limbi straine la 4 ani

limbi straine la 4 ani | Autor: hamida602003

Link direct la acest mesaj

buna, fetita mea de 4 ani a inceput de o luna limba engleza la gradi 20 min in fiecare zi , ideea e daca se mai poate intoduce si limba germana in particular cu o profesoara? e prea mult pentru inceput ? va face confuzi sau le va respinge pe amandoua , sau sa consolidam limba engleza prin ore in particular ? Va multumesc >

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui hamida602003

buna, fetita mea de 4 ani a inceput de o luna limba engleza la gradi 20 min in fiecare zi , ideea e daca se mai poate intoduce si limba germana in particular cu o profesoara? e prea mult pentru inceput ? va face confuzi sau le va respinge pe amandoua , sau sa consolidam limba engleza prin ore in particular ? Va multumesc >


O pregatiti pentru oxford? Mi se pare mult sa ii bagi ore particulare la virsta asta. Nici din cele 20 minute la gradinita sa nu astepti prea multe rezultate imediat. Depinde foarte mult ce si cum fac la gradinita. Dar uite un exemplu, la fata mea la gradinita au educatoare care le vorbeste diar in engleza, e americanca si inca una care e nemtoaica dar tot in engleza le vorbeste si una in germana. Ei bine copiii abia in grupa a 3a, adica dupa 2 ani de program incep sa o rupa in engleza, si asta doar pusi in situatia sa nu aiba incotro.

Deci relax, las-o sa invete in joaca, prin cintecele, incet va incepe sa priceapa diverse cuvinte, dar e mica, la virsta asta nu e cazul de meditatii. Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Daca aveti o necesitate gen urmeaza sa va mutati in Germania sau Austria, etc., atunci poti sa o meditezi la germana dar sa te astepti sa vorbeasca 3 limbi amestecate. Altfel nu stiu de ce ti-ai supune de buna voie copilul la asa ceva. Toate vin la timpul lor cu putina rabdare. Copiii care provin din familii bilingve intampina mari dificultati in vorbire pina pe la varsta de 5,6,7 ani dar macar ei nu au de ales.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Daca aveti o necesitate gen urmeaza sa va mutati in Germania sau Austria, etc., atunci poti sa o meditezi la germana dar sa te astepti sa vorbeasca 3 limbi amestecate. Altfel nu stiu de ce ti-ai supune de buna voie copilul la asa ceva. Toate vin la timpul lor cu putina rabdare. Copiii care provin din familii bilingve intampina mari dificultati in vorbire pina pe la varsta de 5,6,7 ani dar macar ei nu au de ales.


asta-i folclor curat. dificultatile de vorbire au alte cauze de obicei.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Eu vorbesc aici despre nepoata mea din Canada care a vorbit o romano-engleza pina pe la vre-o 5-6 ani. Cu urmatorul copil au vorbit numai in engleza ca sa nu-l mai bulverseze. Mentionez ca respectiva fetita este perfect normala si nu suferea de nici o afectiune, decat ca in aceiasi propozitie introducea atit cuvinte romanesti cat si englezesti ceea ce la scoala ii creea ceva probleme.
Alt copil pe care il cunosc si provine dintr-o familie turco-romana are aproape 4 ani si aceiasi problema.
Poate nu s-a intamplat copiilor tai, Ana, dar asta nu inseamna ca problema asta e o poveste ci o realitate. Nu e un capat de tara, copiii ajung sa vorbeasca la fel de bine cele 2 limbi dar nu le este usor iar eu nu mi-as pune copilul sa invete 3 limbi simultan doar asa ca sa fie al meu cel mai deosebit. Sigur ca v-a fi asa, dar eu cred ca efortul asta nu merita, avem o singura sansa in viata sa ne traim copilaria, dupa ce ea se termina ne asteapta o viata intreaga de responsabilitati si lucruri pe care sa le invatam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu cred ca depinde mult de felul cum i se explica totul ,pt.virsta de 4 ani de obicei profesorii incep sa le arate la copii multe figuri ,deseneaza impreuna,picteaza ,creaza si in acelasi timp li se vorbeste astfel incet, incet copii inveta cuvintele in limba respectiva.
Si eu am dus copilul la 4 ani sa invete limba engleza si era atit de incintat ,nu a invatat mare lucru intr-un an dar sint sigura ca nu ia facut rau ,in acelasi timp vorbeste limba romana acasa si limba it.pe care a invatat-o perfect intr-un timp f.scurt ,aprox un an.
Nu face nici o confuzie si am ramas surprinsa de capacitatea copiilor de a retine si invata asa de bine si de repede .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

