Strugurasi de sept-oct 2011**2**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mikka.. eu inteleg din art respectiv ca :
daca ai ales 1 an, te intorci la 5 luni la munca, si la 6 luni te razgandesti.. te poti intoarce pana implineste copilul 1 an..
sau daca ai ales 2 ani, te poti intorce la munca si razgandi.. si la fel 3 ani..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neata si de la puturosi..noi ne trezim dim tarziu..

May, mama ta trebuie ca a fost o persoana deosebita..cu asa indeletniciri

hayat

sei, io stiu sigur ca si la noi e valabila legea asta,adik se aplica si la noi, incepand cu 1 oct 2011, 85%, minima ramanand 600 lei...io nu situ acuma, din brut sau net???

si eu abia astept Craciunul, sunt sarbatorile mele preferate, iar anul trecut nici nu le-am simtit, din cauza bolii tatalui meu, iar acum..d'abia astept, la cadouri nu m-am gandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

neata si de la puturosi..noi ne trezim dim tarziu..

May, mama ta trebuie ca a fost o persoana deosebita..cu asa indeletniciri

hayat

sei, io stiu sigur ca si la noi e valabila legea asta,adik se aplica si la noi, incepand cu 1 oct 2011, 85%, minima ramanand 600 lei...io nu situ acuma, din brut sau net???

si eu abia astept Craciunul, sunt sarbatorile mele preferate, iar anul trecut nici nu le-am simtit, din cauza bolii tatalui meu, iar acum..d'abia astept, la cadouri nu m-am gandit

Zubi, cea mai fericita cu AYAN ( 02.09.2011 )
Multumim Doamne in fiecare secunda



Zubi.. eu cred ca e 85 %, dar doar la cei care au optat pt 1 an, la cele cu 2 plafonul se mentine,....

Astept sa fiu contrazisa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Creola, da, stie sa scrie inca de anul trecut, dar numai de tipar, nu si de mana.
Este la grupa pregatitoare (in dec implineste 6 ani).

Sei multumesc pt aprecieri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:


Ma primiti la pranz cu o cafea?
MAY
HAYAT Vino mai des sa ne povesteti de Razvanel

Eu nu am chef de munca... si am o groaza pe cap. De parca as astepta pe cineva sa vina sa imi rezolve treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Fetelor eu nu stiu cum sa procedez cu Elena...

E f grasuna(imediat are 13 kg-vreo 12.5 kg)in sit in care nu mananca paiune aproape deloc, biscuiti deloc, dulciuri f rar, cartofi rar..Mananca supe, carnite, iaurturi, fructe, pufuleti, destul de des gris si orez in lapte (insa slab indulcite)... si mananca la pofta, insa putin ..
Cum sa o pun la cura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Sei lasa fata in pace!!!! E perfecta asa cum e.Noi mamele suntem culmea daca e slab de ce e slab, daca e gras de ce e gras!!Si Ela nu e grasa , si in nici un caz la un copil asa de mic nu se pune problema asta, mai ales ca nu ii dai biscuiti si etc chestii care ar putea sa o ingrase artificial.

Despre CIC eu stiu ca daca ai alea 1 an dar vrei sa stai 2 al doilea al stai in fara plata, dar nu stiu nici un caz deci nu ma pronunt.Despre legea noua e adevarat ca e 85% din net dar s-au pastrat plafoanele si la 1 an si la 2 .Deci eu tot un an o sa stau ca altfel voi sta la capatul podului sa cersesc bani de mancare cei 1200 nu imi ajung nici sa platesc creditul.

Deci da am concluzionat ca Iancu e fffff mic la picior, o sa ma chinui sa ii caut incaltari ca lui taicasu care poarta 38,5-39 si nu gasesc mai niciodata.si cum si eu port 37 nu am mari sperante nici sa semene in partea mea.

Hayat ma bucur ca te mai auzim .Chiar imi pare rau ca treci prin atatea, dar si cand va fi soare, nu o sa stii ce e cu tine(speranta moare ultima).

