D-na invatatoare.

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ptr cei care se indoiesc ferm ca se exagereaza pe aici, vedeti cate subiecte au fost de-a lungul anilor numai pe DC, despre invatatori nu asa de exceptionali.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


In respectul programei scolare si in concordanta cu fisa postului pentru invatator sunt stipulate consultatiile cu copiii si evaluarea copiilor pe nivele de performanta.
De aceea norma didactica la invatatori este de 20 de ore pe saptamana, nu de 40 de ore, ca la oricare alti angajati, pentru ca sunt luate in calcul si aceste activitati auxiliare, sa le zicem, de care multi dintre invatatori nu tin cont -imi asum ceea ce spun.

ANNA


Sincer - legal - norma de 20 de ore /18 ore/16 ore ca sa fim exacti, exista prin lege de cel putin 40 de ani incoace si nici in anii 1970-1980-1990-2000 nu au existat considerentele expuse de tine.
Cred ca este doar o informatie interpretata strict personal fara nici o corelatie cu legile in vigoare.


Departe de mine gandul sa transform acsst subiect intr-o contrazicere totala si sa dau in cap in doamnele invatatoare deoarece eu am un copil cu probleme care pana acum nu i-am gasit locul.
Ca am frustrari si dezamagiri fata de invatatoarele pe care le am avut, e adevarat AM. Ca am o doza de subiectivism si asta recunosc, trebuie sa te contrazic: invatatoare si profesoare care fac consultatii cu elevii pentru a i pregati la concursuri, olimpiade au existat si exista intodeauna si ti dau exemplu pe mama mea care a fost profesor de limba romana si facea - ca facea si meditatii in particular, da facea, dar niciodata cu elevii din scoala in care preda si in prezent stiu invatatoare care lucreaza pe grupuri valorice cu copiii si fac pregatire cu copiii care participa la concursuri gen Euclid, Nastasescu.

ANNA

Sincer vad ca acum deviezi subiectul insa ar fi fost onorabil sa nu facem afirmatii nefundamentate (a se vedea partea bolduita) sau macar sa fie sub auspiciul unui "din cate stiu eu - sau cred ca ....."
Nu am avut nimic decat cu acest aspect nefundamentat. Si nu este corect nici ca si informatie, nici ca si asociere, nici ca realitate.
Doar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Mie mi se pare tare trist ca inca se mai folosesc expresii de genul "sa stie sa scoata oameni din ei". Pai copiii ce sunt, nu sunt oameni, sunt cumva niste animalute care trebuie dresate si disciplinate ca sa DEVINA oameni?! :(

Eu spun din experienta mea ca am avut o invatatoare isterica, o persoana careia in mod evident nu ii placeau copiii, tipa la noi, ne ameninta, ne brusca, ne mai si lovea etc. Asta se intampla acum 20 si-un pic de ani si nu era considerat deloc anormal. Apoi am tot avut profesori, multi, care ne-au insultat, ne-au vorbit urat, ne-au mai lovit, au fost total dezinteresati sau corupti... Mi-am dat seama prin liceu ca de fapt multi dintre ei nu au nici cea mai mica inclinatie catre aceasta profesie si unii (nu putini, din pacate) chiar au probleme psihice care ar trebui sa-i impiedice sa predea (se pare ca mai mult de 25%, conform unui studiu). Si ei trebuie sa "faca oameni din copii" (probabil conform acelui principiu, "de mic am fost nevoit sa-mi intrerup educatia ca sa merg la scoala").

Desi intotdeauna am fost printre copiii cei mai buni din clasa/scoala, am mers la olimpiade, diverse cercuri si cenacluri, activitati extra, am fost un om civilizat, tot am ramas cu traume provocate de diversi profesori in urma unor situatii efectiv absurde - de ex. profesoara de franceza din liceu, o femeie extrem de inteligenta si culta, dar cu altfel de probleme, s-a suparat teribil ca vorbesc prea repede si astfel o sfidez (?!), asa ca s-a razbunat cum a putut tot liceul (sa mai spun ca invatam franceza in particular de la 5 ani, asa ca de cunostinte nu se punea problema). Diriginta din clasele 9-10 ne zicea "haita de maidanezi", cea din clasele 11-12 era ingrozitor de corupta. Profesorul de fizica era foarte indignat ca ne duce golanul acasa si dupa ce ne da jos de pe papainoage si ne da jos tencuiala si sutienul, ce mai ramane de noi?! (astea erau expresiile si preocuparile lui). O gramada de profesori ne puneau sa cumparam tot felul de carti la care contribuisera ei sau sotul/sotia/alte rude. Si cate si mai cate, parca nici mie nu mai imi vine sa cred cand imi aduc aminte. Si toate astea la unul dintre cele mai bune licee din Bucuresti, ultra-central si cu mega-pretentii.

Cand am ajuns la facultate am fost foarte surprinsa sa vad cat de normali erau profesorii (majoritatea cu studii si burse prin afara, si o parte chiar straini), nu ne insultau, nu aveau idei absurde si curiozitati bolnave etc.

Deci, judecand dupa experientele astea, as zice ca situatia nu e deloc roz. Si nu cred ca sunt singura cu astfel de experiente. Din pacate, din tot ce aud/vad/citesc/am trait cred ca in general starea invatamantului romanesc e tare... subreda, ca sa zic asa, inclusiv in ceea ce priveste calitatea profesorilor. Imi pare rau de copiii si parintii care se confrunta cu tot felul de situatii dificile sau de-a dreptul dureroase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Si eu am avut experiente neplacute cu profesorii de alungul timpului:spre exemplu profa de mate din clasa a 5 a ma punea sa mi dau jos tocurile la ora ei si mergeam cu incaltaminte de schimb cand aveam mate,sau cand mi am facut o suvita blonda m a trimis la baie sa mi o tai pentru ca altfel cu ma primea la ora.Nu stiu in ce masura m au traumatizat aceste experiente insa nu as vrea sub nici o forma ca fetita mea sa treaca prin asa ceva.
Iar problema topicului ma intereseaza in mod deosebit pentru ca mai avem un pic si mergem si noi la scoala.
Ceea ce nu mi se pare normal este ideea de a cere referinte despte anumite invatatoare,am inteles de aici ca multe dintre voi a ti facut asta inainte de a inscrie copilul la scoala.Pai nu se presupune ca toate invatatoarele ar trebui sa indeplineasca niste conditii,sa se supuna unor reguli?Daca mie nu imi permite timpul sa ''alerg''dupa o anumita invatatoare sau pur si simplu nu am norocul sa pic in respectiva clasa ce fac?Mut copilul di clasa in clasa pana gasesc o invatoare normala?CA de fapt despre asta e vorba nu?
Cu totii ne dorim o invatatoare buna.CE inseamna buna?Pai din moment ce ai ajuns sa predai unor copii nu e normal ca asta ti ai dorit sa faci?Sa transformi niste omuleti mici si dezorientati in adultii care vor urma? De ce sa ma intereseze pe mine ca parinte ca profesoara nu e multumita de salariu si isi pierde interesul?Cine a obligat o sa urmeze acesta meserie???
Imi doresc o profesoara care sa mi faca copilul sa vina cu drag la scoala.Care sa i dezvolte setea pentru invatatura,care sa motiveze copilul sa deschida o carte.Probabil ca in Romania zilelor noastre imi doresc cam mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Si eu am avut experiente neplacute cu profesorii de alungul timpului:spre exemplu profa de mate din clasa a 5 a ma punea sa mi dau jos tocurile la ora ei si mergeam cu incaltaminte de schimb cand aveam mate,sau cand mi am facut o suvita blonda m a trimis la baie sa mi o tai pentru ca altfel cu ma primea la ora.Nu stiu in ce masura m au traumatizat aceste experiente insa nu as vrea sub nici o forma ca fetita mea sa treaca prin asa ceva.


Asta e pe bune sau ai scris la misto?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Si eu am cascat ochii la citatul de mai sus, dar cred ca-i o greseala...de clasa Sper! Altfel bine facea ca, in clasa a 5-a, te punea sa-ti dai tocurile jos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Ioana

Si eu am cascat ochii la citatul de mai sus, dar cred ca-i o greseala...de clasa Sper! Altfel bine facea ca, in clasa a 5-a, te punea sa-ti dai tocurile jos!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt
tutu



Avetzi grija ce spunetzi ca imediat va acuza nikol ca mai tare cade-n depresie cind va citeste!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
...profa de mate din clasa a 5 a ma punea sa mi dau jos tocurile la ora ei si mergeam cu incaltaminte de schimb cand aveam mate...


Cind spui tocuri te referi la citi centimetri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Vorbesti serios? Suvite si tocuri in gimnaziu? Ma gandeam ca astea-s fitze de liceu. Bine ca am baieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Da..era vb despre primul an de liceu in clasa a 9 a,in clasa a 5 a nu avem voie sa umblu pe tocuriImi pare rau sigur a sunat ciudat

Mergi la inceput