Aspirante optimiste > 20 ani !!! (813)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Buna dragele mele.

Acum am ajuns si eu acasa, m-am dus direct la sora mea, i-am ajutat sa faca planul de bataie.
La eco langa saculet ii apare ceva cu aspect de hematom, i-au dat utrogestan si acid folic.
Ea nu a apaucat sa isi faca analizele de trombo, nu a avut bani, la sf lunii erau plan.
Faza e ca abia, maine sau Vineri dimineata asjunge sa le faca, si imi fac griji referitor la hematomul ala, dac asta e.
Dr i-a spus sa isi faca analizele si sa stea pe langa casa, in pat preferabil cateva zile iar peste 2 sapt eco.
Dar eu insist cu analizele de trombo, pana la urma cred ca maine la prima ora ma proptesc la usa lor!
Voi ce parere aveti de situatia asta, ca pare a avea un hematom langa saculet?
Trebuie sa fie bine!Doamne ajuta!

Mihaela, iarta-ma te rog draga mea, eram asa extaziata ca nu mai stiam nimic, in afara de faptul ca e sora-mea gravida, nici la serv nu am reusit sa termin un raport, :p.
Eu merg la dr Carmen Saguna, poate fi gasita atat la Coltea cat si la clinica Columna.
Eu am pm activat din cate stiu, verific. Am sa iti dau oricum mai multe detalii pe pm.
Multa BAFTA la dr, sa vi cu vesti bune!!!
Iti tin pumnii stransi!!!

Una peste alta, pe langa grija pentru sora-mea mea se adauga bineanteles si vizitele mele la dr, maine tineti-mi pumnii, merg dupa amiaza la consultatie cu dr Cristescu si dr Cocei, unde vor decide clar ce facem mai departe.

Acum sunt si mai increzatoare, simt ca sora mea a dat startul si va veni si la noi curand bebeloiul!
Cel mai important acum este sa i se fixeze bine sarcina, ma streseaza asta!
Imi fac multe ganduri! Dar o sa fie bine!

Caresse, tu cand incepi treaba la bebe? Parca ziceai ceva de primavara, sau visez eu?

Silvia, da stiu ce simti si mie mi s-a intamplat, am avut o perioada, insa acum nu mai sunt asa, simt ca fiecare are piatra lui de carat in viata indiferent care este aceea, si acum rareori mai simt tristetea aceea. Am mai vb cu sotul, el zice ca se bucura, dar e mai rezervat pana va fi sigur ca este totul in regula cu sarcina surorii mele.
Acum na, sunt convinsa ca are ceva sentimente amestecate acolo.
Dar va fii bine, trecem impreuna prin toate!

Elena multa BAFTA MAINE!!!! Sa ne dai vesti bune! Tinem pumnii stransi!

Bee, cheer up women! Hai ca Decembrie trebuie sa fie cu noroc, doar e luna cadourilor!

Mai stie cineva ceva de mrenescu? Sper din suflet ca este totul in regula!!!

Kmy ai stat cam mult in butoiul ala, este momentul sa iesi de acolo, haide, facem galerie!


Multi pupici tuturoro fetelor si s aaveti o seara frumoasa!

Va rog sa ma iertati daca am mai mancat litere am scris repede si pisica imi tot sare pe calculator si mouse, saraca a stat singura pana la ora asta.

Mihaela dau pm, nu te uit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Velvet hai cu optimismul, incearca autosugestia, merge si aia pana iti ridici moralul, suntem aici pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Si sa nu uit! Va multumesc tuturor din suflet pentru felicitari!

Mai avem acum un hop mai maricel pana se fixeaza bine sarcina si dispare hematomul ala sau ce o fi!!!

Ii dau eu de cap, merg si la Saguna sa ne spun adaca poate lua in situatia asta aspenter sau ceva ca sa nu stam degeaba pana ies rezultatele analizelor!

Offf complicata si agitata viata asta!

Nu prea avem repaos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna dimineata, dragele mele !

V-am pregatit

Il pregatesc pe Andrei de scoala si ,apoi, vin la voi sa vorbim !

Va pe toate !

Sa aveti o zi frumoasa !


Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Neata fetelor!

Caresse multumim pt cafea te insotesc sa o savuram.

Eu ma pregatesc sa plec la birou.

Sa aveti o zi frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

buna fetelor,

am si eu primele rezultatele de la trombofilie:

Hematologie
1) Antitrombina III
Antitrombina III 97% > 80
2) Timp de tromboplastina partial activat cu caolin - PTT
T.de trombopl. partial activat cu caolin 31.1 secunde < 40
3) Timp de protrombina QUICK
Procente de protrombina 104 % 70 - 120

INR 0.98

Timp 12.4 secunde

4) Proteina C
Proteina C 126 % 70 - 130

5) Proteina S
Proteina S 83% 55-140
Mentionam ca proteina S
inregistreaza o scadere
fiziologica in cursul sarcinii.

din cate vad eu sunt toate in intervalele de referinta nu? alex tu ce zici? cele cu rosu sunt valorile mele
va pup

mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Wow, Moni, esti foarte agitata! Nu e bine sa ii transmiti asta si gravidutei! Hematomul nu e musai sa aiba legatura cu trombofilia. Pentru hematom trebuie stat cat mai mult in pat, evitat statul pe scaun si pus Utrogestan intravaginal. Evident ca nu are voie sa ridice greutati (atentie la oale cu mancare si bidoane cu apa), sa alerge si ar fi bine sa nu mai mearga pe tocuri.
Hematomul apare destul de des in sarcina.
So, fii mai calma ca sa ii transmiti si ei!
Multa sanatate gravidutei, sarcina usoara si la termen!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna dimineata

moni multumesc,dar optimismul e rar spre deloc...asta e viata!mergem inainte cum putem.

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Valicutza, sunt OK astea, dar ti-am zis parca, astea apar rar modificate, mutatiile mostenite ale trombofiliei sunt mai intalnite:
- anticorpi lupus anticoagulant anticoagulant
- anticorpi anticardiolipinici IgG
- anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
- mutatia factorului V Leiden
- mutatia protrombinica (factorII)
- mutatia genei MTHFR (mutatii C677T; A1298C), daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul
- mutatia Factorului XIII (G102T)
- mutatia genei PAI

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

da, am facut mai multe, nu pe toate , dar la restul inca nu au iesit rezultatele..cum le am le postez

mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani

Mergi la inceput