Aspirante optimiste > 20 ani !!! (813)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

A, am uitat sa zic de dentist. Da, am reusit sa ma strecor aseara la un control. Nu era decat o carie micuta, mi-a pus o plomba si mi-a facut si un detartraj cu ocazia asta si gata. M-am agitat cam degeaba probabil, dar stiind ce am patit data trecuta am preferat sa fiu precauta, mai ales ca poate-poate se lasa cu 2 liniute si sa nu fiu luata pe nepregatite.

Didi de mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

caresse

moni eu sunt intr-un oras mic,nu am multe posibilitati de a face ceva pt sufletul meu.si nici timp prea mult,pt ca muncesc toata ziua sa pun un ban deoparte...

lumy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Didi81

caresse, te-a tinut in suspans Andrei, nu gluma
La mine cu liber la incercari e in felul urmator: trebuie sa fac tratamentul pt endometrioza, care imi va instala o menopauza de 3 luni . Dar luna asta era cam tarziu pt facut injectia cu pricina, asa ca pe moment avem liber, dar doar luna asta . Acum sunt in z7, deci mai e pana la punctul culminant. Stiu ca doctorul nu prea isi pune sperante ca vom reusi ceva, pt ca am un singur ovar si ala proaspat "zgandarit" la opeatie, dar sunt totusi niste mici sanse demne de luat in seama, nu?

Didi de mica printesa


Imi place ce citesc
Tinem pumnii stransi pentru voi
Si de asemenea

Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Citat:
citat din mesajul lui velvet

caresse

moni eu sunt intr-un oras mic,nu am multe posibilitati de a face ceva pt sufletul meu.si nici timp prea mult,pt ca muncesc toata ziua sa pun un ban deoparte...

lumy

Velvet si eu tot dintr-un oras mic vin !Stiu cum e !!! De ex, pentru un BHCG tre' sa astepti 10 zile rezultatul ,caci analizele sunt duse la Bucuresti (130km- distanta mare! )
Si mai sunt si profa ... de franceza ... deci
Dar trebuie sa gasim motive sa zambim
Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

da caresse ai dreptate..dorm cam mult..aseara nu prea am dormit deloc..m-am foit toata noaptea..acum ma doare capu' de imi vine sa-l tai..

..si eu o am cu intuitia..si tot fetita cred ca o sa avem..in familia mea sunt numai fete nascute..verisoarele mele au fete..verii mamei mele au fete..doar verii mamei au fost cu exceptii de au iesit baieti dar in rest numai fete..

..tin minte cand a ramas verisoara mea insarcinata i-am spus ca o sa fie fata si fata a fost..colega mea la fel..i-am spus ca e fata dinainte sa afle ce e..si pe urma m-a intrebat cum am stiut..si a trebuit sa-i spun cum reusesc..am vise prevestitoare(si eu tot cu fetita m-am visat)..

...pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Am revenuit inghetata de frig, nu imi place deloc frigul.
Am fost la doctorita si la control nu se vede nimic in neregula, colul arata bine, totul e bine sangerarea s-a oprit cu totul.
Maine la amiaza ma duc la eco ca astazi nu a putut sa imi faca eco, spitalul e in renovari si eco e mutat pe langa sala de nasteri si face eco doar cui vrea ea si din cate vad mie vrea sa imi faca.
Am discutat despre buletinul anatomo patologic, mi-a zis sa fac un beta hcg ca scrie ceva de degenerescenta si in functie de cat iese valozrea betei imi explica mai multe, a zis ca nu vrea sa intre in detalii pana nu vede rezultatul dar beta o sa o fac sambata sau luni inca nu stiu cand, in functie de eco daca hotaraste ca sangerarea asta de 4 zile a fost menstra imi da sa repet si hormonalele ca cel mai probabil e o dereglare hormonala si sa nu ma intep de mai multe ori.
Pe langa asta eu am facut profilul torch dupa chiuretaj adica acu 2 saptamani si am anticorpii cam la toate dar toxoplasma mi-a iesit IGM 0,57 este echivoc iar IGM 260 asa ca trebuie sa mai repet inca odata toxoplasma IGG, IGM si testul de aviditate la toxoplasma, daca iese ca am avut toxo de 4-5 luni incoace cel mai sigur am pierdut sarcina din cauza ei daca e mai veche atunci nu are legatura.
Ma bucur ca am putut sta de vorba cu doctorita pe larg si s-a uitat peste toate analizele si ne-am facut un plan de bataie.
Sincer va spun cam nu prea imi vine sa raman insarcinata pana nu fac toate analizele posibile care trebuie ca nu vreau sa mai trec prin asta.
Imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca nu am facut profilul torch din timp, atunci cand am ramas insarcinata am zis ca mai asteptam un pic si facem toate analizele de trimestru 1 odata, daca asta e cauza atunci nu stiu cum o sa ma iert.
Nu stiu de unde as fi putut lua boala, pisica nu am, am umblat cu pamant pentru flori adus de la tara, daca e asa le arunc pe toate sa nu le mai vad.
Nu stiu cum sa procedez cu analizele hormonale ca daca endometru e subtire si se considera menstra atunci maine as fi in ziua 7 si nu prea as mai putea face ca la carte, daca le las pe luna cealalta poate nu imi ies bine ca acum e dereglarea si acum ar fi normal sa le fac.
Da sunt plina de intrebari si de treaba si eu nu fac nimic.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Mihaela, chiar daca ai fi aflat mai devreme ca aveai toxoplasma, nu aveai ce face in sarcina, cel putin asa stiu. Cred ca nici nu se trateaza, ea trece de la sine si se instaleaza imunitatea.
Daca ai, e posibil sa fie de la pamantul luat de la tara, pentru ca pe acolo trec caini, pisici, soareci care isi lasa excrementele si asa poti lua boala. Asta cu luatul de la pisici e poveste, e foarte greu sa iei de la pisici si trebuie sa te straduiesti tare (sa pui mana direct pe kk care a stat 24 ore in conditii umede si sa nu te speli pe maini).
Am avut in viata mea foarte multe pisici, mai ales cand stateam la curte si copil fiind nu ma spalam pe maini mereu. Ei, nu am nici macar anticorpi, deci nu am luat boala niciodata.

