limbi straine la 4 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu a bagat la fete limba a doua tot la 4 ani. Acuma dupa trei ani de engleza si germana vorbesc bine ambel limbi, rar se intampla sa confunde cuvintele intre ele. La varste asa de mici orele de limbi straine se fac numai prin joaca; nu sunt orele de meditatii clasice. Acuma depinde de fiecare copil, daca ii plac limbile straine si daca este atrasa spre asa ceva. Nu trebuie sa fortezi copilul, pentru ca s-ar putea sa capete repulsie.... Poti sa incerci si vezi cum reactioneaza copilul si daca nu-i place atunci poti sa intrerupi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

he he, numai ce-i spuneam lui fi-miu ieri ca face engleza de mai mult de 6 ani (patru ani la gradi si doi la scoala) si stie doar cateva cuvinte.
M-am gandit si eu serios la lectii de engleza in particular, dar nu stiu unde sa le mai inghesui si pe alea, dupa 4 ore de scoala si inca 6 de after

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu e nimic rau sa invete copilul la varsta asta cate limbi poate.Si Eva face engleza la gradi si acasa ne jucam in franceza...ca sa zic asa.In joaca,se poate invata foarte mult.Dar nu special cu ore in particular.Doar in joaca,starnit interesul si copilul va fi curios.Dar ata.Copilaria unde e?Are timp in viata sa invete destule,sanatoasa sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Eu vorbesc aici despre nepoata mea din Canada care a vorbit o romano-engleza pina pe la vre-o 5-6 ani. Cu urmatorul copil au vorbit numai in engleza ca sa nu-l mai bulverseze. Mentionez ca respectiva fetita este perfect normala si nu suferea de nici o afectiune, decat ca in aceiasi propozitie introducea atit cuvinte romanesti cat si englezesti ceea ce la scoala ii creea ceva probleme.
Alt copil pe care il cunosc si provine dintr-o familie turco-romana are aproape 4 ani si aceiasi problema.
Poate nu s-a intamplat copiilor tai, Ana, dar asta nu inseamna ca problema asta e o poveste ci o realitate. Nu e un capat de tara, copiii ajung sa vorbeasca la fel de bine cele 2 limbi dar nu le este usor iar eu nu mi-as pune copilul sa invete 3 limbi simultan doar asa ca sa fie al meu cel mai deosebit. Sigur ca v-a fi asa, dar eu cred ca efortul asta nu merita, avem o singura sansa in viata sa ne traim copilaria, dupa ce ea se termina ne asteapta o viata intreaga de responsabilitati si lucruri pe care sa le invatam.


Prietena mea, mexicanca, vorbeste spaniola cu ambele fete. cea mare, 4 ani jumate vorbeste engleza cu taica-su si spaniola cu maica-sa si cu mine. Si nu, nu le amesteca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu e nimic rau sa invete copilul la varsta asta cate limbi poate.Si Eva face engleza la gradi si acasa ne jucam in franceza...ca sa zic asa.In joaca,se poate invata foarte mult.Dar nu special cu ore in particular.Doar in joaca,starnit interesul si copilul va fi curios.Dar ata.Copilaria unde e?Are timp in viata sa invete destule,sanatoasa sa fie.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mada, te rog spune-mi CUM in joaca! Victoria refuza sa invete orice altceva decat engleza. Eu vreau sa o invat spaniola, dar daca vb. spaniola cu ea, urla, se supara, imi cere sa-i vb. in engleza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaib
Mentionez ca respectiva fetita este perfect normala si nu suferea de nici o afectiune, decat ca in aceiasi propozitie introducea atit cuvinte romanesti cat si englezesti ceea ce la scoala ii creea ceva probleme.
Alt copil pe care il cunosc si provine dintr-o familie turco-romana are aproape 4 ani si aceiasi problema.


Oana copii mei cresc trilingvi: germana si engleza la scoala (scoala respectiv gradinita sunt bilingve) si romana cu noi acasa. Niciunul din ei nu amesteca cuvintele..se intampla insa ca atunci cand vorbesc romaneste cu parintii mei sa bage si cuvinte germane si nu pentru ca nu isi dau seama ca amesteca limbile ci pentru ca nu stiu cuvantul respectiv in romaneste.

In rest, sunt de acord cu tine, nici eu nu inteleg de ce trebuie dat un copil de 4 ani la meditatii de limbi straine.

