D-na invatatoare.

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


Si atunci cum iti explici ca exista multe concursuri scolare de primara la care cerintele sunt pe putin cu un trimestru daca nu cu un an inainte fata de programa si cu toate aceste clase intregi de copii le fac ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


In respectul programei scolare si in concordanta cu fisa postului pentru invatator sunt stipulate consultatiile cu copiii si evaluarea copiilor pe nivele de performanta.
De aceea norma didactica la invatatori este de 20 de ore pe saptamana, nu de 40 de ore, ca la oricare alti angajati, pentru ca sunt luate in calcul si aceste activitati auxiliare, sa le zicem, de care multi dintre invatatori nu tin cont -imi asum ceea ce spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


In respectul programei scolare si in concordanta cu fisa postului pentru invatator sunt stipulate consultatiile cu copiii si evaluarea copiilor pe nivele de performanta.
De aceea norma didactica la invatatori este de 20 de ore pe saptamana, nu de 40 de ore, ca la oricare alti angajati, pentru ca sunt luate in calcul si aceste activitati auxiliare, sa le zicem, de care multi dintre invatatori nu tin cont -imi asum ceea ce spun.

ANNA


Sincer - legal - norma de 20 de ore /18 ore/16 ore ca sa fim exacti, exista prin lege de cel putin 40 de ani incoace si nici in anii 1970-1980-1990-2000 nu au existat considerentele expuse de tine.
Cred ca este doar o informatie interpretata strict personal fara nici o corelatie cu legile in vigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


Si atunci cum iti explici ca exista multe concursuri scolare de primara la care cerintele sunt pe putin cu un trimestru daca nu cu un an inainte fata de programa si cu toate aceste clase intregi de copii le fac ?


Iar altele (cele mai multe chiar) nu le fac.

Concursurile scolare nu sunt obligatorii. Tematica si nivelul de dificultate al unui concurs scolar nu sunt stabilite oficial prin programa scolara fiind accesorii sistemului educational.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


Si atunci cum iti explici ca exista multe concursuri scolare de primara la care cerintele sunt pe putin cu un trimestru daca nu cu un an inainte fata de programa si cu toate aceste clase intregi de copii le fac ?


Iar altele (cele mai multe chiar) nu le fac.

Concursurile scolare nu sunt obligatorii. Tematica si nivelul de dificultate al unui concurs scolar nu sunt stabilite oficial prin programa scolara fiind accesorii sistemului educational.


Eu zic ca aceste concursuri fiind.. private, nu? (nu vorbim de olimpiade) copiii ar trebui sa se pregateasca pentru ele fix in.. privat. De ce sa se incarce programa si asa foarte stufoasa cu extra, pentru concursurile astea? Eu nu inteleg cum au ajuns ca tocmai acestea sa masoare performanta invatatoarelor din sistemul public?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Sigur ca exista si invatatoare cu capul pe umeri, dar in Bucuresti cel putin, cele considerate cu adevarat bune si la care parintii se inghesuie si dau spaga ca sa intre cam asta fac, din pacate. Mult si in general peste programa. Este, daca vrei perpetuarea metodei de parc sau din vecini, ca sa spun asa : vaaai, copilul meu merge in picioare de la 6 luni si vorbeste de la 8, al tau nu ? Al meu face deja rezumate de romane si integrale, al tau inca scade si aduna ?

Eu cred ca si pentru organizatorii de concursuri este mult mai simplu asa, pentru ca e mai usor sa iei o problema de-a treia si sa o pui ca subiect greu la clasa a doua decat sa concepi o problema grea, dar in interiorul programei. Deasemenea este mai facil ca dascal sa ai mai multi copii cu rezultate bune predand peste programa decat sa identifici copiii cu adevarat inclinati spre x materie si sa-i incurajezi spre rezolvari cu dificultate crescuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


In respectul programei scolare si in concordanta cu fisa postului pentru invatator sunt stipulate consultatiile cu copiii si evaluarea copiilor pe nivele de performanta.
De aceea norma didactica la invatatori este de 20 de ore pe saptamana, nu de 40 de ore, ca la oricare alti angajati, pentru ca sunt luate in calcul si aceste activitati auxiliare, sa le zicem, de care multi dintre invatatori nu tin cont -imi asum ceea ce spun.




Sincer - legal - norma de 20 de ore /18 ore/16 ore ca sa fim exacti, exista prin lege de cel putin 40 de ani incoace si nici in anii 1970-1980-1990-2000 nu au existat considerentele expuse de tine.
Cred ca este doar o informatie interpretata strict personal fara nici o corelatie cu legile in vigoare.