oana nu stiu unde ai citit/auzit tu asta dar nu este deloc adevarat. Spun asta nu doar pentru ca baietelul meu de 5 ani creste bilingv ci si pentru ca m-am preocupat in studiul meu cu tema asta, chiar urmeaza sa scriu o lucrare finala pe tema dezvoltarii vorbirii la copii bilingvi.
Fiecare copil are ritmul lui indiferent daca creste cu o limba, doua sau trei.
Problema poate deveni doar atunci cand nu se respecta principiul o persoana - o limba iar copilul nu reuseste sa perceapa diferenta intre cele 2 limbi asa ca incepe sa vorbeasca amestecat. Dar si asta se rezolva cu un pic de structura.
Ideal este ca acel copil sa invete sa vorbeasca de la o persoana a carei limba materna e limba pe care se doreste sa o invete. Asa reuseste sa vorbeasca fara accent.

hamida eu as lasa-o deocamdata cu engleza. Nu cred ca e pericol sa le amestece iar daca ii place sau nu depinde de persoana cu care invata, totul trebuie facut sub forma de joc. Nu stiu insa cat aduce 1-2 ore pe saptamana de germana....

Edit: Oana si daca parintii ii vorbesc copilului doar in engleza -o limba straina pentru ei- cum ramane cu identitatea nationala pe care i-o transmit copilului odata cu limba?
Cum am zis, structura e cheia: o persoana - o limba. Daca parintii vorbesc amestecat si copii fac la fel. Apoi daca copilul vorbeste intr-o limba si foloseste un cuvinte din cealalta limba ( din varii motive: nu cunoaste cuvantul pe limba respectiva, ii vine mai usor) adultul repeta corect propozitia. Asa i se intipareste in minte fara efort.

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

DCopiii care provin din familii bilingve intampina mari dificultati in vorbire pina pe la varsta de 5,6,7 ani dar macar ei nu au de ales.


Te inseli foarte tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

dificultate de vorbire = vorbire foarte intirziata sau deloc, nu poate pronunta anumite consoane sau se bilbie.
nimic de-a face cu amestecul a doua limbi

probabil nepoata ta (toata lumea are o nepoata in america )
n-a fost in colectivitate inainte de scoala, zic eu, o fi crescut cu bunici romani pe aici, pentru ca copiii scosi in colectiv de mici (un an-doi-trei) in general invata limba locala corect, nu insereaza romana, iar romana trece pe planul doi-trei, chiar vorbita exclusiv acasa.

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Eu vorbesc aici despre nepoata mea din Canada care a vorbit o romano-engleza pina pe la vre-o 5-6 ani. Cu urmatorul copil au vorbit numai in engleza ca sa nu-l mai bulverseze. Mentionez ca respectiva fetita este perfect normala si nu suferea de nici o afectiune, decat ca in aceiasi propozitie introducea atit cuvinte romanesti cat si englezesti ceea ce la scoala ii creea ceva probleme.
Alt copil pe care il cunosc si provine dintr-o familie turco-romana are aproape 4 ani si aceiasi problema.
Poate nu s-a intamplat copiilor tai, Ana, dar asta nu inseamna ca problema asta e o poveste ci o realitate. Nu e un capat de tara, copiii ajung sa vorbeasca la fel de bine cele 2 limbi dar nu le este usor iar eu nu mi-as pune copilul sa invete 3 limbi simultan doar asa ca sa fie al meu cel mai deosebit. Sigur ca v-a fi asa, dar eu cred ca efortul asta nu merita, avem o singura sansa in viata sa ne traim copilaria, dupa ce ea se termina ne asteapta o viata intreaga de responsabilitati si lucruri pe care sa le invatam.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Copilul meu a mers la engleza in particular de la 4 ani si 8 luni, in conditiile in care la gradinita facea engleza o ora in fiecare zi.
Atunci cand a inceput scoala, la 6 ani si 8 luni, mai raspundea, mai ales la matematica in engleza.
Este adevarat ca este la o firma de engleza unde au o alta metoda de invatat, care s-a potrivit copilului si nu s-a simtit suprasolicitat.
Eu am preferat sa aprofundeze engleza, dar nici nu are un talent deosebit pentru limbi straine. Poate atunci ar fi stat altfel lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Bogdan face engleza la gradi si merge la un club unde face germana, tot de la 4 ani.
La noi la gradi sunt multi copii in grupa si mare lucru nu a invatat la engleza.
De anul acesta il aud cu mult mai multe lucruri invatate de la germana.
Merge cu placere la germana, unde sunt cam 4 copii, si unde coloreaza, se joaca.

Mergi la inceput