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

NEata

Sei, da ai dreptate. Eu daca imi iau bona pun webcam :)))

Oana, Am inteles. Maia e foarte atenta, mai incearca sa alerge dar nu cade nasol k pune mainile in fata si cade in 4 labe. In rest la fiecare pas se asigura (pe gresie, parchet unde aluneca)
da e greu cu putine nu-uri, dar e mai simplu daca spui inversul. in loc de nu fugi, spui mergi mai incet, sau chestii de genu :)))

Eu Maiei nu o sa ii spun niciodata ca sa fie cuminte sa vina mos Craciun la ea
de ce? pentru ca in final tot o sa vina mos Craciun... si ce intelege ea din asta? ca a fost super cuminte. Bine, eu oricum consider ca ea este cuminte, off ce urasc acest cuvant. toti copii sunt cuminti.
in fine... ati inteles voi :))
eu de mos nicolae i-am luat un pian, sa vad dak am rabdare pana la mos nicolae http://www.mothercare.com/Carry-Along-Keyboard---Red/134445,default,pd.html

RAchel sa pui poze cu gecuta, si eu caut. Am o salopeta din 2 piese dar mi se pare nasoala rau si i-as mai lua si o gecuta.
Getutele de la elefanten sunt foarte faine. dar in jur de 150 ron, au blanita de miel in interior.
eu o sa ii iau de la next, ca am gasit la reducere.
da, am vazut si eu dd step, par foarte faini

Anca eu pt Maia iau marimea 4 uk, adica 20, au 13 cm interior, Maia are tapaligul de 12,1cm

Hayat, ce bine imi pare ca mai scrii

Mikka, si mie imi pare ca asta spune, dar mai bine intrebi.
Eu cred k e asa:
daca ai optat pt 1 an, darr te-ai intors la 8 luni, poti sa revii in concediu daca vrei sa stai pana la 1 an
daca ai optat pt 2 ani, darr te-ai intors la 13 luni, poti sa revii in concediu daca vrei sa stai pana la 2 ani
altfel nu vad de ce ar scrie 1 an, 2 ani, 3 ani
Sei, acum am vazut k ai scris si tu :P
LAsa fata in pace, nu e grasuna. Scoate fainoasele, nu pierde nimic :D




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Ziua buna, fetelor!

Eu va ofer niste lapte de migdale cu miere sau curmale (depinde de preferinte). Am primit ieri aparatul de facut lapte din soia, migdale si alte nuci si azi am facut prima incercare. Sunt foaaaaarte multumita

Am vazut ca ati vb de cum adoarme bebe seara. La noi e simplu. In jurul orei 21.00 (cu o marja de 15-20min inainte/dupa) ii dau lapticul, il pun la el in pat, il pup de noapte si gata. Am iesit din camera. Si el isi papa lapticul, apoi se intoarce pe burtica si nani.


Cat despre separarea temporara de copii, sunt in asentimentul Michelei. Ma bucur de timpul petrecut doar cu sotul, atunci cand putem sa-i mai ducem la parintii mei. Ne este dor de ei, dar in acelasi timp ne bucuram de momentele singuri. Iar regasirea cu ei e cu atat mai dulce asa cum zicea o doctorita psiholog, ne oferim si noua si copiilor bucuria regasirii

Craciunul noi o sa-l facem la ai mei. O sa vina si sora-mea cu familia & copiii (ei locuiesc la 500m distanta de ai mei). Iar a doua zi de Craciun o vom face la noi acasa cu nasii de botez si de cununie. Va fi primul Craciun organizat de noi in noua casa

Cadouri de Craciun am luat de vreo 2 luni, doar ca le tinem ascunse acum cat mai putem sa le tinem ascunse, ca nu cotrobaie dupa ele (cum faceam eu si sora-mea cand eram pe la scoala si cotrobaiam peste tot prin casa dupa cadourile cumparate de ai mei )

Dimitris poarta 20 la incaltaminte, dar ptr iarna am niste cizmulite masura 21 - de la Ianni, pe care el nu le-a purtat ca i-a crescut piciorul pana sa vina vremea de cizme

Eu sunt in pana de idei,ce sa le mai fac de mancare copiilor. Am facut zilele astea Pui cu hrisca la cuptor. Delicios a fost! Oare m-oi fi laudat la voi deja? Nu mai stiu! Ma lasa memoria de scurta durata, bag de seama!

Ups....tb sa plec! Am o programare la doctor sa-mi iau o trimitere ptr mai multe analize.

Va pup pe toti si toate (strugurasi si mamici!)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Mai fetelor am mai citit o data ce a postat Mikka.Mi-e f. clar ca se refera doar la pers prev la art 10 adica cele care sunt la peste 3 copii si nu aveau voie concediu decat de 4 luni neplatite.Gresesc?

Mergi la inceput