Strugurasi de sept-oct 2011**2**

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mmmm, lena, ce fain arata omleta. maine cred ca facem si noi ca azi avem ficatel in meniu. ieri i am facut fiica mii iar placinte. e o mare placintareasa:)) ar manca pana ar pocni.:)) chiar si asa e tare mofturoasa..nu mananca orice si oricum si portiile ei sunt de vrabiuta. eu cand citesc pe aici cat mananca strugurasii aproape ca mi e rusne sa povestesc cat mananca a mea.:D

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

Buna fetele si de la mine


Va pupacesc pe ficare in parte ...

Noi de Mos Nicolae o sa cumparam ceva simbolic ... ceva fructe,ceva dulciuri si in loc de nuielusa o sa ii cumpar un COPAC ...

Si de Mos Craciun va primi un I-PAD pentru copii ... este in limba engleza si are diferite functii:animale,cifre,litere,pe mai tarziu adunare,scadere,inmultire,impartire ... este foarte fascinat de tableta mea si de laptop ...

Pusilici

Mamica fericita de BB ROBERT-MIHAI (25.08.2011)
Dumnezeu sa ne ajute sacrestem mari si sanatosil!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana, nu vreau sa ma laud dar la mine arata si mai bine, k era cu oua de tara, galbene galbene, ce am mancat si eu :)

Klau, puzzle de genu avem si noi (uite asa http://www.kidslandusa.com/toys/games-n-puzzles/puzzles/educo-puzzle-friendly-pets-knob.php) si de vreo saptamana il face si e foarte incantata, vreau sa ii iau next level, dar nu stiu ce. Oricum a durat pana l-a facut (l-a primit de ziua ei) era mai fain daca era mai simplu initial, gen cerc, patrat, triunghi. formele gen catel pisica sunt mai greu de potrivit.
Am auzit azi la tv ca este un studiu care arata ca doar 5% din copii precoce ajung peste medie cand sunt adulti

Inca o chestie, am citit ieri ca anxietatea de separare este ceva normal si sanatos, ca acei copii care nu au inseamna ca mama nu le-a raspuns la nevoi. Deci un copil cu axietate de separare sanatoasa este un copil iubit si cu nevoile indeplinite.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

LENA ceva asemanator avem si noi dar cu masinute.
Nasa mi-a luat puzzle din 2 cuburi. L-am vazut doar pe net pe webcam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

ATOSIK ce fain, un copac!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, cel mai bun exemplu de copil precoce care la varsta adulta nu e peste medie sunt eu!:))))))) si sa mor daca nu e realitatea asta!:))))
Si eu tot cu oua de tara fac sau cu din astea de prepelita. mai vad.

eu nu i am luat inca puzzle fetei.ea isi dezvolta inteligenta prin prostiile pe care le face:))).asta e singura mea consolare v-a-v de poznele ei. Le face pt ca o duce capul.
acuma mai in gluma mai in serios cred ca ar trebui sa ii iau si eu un puzzle, ceva..:)

Eu azi am o dispozitie de milioane. o fi de la vremea de afara..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

buna seara mamici:) se vede ca ne tin puiutii ocupate nu mai e activitate asa mare pe forum:)
deci ultima isprava a facut-o kate acum cateva minute.. avea pe calculator tom si jerry desenele ei favorite si a prins mouse-ul si cum necum a dat volumul foarte tare , s-a speriat si a inceput sa urle:))) nu am mai auzit niciodata urletu ala:))) abia am linistit-o... nu ii place galagia decat cand o face ea nu i de ras insa nici eu nici sotu nu ne puteam abtine:))) la care sotu face vezi tati ce se intampla cand pui mana pe sobolan? sa nu mai pui mana:)))

azi a umblat cu pantalonii pe dupa gat prin casa si tipa cand se mai impiedica de ei:)))) cand nu iese ceva cum vrea ea tipa:)))