Poti sa iei si de la carne preparata insuficient, carnatii la gratar raman uneori mai cruzi, salamuri crude afumate, daca prepari carne tocata si o gusti.

Eu nu as face acum analizele hormonale, ci la ciclul urmator.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Mihaela, era intr-adevar mai bine daca faceai analizele la timp, dar cum s-ar fi putut opri cele intamplate, daca a fost intr-adevar de vina toxoplasma? Ai fi facut ceva diferit daca stiai ca nu ai anticorpi anti toxo?

Didi de mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Alex multumesc, da e posibil sa fie si de la carne, carnati nu zic ca nu am mancat mai ales ca a fost vara si am mai fost la gratare.
De tratament nu stiu ce sa zic, in sarcina stiu ca nu are ce sa iti faca, acum trebuie sa vad exact de cand e poate e chiar si de mai tarziu de cand am fost insarcinata, sau poate e de vina laboratorul, ca e doar cu 2 unitati peste valoarea negativa la igm, valoarea laboratorului e <0,55 negativ; 0,55-0,65 echivic si > 0,65 pozitiv si eu am 0,57 deci nu e mult peste, o sa mai repet odata sa vad ce iese.
Didi asta e, invatare de minte, dar atatia bani atatea analize, chira nu am mai avut putere sa le fac, eu anul asta am facut toate hormonalele, tot ce tine de trombofilie, laparascopie si histeroscopie, stimulare ovariana cu injectii destul de scumpe, drumuri la medici si bani pe consultatii nici nu mai spun, deci inainte de sarcina nu am mai avut de unde iar cand am ramas insarcinata nici nu m-am gandit vreo clipa sa nu le fac doar am amanat pana in momemtul in care ii batea inimioara bebelului la eco, asa a zis si doctorita ca facem analizele in momentul in care auzim inimioara.
Eu aici nu beneficiez de nici o reducere la analize consultatii, internari, sunt in oras mic si tot platesc.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki_ispas

Neata si de la mine!
Si eu ma gandesc la Mrenescu oare de ce nu mai da un semn de viata?ii doresc din suflet sa fie bine si o asteptam cat mai repede aici.


Buna fetele,

Mi-am luat cateva zile o pauza fiindca mi-a fost destul de greu sa povestesc situatia prin care treceam.

Din pacate joia trecuta ce era mai rau s-a intamplat si doua ecografii au confirmat ca bebe s-a oprit din evolutie ( nu mai exista ritm cardiac desi inainte cu doua zile fusese de 125 bpm).
Nu prea mai era cale de intors asa ca luni am avut programare la chiuretaj. Partea buna e ca ma simt ok ( fizic ) si m-am impacat cat de cat cu situatia. Partea mai rea e ca in urma chiuretajului dr suspecteaza ca voi avea nevoie de histeroscopie pentru a putea duce sarcina urmatoare la bun sfarsit. Deci o noua interventie chirurgicala.
Ma intorc deci pe teritoriul aspirantelor si sper ca in cateva luni sa am din nou bucuria liniutelor duble.

Planul nostru acum e sa facem primul control dupa chiuretaj si sa fie totul bine si apoi sa vedem ce zice dr despre histeroscopie, pentru ca trebuie si rezultate de la eco pentru a-i confirma banuielile.

Incerc sa ma incurajez ca daca am ramas de doua ori in decursul unui an de zile suntem amandoi ok si putem incerca din nou. Nu stiu insa cum vor trece lunile astea de pauza: greu, banuiesc.

In acelasi timp l-am rugat pe dr sa investigheze si optiunea de vaccinare antirubeolica ( eu n-am anticorpi si am zis ca daca tot asteptam sa rezolvam si problema asta )fiindca din cate am citit vaccinul nu te protejeaza ca anticoprii dobanditi natural si exista sanse de recurenta a bolii.

Va multumesc ca sunteti langa mine

Mergi la inceput