngrasat - sunt un pic sub cat aveam cand am ramas insarcinata -, dar faptul ca nu am cu cine sa il las pe bb sa merg la sala se vede: am in continuare burta.

Fleur, si pe mine ma doare spatele rau, cu doua nopti in urma nu ma puteam intinde in pat de durere, am luat pastile si am dat ture prin casa pana s-a calmat un pic. Mai nou, ma dor f tare incheieturile mainilor, tie cum ti-au pus diagnosticul de tendinita? am imbatranit de tot.
Ce frmos cu predatul stafetei, noi suntem ultimii dintre prieteni la capitolul copii, nu cred ca o sa avem curand cui sa predam. Radeam cu al meu ca asta micu se face asa voinic ca sa nu ilbata ceilalti, care sunt toti mai mari ca el.

Andrreea, treaba cu diversificarea e f complicata intr-adevar, si eu tot citesc pe tema asta sa fiu pregatita. Din nefericire, cei mai multi pediatri d la noi inca merg pe schema veche de diversificare si nu sunt atenti la recomandari OMS de bun simt, cumar fi introdcerea treptata a fiecarui aliment sau lapte exclusiv pana la 5-6 luni. Cel mai bine ar fi sa cauti un pediatru mai deschis la minte si sa discuti chestiile astea. Plus ca nu are ce sa fca rau dc rascolesti internetul sa afli pareri, in felul asta ai cu ce provoca o discutie argumentata cu pediatrul. Verisoara mea si-a ascultat si ea pediatrul care i-a spus sa dea lui bb cateva picaturi d lamaie cand sughite !!! si a ajuns la urgente cu ulceratie de esofag! Auzi, lamaie la bb de 6 saptamani!

Valy, eu iau apa hipp de la tei si e 5 lei sticla. Ii mai dau si eu cateodata Bucovina, Devin inca nu am ncercat, dar am auzit pareri ffff bune despre aceasta apa. Singura chestie e ca devin e la butelii mari (parca) si dr mea a zis sa nu ii dam apa dintr-o sticla desfacuta de mai mult de doua-trei zile. De aquatiq (adica aqa carpatica, nu?) stiu ca e ok, multi pediatri o recomanda.

Hai ca m-am intins un cearsaf . M duc si eu sa mannc ceva. Nu ciocolata! 

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

intru scurt, ca ambii bb-i sunt nervosi si nu stiu cum sa ma impart.

fetelor care folositi apa hipp: o fierbeti? mie neonatoloaga mi-a zis sa fierb apa imbuteliata, ca cica nu e pura. dar hipp asta o fi mai speciala daca e asa scumpa. ma bate gamdul sa il trec macar pe eric pe apa hipp dar sunt nelamurita daca tre' fiarta. multumesc anticipat.
revin mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

hop si noi pe aici sa salutam fetele si baieteii

am primit astazi si eu more milk plus, am inceput sa iau cate 2 capsule de 3 ori pe zi.

ilenutza tu cum le iei? ai facut pauza sau iei o doza mai mica de intretinere?

protectisul eu il dau direct in gurita 5 pic.

ali pe unde esti? sa ne povestesti ce scutece iei tu din germania si preturi, oferte....

Mergi la inceput