vad ca vorbiti de cadouri de mos;))) soacramea i-a luat deja cizmulite:) si eu ii crosetez acum un set de caciulita cu fular))) mai am sa fac accesorii pt fular si e cam gata:) si ii spun sotului ca o sa i le pun in cizmulite la care sotu face: mai bine zis bagi cizmulitele in cacula la cat de micute sunt:))))
si cum dulciuri nu consuma vreo 2 fructe si un iaurt:)))) bine astea mai mult pentru practica:))0 ca nu stie ea de mos:))

in rest mai nimic nou:)) agitatie mare, non stop in miscare chiar daca in picioare mai putin:))) cu somnul tot ca inainte treziri multe peste noapte dar adormim rpd la loc
credeam ca sunt singura careia nu i-a veit pana acum menstruatia insa ma bucur ca nu sunt singura... bine eu iau si anti si pe prospect scrie ca e posibil sa nu am deloc menstruaie asa ca nu m-am panicat

felicitarile mele pentru bebicii din burtici:) si bafta celor care mai incearca:) noi ne oprim la 1:))) ma apuca uneori nostalgia burticii insa ma trezesc la realitate repede:))

Felicitari si pentru achizitiile de black friday:))) noi nu prea avem ce sa achizitionam momentan:)

cat pe ce sa pierd mesaju:))) e greu sa scrii cu un copil atomic in brate:)))

va pup cu drag si o sa va mai scriem:)hihihi

Cea mai fericita mamica de Kate Rina 28.08.2011

http://burchiu.ro/botez_burchiu_kate_rina

Ispravele piticei: http://burchiu.ro/kate-rina-burchiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

helloo hellooo

eu cand cade o intreb : Ce ai gasit? :)) de obicei o las sa se ridice singura. doar daca ia vreo busitura mai serioasa o ridic.

acum are mania sa se invarta si ameteste si se dezechilibreaza.

bineinteles ca daca ii zic nu mai fa asa ca o sa faci buf, face mai abitir.

deci, zubi, eu tot ca si klau, incerc sa-i atrag atentia cu altceva.

puzle am unul cu vreo 5 animalute care stie sa le puna. si la camin au multe puzzle-uri.
ea cu sortatorul de forme n-are rabdare si tipa cand nu intra din prima sau cand nimereste forma gresita.
ei ii plac f mult carticelele de orice fel. mici mari. sa aiba bebei si animale in ele :)
ne pune mereu sa-i citim.
preferatele ei sunt vreo 12 carticele dintr-un set cu baby faces.

maine i-am dat comanda bonei sa-i faca omleta cu spanac. merci Lena :D

i-am luat si varza de bruxelles dar n-am idei cum s-o fac. any help?

chestii mai noi care le-am introdus in alimentatie:

- ciuperci - ii plac dar mai mult le suge
- asparagus - ii place f mult
- pasta de branza de capra - ii place f mult
- sapt asta o sa-i dau somon pt prima data
- mandarine - le adora
- miere - nu-i place
- noodelsi - asa si asa

ea are perioade cand mananca ceva in nestire apoi nu mai vrea deloc. e cazul bananelor, dovleacului si rosilor...

de mancat tot ea singurica si pe alese. supa n-o mancam cu lingurita ci o bem cu farfuria :))

suntem iar racite amandoua. era pe trecute si duminica ne-a luat iar. doua nopti mi-a facut si temperatura.
sapt asta n-o duc la camin, sa vedem poate trece.
acum mucim si tusim. amandoua.... avem cred ca aproape 2 luni de cand o ducem asa...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

si sa mai adaug la cearsaf.
sambata am mers prima data singura cu masina. numai eu in ea
si n-am cauzat niciun accident si nici nu mi-au tremurat rau picioarele :))


si sa vedeti doua faze cu bona care m-au enervat. trec cu vederea ca face multe chestii bune.
dar ma enerveaza ca n-are minte cateodata.

in weekend ne pregateam sa iesim si ea se dadea cu parfum si Bibi a intrat peste ea si bona: hai sa-ti dau cu parfumel. si eu: cum sa-i dai cu parfum? si ea: pai mereu ii dau cand ne ducem la camin, asa un pic pe hainute ca ma vede

imi venea s-o strang de gat.
a trebuit sa-i explic ca parfumul ala (va dati seama ca era si o ieftinitura) e plin de chimicale si poate cauza de la alergii la probleme la plamani.

alta in seara asta incercam noi s-o pacalim sa ia siropelul.
si am reusit juma de seringa si apoi nu mai vroia. inchidea gurita.
si ii dau siringa bonei ca de multe ori merge daca schimbi persoana.
si asta mica trage o cascatura si bona harst continutul in gurita.
bineinteles ca s-a inecat, mai sa verse.
imi venea s-o bat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

vin si eu la ceas de seara, am un teanc de lucrari de corectat, dar am zis ca mai bine va citesc pe voi decat de ma apuc de ele


Lena, mi-a raspuns tipa la mail si imi trimite cartea la posta, abia astept, multumesc pentru idee
Interesant ce spui tu de anxietatea de separare, fiica-mea si acum o manifesta din plin, noroc ca se linisteste repede dar cum o vede pe bona tup la mine in brate si nu o mai pot da jos...
mi-am salvat si eu reteta de omleta. noi am ramas pentru prima data in pana de oua de tara si am luat bio din supermarket, in weekend ne aprovizionam din nou.

Alayna, si-a revenit Noura cu stomacelul? de 6 ori si asa apos mi se pare cam mult ca sa fie doar de la dinti, dar asta e doar parerea mea...

Zubi si Maria se tavaleste pe jos cand nu o las unde vrea sau nu obtine ce vrea. Azi am fost cu ea prin oras, a vazut la o taraba un cos plin cu mingi, nu s-a lasat pana nu a luat doua, ca una nu i-a ajuns, le tinea pe amandoua in brate si a trebuit sa i le cumpar ca nu m-am inteles cu ea...
are o fixatie cu mingile, avem casa plina si tot mai vrea...

Oana, felicitari pentru cele 9 kg. Asa o imbrac si eu pe pitica, mai lejer, cu body si pantalon din finet (mi-a facut socra-mea) si atat, doarme intre noi si o invelesc cu pilota, in secunda doi e cu cracii afara, se enerveaza instantaneu daca o invelesc. la noi in casa sunt 24 de grade.

Anca , ce frumos ce povestesti tu, tare dulcel e Iancu

Maria nu are rabdare cu puzzle, i-am luat si eu unul simplu, magnetic, i-am luat si o chestie de insirat, din lemn cu copaci, case, masinute, daca nu ii iese din prima le arunca cat colo, la fel si cu sortatorul, daca nu nimereste oricifiile alea, arunca tot borcanul si ii ma trage cate un picior. Momentn plimba sticle de plastic prin casa, se joaca fotbal, scoate de prin dulapuri, astea sunt acticitatile ei preferate. v-am spus ca taica-su nu ma lasa sa ii cumpar bucatarii, papusi, bebelusi etc? cica sa nu influentam copilul, ii luam cand va cere ea...dar m-a disperat cu mingile, de aia joaca fata fotbal.

Matza, bine ai revenit, mi-a fost dor de voi? dar de ce va opriti la 1 bebe, ca sunteti tineri?

La mine cu menstruatia e poveste complicata, mi-a venit prima data in martie, apoi in mai, apoi in iulie si de atunci pauza. nu sunt insarcinata dar totusi e normal sa imi vina din doua in doua luni si de patru luni, deloc?

of may, va pupam de un milion de ori si speram sa va treaca repede raceala

mi-e dor de jade si de T...tare de tot...


Mergi la inceput