Aspirante optimiste > 20 ani !!! (813)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

neatza fetili!!!
poftiti la o aburinda intr-o dimineatza asha de rece!!!
eu is in plina campanie de !
va doresc o zi frumoasa si calda!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

la cafelutza sa asezonam si atmosfera:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

neata fetele cf?
eu mam trezit , am bagat la spalat si mai incolo fug si eu pe la munci.
ma apuc sa citesc si eu din urma
va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Neata.
Carese sunt aici, multumesc de intrebare, am fost cam prinsa cu treburi zilele astea si nu am avut timp de net.
Analizele le-am facut marti, toxoplasma si testul de aviditate la toxo si am facut si un beta ca spunea doctorita ca a aparut ceva in buletinul anatomo patologic care poate fi dat de inflamatie sau de un beta crescut care e cam grav, nu a vrut sa imi dea detalii prea multe a zis ca imi spune dupa ce am rezultatul si numai daca e crescut, dar am scapat ca e mai mic de 0.1 la toxo astept rezultatul pe saptamana viitoare.
De sala nu ma las, am deja 3 kg in minus si vreau sa ajung la minus 10 deci mai am inca 7.
E bine ca am avut treaba care mi-a tinut mintea ocupata si nu am avut timp sa ma gandesc atat de mult la bebe.
Ne-am spovedit amandoi si am primit incurajari si sfaturi de la aprintele cu ce sa facem mai departe ca sa avem parte de bine in viata noastra. Ma simt mai bine psihic acum doar fizic sunt putin obosita si as vrea niste timp in plus pentru somn.
Batrana e si ea cam sucita zilele astea asa ca dam inainte si speram sa fie bine, daca ies analizele bune dupa ciclos incep monitorizarea ecografica a ovulatiei si sper ca de Craciun sa am un test pozitiv, dar nu prea am cum ca daca da DD sa se regleze ciclosul meu acum sunt in ziua 13 pana vine pana trece iar luna trece Craciunul, dar e bine si mai tarziu decat deloc.
Va pup pe toate fug iarasi ca am de rezolvat niste probleme.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_ispas spune:

Neata si de la mine,ma bag si eu la o cafea fierbinte.

Caresse eu imi tin evidenta zilelor de menstruatie pe un program din telefon si pot sa spun ca ma ajuta f mult,asa am observat ca la un ovar menstruatia apare 33-34 de zile si la celalalt la 35-36 de zile iar ovulatia are loc cam la 16-17 zile.Dupa ultima sarcina pierduta am ramas cu o sensibilitate f mare in momentul in care am ovulatia,chiar am niste dureri destul de mari care tin 5-6 ore si in ziua respectiva numai chef de nu am.
Ideea e ca luna asta nu cred ca o sa se intample pentru ca deocamdata sunt pe tratament cu isoprinosine si din prospect am citit ca nu se ia in sarcina.Trebuie sa le iau 3 luni si abia sunt in prima luna.Astept sa ajung la doctorita mea sa vedem ce hotaraste pe viitor.
Apropo in toata experienta voastra ati auzit cumva ceva de doctorita Gradinaru Delia de la Municipal?Eu sunt f incantata de dansa si imi place ca e f optimista ceea ce pe mine ma ajuta mult dar vreau sa stiu daca este ok si pentru mai departe,pentru o eventuala sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Caresse, esti tare draguta ca te interesezi de noi, cele ce nu am mai intrat. Iti multumesc. Eu sunt bine, fara vesti si fara sperante luna aceasta. Cred ca am ovulat in ziua 10, dupa semne. Nu am facut nici un test de ovulatie si nici nu cred ca am prins momentul. Sunt tare ocupata la servici si mai si fac bagaje sa ne mutam de la tara.
Am citit de Maria si m-am intristat. Imi pare tare rau. As vrea sa pot spune sau face ceva sa alin durerea...Doar Dumnezeu e speranta. Am citit si de celelalte fete care au trecut prin asa ceva si mi s-a rupt sufletul. Imi pare rau...
Nu am avut timp sa ajung la analize si am fost dezamagita pentru ca timpul trece iar eu nu sunt tocmai tanara. Poate ajung maine totusi. De lasat, nu ma las!
Niste vesti bune de la voi si despre voi m-ar mai inveseli.
Va Pup si sa curga cu cadouri pline de multi copii si sanatate!



Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Buna dimineata fetelor! De data asta am nevoie de un sfat :(. Dupa chiuretajul din iunie mi-a venit CM la 30 zile, a doua luna la fel, a treia luna la 34 zile si ultima luna dupa 27 zile. A venit cu o scurgere puternica maronie, apoi rosie si a tinut 5 zile cat m-ar fi tinut in mod normal. Mi-am facut cateva teste de sarcina, dar toate au iesit negative. Nu mi-am facut multe probleme, mi-am zis ca, probail,o sa se regleze din nou la 28 de zile. Problema a aparut azi dimineata cand m-am trezit cu o sangerara intre menstre in ziua 17. Aseara cand m-am pus in pat m-a durut destul de tare burta in zona ombilicului. A fost o durere ascutita, azi dimineata a m-am trezit cu o sangerare, cu stari de greata si ameteli.
Nu stiu ce sa cred. Sunt destul de speriata!

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana.M spune:

Azi ma asteapta medicul la un control. Tineti-mi pumnii.

Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR C677T heterozigot
1 sarcina oprita in evolutie 11 saptamani (02.06.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Ileana, iti tinem pumnii! sa vi cu vesti bune

Am intrebat la topicul de trombofilie dar vad ca nu imi raspunde nimeni... ieri am aflat si eu ca acidul folic nu se asimileaza bine daca ai mutatia MTHFR 677 (defapt stiam asta, dar ieri mi-am dat semaa ce e mai serioasa de atat treaba). Si tot citind despre asta am gasit ca nu numai ca nu se asimileaza bine, dar e posibil chiar sa fie daunator ce nu e transformat de organism in folati. Si ca s-a constatat ca persoanele care primesc mai mult acid folic decat au nevoie si nu il pot procesa, au un risc mai mare de a face cancer pt ca: 1. ajuta dezvoltarea neoplaziilor si 2. se slabeste activitatea celulelor NK.
Acum, pt ca jumatate din populatie are mutatia asta, de ce se recomanda asa usor acidul folic oricui?!? De ce nu se administreaza mai degraba in forma cealalta, ce nu mai trebuie procesata de organism, cum e in femibion sau in medyn?


Didi de mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna.
Ileana si eu am avut cred o dereglare luna asta, dupa chiuretaj mi-a venit la 35, 36 de zile iar ultima data la 10 zile, acum astept sa vad cand vine iar si daca vine normal e bine daca nu trebuie sa repet hormonalele.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput