Nasterea la Regina Maria

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

La mine era diferenta mica intre cezariene, ca altfel cred ca il mai lasa :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Mami, n-am avut nicio problema in a plati banii aia, mai ales ca erau pt el. Mie serviciile spitalului mi-au parut scumpe, dar na. Orice pt copil si comfortul meu psihic.
Kya, am vrut si eu sa il fac sagetator pe radu, da n-a vrut parvu sa il scoata mai devreme, adica la 38 de sapt :)

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


Da, mesajul meu era oarecum aprobator la faptul ca ai platit un onorariu suplimentar pentru un om in care ai toata increderea.

Sincer, la treaba cu zodiile nu prea-mi convine, ca si eu am termen pe 24 februarie ( de Dragobete ) si parca nu as vrea sa fie Pesti. ma gandisem la un 17 ( ar fi aceeasi zi cu sora-sa) , hai 18, sa prindem Varsatorul ... dar pana la urma ... fie voia cui se pricee mai bine!

Honey avea DPN pe 13 aprilie ( ziua in care eu si sotul meu ne-am cunsocut si in care parintii mei aniverseaza ani buni de la cununia religioasa) ... am facut ORCICE in ziua aia numai sa se declanseze contractiile (eram chitita sa nasc natural)...dua 3 zile m-am dus la control - nu tu contractii, nici pe monitor macar, nu tu col scurtat/deschis, nimic ... asa ca mi s-a spus ca a doua zi dis de dimi mergem la ceza de urgenta ( ritmul cardiac al lui bebe scazuse de la 130-140 la 120-130 adica era super bine, acum stiua asta, dar la vremea aceea am bagat o tura buna de plans si a adoua zi de dimi m-am prezentat la apel ). dar asta se intampla la alta clinica, cu dr. Predoi. Daca programam ceza, o nasteam pe 13 si costa si mai putin ( intre timp se scumpise, dar daca semnam era mai putin cu vreo 7-8 mil).

Asa ca e probabil sa nasc cea mai iubareata fata din lume , chiar de Dragobete!

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si 26+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Pai si eu vroiam pe 20 dec, ca sa fie in aceeasi zi cu mara, si sagetator. Dar pune-te cu parvu :)))
Bine, apoi i-am dat dreptate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisssdia spune:

Buna, mamici si gravidute,

Am nascut la RM- Maternitatea noua, cu dr. Niculescu, care mi-a urmarit si sarcina. Am dorit sa nasc natural, nastere provocata la 39 saptamani, din lipsa lichidului amniotic. Dupa un travaliu de 12 ore, timp in care bebe nu a coborat deloc, s-a impus schimbarea planului initial si am nascut pein cezariana.
Conditiile sunt foarte ok, nu am niciun repros pentru medici sau asistente, decat ca numarul asistentelor de salon si neonatologie ar putea fi marit. In rest, am avut tot timpul siguranta ca sunt pe maini bune, asistentele erau tot timpul cu zambetul pe buze, chiar si la 3 dimineata, cand eu dadeam ture pe holuri. De stiut ca toata lumea de acolo este pro alaptare, eu care nu vroiam sa alaptez, am fost convinsa din prima zi dupa operatie, ca este cel mai bun lucru de facut- neonatolog Dobrescu Madalina.
Nemultumirea pe care am avut-o a fost ca desi pachetul achizitionat de mine includean mai multe analize de sange pt bebe, acestea nu au fost facute, comunicandu-mi-se abia la iesirea din spital ca se fac doar la recomandarea neonatologului. Una peste alta, experienta mea a fost una buna, pe care as repeta-o.
Daca sunt intrebari, le astept cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Buna mamici,

Crisssdia, eu as vrea sa te intreb, ca sa fiu pregatita din timp :
- ce ar trebui sa discut cu neonatologul? adica, cum sa fac sa ma asigur ca face toate analizele bebelului si ca totul e ok?
Mai stiu o mamica care a nascut acum o luna si totul a fost ok cu Regina Maria, doar ca, bebelul avea glicemia scazuta si abia a 3a zi un neonatolog a decis sa i dea ceva sa remedieze si sa intrebe si mama, respectiv sa o anunte. Chestia asta n-a fost ok. eu vreau sa nasc acolo, dar vreau sa incerc sa previn toate neajunsurile :)
- la ce detalii ai fi foarte atenta dinainte, daca ar trebui sa mai treci odata prin experienta asta

Multam frumos si weekend superb!