In Germania e o reclama cu un copil care sta si invata la un birou ticsit cu carti si cand prietena mamei, aflata in vizita, se mira ce studios e si il intreaba ce vrea sa faca cand va fi mare, copilul spune ca atunci cand va fi mare vrea sa se joace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu e nimic rau sa invete copilul la varsta asta cate limbi poate.Si Eva face engleza la gradi si acasa ne jucam in franceza...ca sa zic asa.In joaca,se poate invata foarte mult.Dar nu special cu ore in particular.Doar in joaca,starnit interesul si copilul va fi curios.Dar ata.Copilaria unde e?Are timp in viata sa invete destule,sanatoasa sa fie.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mada, te rog spune-mi CUM in joaca! Victoria refuza sa invete orice altceva decat engleza. Eu vreau sa o invat spaniola, dar daca vb. spaniola cu ea, urla, se supara, imi cere sa-i vb. in engleza.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





sunt niste desene animate, in care personajul principal este un mester care repara de toate (pfii, imi scapa numele serialului acum), uneltele cu care lucreaza sunt si ele animate, vorbesc, danseaza, etc. ei bine, cred ca actiunea se petrece intr-un stat american unde exista si populatie vorbitoare de limba spaniola, pentru ca in dialogul dintre personaje se strecoara foarte des cuvinte si expresii in spaniola, urmate de varianta in engleza (ma rog, la noi in limba romana, pentru ca este titrat cu vorbe, nu cu scris)
poate gasesti pentru victoria un joc/jucarie/laptop interactiv, care sa fie bilingv, in engleza si spaniola ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu e nimic rau sa invete copilul la varsta asta cate limbi poate.Si Eva face engleza la gradi si acasa ne jucam in franceza...ca sa zic asa.In joaca,se poate invata foarte mult.Dar nu special cu ore in particular.Doar in joaca,starnit interesul si copilul va fi curios.Dar ata.Copilaria unde e?Are timp in viata sa invete destule,sanatoasa sa fie.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Mada, te rog spune-mi CUM in joaca! Victoria refuza sa invete orice altceva decat engleza. Eu vreau sa o invat spaniola, dar daca vb. spaniola cu ea, urla, se supara, imi cere sa-i vb. in engleza.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





sunt niste desene animate, in care personajul principal este un mester care repara de toate (pfii, imi scapa numele serialului acum), uneltele cu care lucreaza sunt si ele animate, vorbesc, danseaza, etc. ei bine, cred ca actiunea se petrece intr-un stat american unde exista si populatie vorbitoare de limba spaniola, pentru ca in dialogul dintre personaje se strecoara foarte des cuvinte si expresii in spaniola, urmate de varianta in engleza (ma rog, la noi in limba romana, pentru ca este titrat cu vorbe, nu cu scris)
poate gasesti pentru victoria un joc/jucarie/laptop interactiv, care sa fie bilingv, in engleza si spaniola ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Handy Manny, in original uite aici un exemplu http://www.youtube.com/watch?v=zLQUeEDyb7A . Foarte iscusit e Manny iar uneltele lui ... vrea si sotul meu asa unelte :)
Ce e fain la Manny si chiar potrivit pentru Victoria, e ca el fiind spaniol, de multe ori e pastrat in spaniola fie numaratul ... suruburilor, fie forme de salut, e mereu inserata spaniola in fiecare episod. Mihai e topit dupa Manny, pe care il vede in franceza, dar tot a prins sa numere, sa salute si inca niste expresii in spaniola.


viperisme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
oanaib: Copiii care provin din familii bilingve intampina mari dificultati in vorbire pina pe la varsta de 5,6,7 ani dar macar ei nu au de ales.


Pai eu tot timpul le amestec, crezi ca am dificultati de vorbire?

Copkilul meu nu a avut nici o problema niciodata. Care are probleme, are, dar nu din cauza ca e bilingv. Si datorita faptului ca i bilingv, invata usor alte limbi, e as la franceza si latina, primul din clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

OK, daca voi ziceti ca nu are legatura una cu alta va cred pt ca eu nu vorbesc din experienta proprie.
Poate ca persoanele pe care le cunosc eu (si care exista nu sunt inventate de dragul contraziceri) au/au avut probleme pe care nu le cunosc sau poate nu s-a respectat acel principiu de o persoana - o limba.

Mergi la inceput