22+ cu o buburuza


Citat:
citat din mesajul lui crisssdia

Buna, mamici si gravidute,

Am nascut la RM- Maternitatea noua, cu dr. Niculescu, care mi-a urmarit si sarcina. Am dorit sa nasc natural, nastere provocata la 39 saptamani, din lipsa lichidului amniotic. Dupa un travaliu de 12 ore, timp in care bebe nu a coborat deloc, s-a impus schimbarea planului initial si am nascut pein cezariana.
Conditiile sunt foarte ok, nu am niciun repros pentru medici sau asistente, decat ca numarul asistentelor de salon si neonatologie ar putea fi marit. In rest, am avut tot timpul siguranta ca sunt pe maini bune, asistentele erau tot timpul cu zambetul pe buze, chiar si la 3 dimineata, cand eu dadeam ture pe holuri. De stiut ca toata lumea de acolo este pro alaptare, eu care nu vroiam sa alaptez, am fost convinsa din prima zi dupa operatie, ca este cel mai bun lucru de facut- neonatolog Dobrescu Madalina.
Nemultumirea pe care am avut-o a fost ca desi pachetul achizitionat de mine includean mai multe analize de sange pt bebe, acestea nu au fost facute, comunicandu-mi-se abia la iesirea din spital ca se fac doar la recomandarea neonatologului. Una peste alta, experienta mea a fost una buna, pe care as repeta-o.
Daca sunt intrebari, le astept cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Elena, te sfatuiesc sa iti faci o lista cu intrebarile si sa intrebi neonatologul exact asta, daca te nelinisteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisssdia spune:

Elena,

In functie de pachetul de nastere ales, in cazul in care acesta include si analize pentru bebe, sa intrebi exact ce analize - din cele din pachet- se fac efectiv bebelui si care dintre ele se fac la recomandarea neonatologului.
Sarcina usoara si nastere fara dureri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Deci, am fost ieri la contol la Dr. Parvu si mi-a exlicat care e treaba cu firul de la exteruir ... si sub cuvant de onoare a zis ca nu doare deloc ... faptul ca a adaugat "sa fie asta cea mai mare durere pe care o veti avea" , asa cu un zambet caracteristic mi-a mai pastrat acolo un 10% inima stransa dar megrem pe incerdere . Inca nu am stabilit data exacta, doar a precizat ca se va intampla dua 38 de saptamani.

Pana atunci, va trebui sa fac o vizita la RM pentru a discuta cu anestezistul, neonatologul si a mai numit pe cineva dar jur ca nu mai stiu ... oricum, tot atunci vor face ei un set de analize ( am inteles eu, trebuincioase neonatologului) ...

Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM!!!
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=51be13e67dfb912b27f7f1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">POVESTE FARA SFARSIT
POZICI
Sunt cucoana-n casa mea!
Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si 28+ cu Heidi Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

:)) o sa te distrezi in timpul nasterii are o echipa misto parvu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA_1521 spune:

va pup fetelor
si eu tocmai am semnat contractul cu maternitatea RM.
Am 24 sapt. de sarcina ...sarcina gemelara... 2 baieti
DPN este 30.03.2013...am stabilit cezariana la 37 saptamani...aprox. 10 martie 2013 cu dr. Silviu Predoi.
va citesc cu drag si bravo mami_papatot ca ai initiat acest subiect


23+ gemeni
Clexane 0,4 , Aspenter, Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa

Mergi la inceput