Departe de mine gandul sa transform acsst subiect intr-o contrazicere totala si sa dau in cap in doamnele invatatoare deoarece eu am un copil cu probleme care pana acum nu i-am gasit locul.
Ca am frustrari si dezamagiri fata de invatatoarele pe care le am avut, e adevarat AM. Ca am o doza de subiectivism si asta recunosc, trebuie sa te contrazic: invatatoare si profesoare care fac consultatii cu elevii pentru a i pregati la concursuri, olimpiade au existat si exista intodeauna si ti dau exemplu pe mama mea care a fost profesor de limba romana si facea - ca facea si meditatii in particular, da facea, dar niciodata cu elevii din scoala in care preda si in prezent stiu invatatoare care lucreaza pe grupuri valorice cu copiii si fac pregatire cu copiii care participa la concursuri gen Euclid, Nastasescu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


Si atunci cum iti explici ca exista multe concursuri scolare de primara la care cerintele sunt pe putin cu un trimestru daca nu cu un an inainte fata de programa si cu toate aceste clase intregi de copii le fac ?


Iar altele (cele mai multe chiar) nu le fac.

Concursurile scolare nu sunt obligatorii. Tematica si nivelul de dificultate al unui concurs scolar nu sunt stabilite oficial prin programa scolara fiind accesorii sistemului educational.


Eu zic ca aceste concursuri fiind.. private, nu? (nu vorbim de olimpiade) copiii ar trebui sa se pregateasca pentru ele fix in.. privat. De ce sa se incarce programa si asa foarte stufoasa cu extra, pentru concursurile astea? Eu nu inteleg cum au ajuns ca tocmai acestea sa masoare performanta invatatoarelor din sistemul public?

J si Carla (05.02.2006)
www.prin-casa.ro/" target="_blank">Culinare




Dar cine sa i pregateasca in privat si pe banii cui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

Fimiu are 5 ani,la anul intram la clasa 0.
Am inceput sa fac "sapaturi" despre invatatoare,deja.
Prietenele mele, au o invatatoare care va termina ciclul,exat cand intra fimiu la I-a. Este o invatatoate extrem de apreciata de catre unii parinti si hulita de celalta jumatate.
Eu, in discutiile mele cu mamicile am spus ca deja amo parere si optez ptr. Doamna X. Am argumentat:
1.Lucreaza mult cu copii in clasa
2.Are numai copii de 90-100 la Nastasescu, ma gandesc ca ii stimuleaza cumva.

Mamicile, parte din ele, mi-au contra-argumentat:

1.Nu trateaza copii la fel, pe cei de concurs ii rasfata,pe ceilalti ii lasa in plata lor
2.daca nu esti in sfera ei de interes, nu ai parte de o insusire macar la niveldemanual,a cunostintelor,pentru ca Doamna are in cap doar concursuri (zici ca ea se pregateste ptr Olimpiada Olimpiadelor).

Acum, eu voi avea de ales, insa variantele de Invatatoare pe care le am,nu ma prea satisfac, adica:

1. Imi doresc o Invatatoare care sa faca treaba asta cu drag, fara stress de concurs,fara alte interese
2. Imi doresc ca al meu copil sa lucreze in clasa si nu sa vin eu de la munca si sa fac teme cu el (teme de clasa si de concurs)
3.Imi doresc o Doamna care sa stie sa scoata ce are mai bun un copil dar fara metode brutale.

Eu imi aduc aminte si acum de Invatatoarea mea,o draguta ..si nu am ajuns maturatoare pe strada.

Practic si pana la urma eu nu pricep un lucru: sistemul social in Romania este un haos.
De ce sa-mi pregatesc eu copilul de clasa I, cu concursuri, cu olimpiade, portofolii,nenorociri ? Pentru ce anume ? Ce ii ofera Romania ? loc de somer de lux?

Cred cu tarie ca metodele de (auto)evaluare a noilor invatatori cu aceste concursuri este doar o metoda a lor sau o moda de autoevaluare a lor insasi, prin prisma rezultatelor copiilor.
Dar toate aceste rezultate, sunt obtinute cu sacrificii si renuntari din partea copiilor si a parintilor.
Adica..nu vad rostul lor !!
Sau ce sa fac ? sa pun biciul si pe el si pe mine astfel incat la 15 ani sa-l trimit la College in Canada ? Adica pentru acest motiv sa invete el ecuatii in clasa a II-a ?
pai atunci ma mai gandesc..asa in general...
Asta e dilema mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui J G

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Citat:
citat din mesajul lui marius

Invatatoarele trebuie sa respecte o programa scolara, nu pot sa mearga dupa capul lor. Insa uneori si eu am senzatia ca programa scolara este prea incarcata.


Si atunci cum iti explici ca exista multe concursuri scolare de primara la care cerintele sunt pe putin cu un trimestru daca nu cu un an inainte fata de programa si cu toate aceste clase intregi de copii le fac ?


Iar altele (cele mai multe chiar) nu le fac.

Concursurile scolare nu sunt obligatorii. Tematica si nivelul de dificultate al unui concurs scolar nu sunt stabilite oficial prin programa scolara fiind accesorii sistemului educational.


Eu zic ca aceste concursuri fiind.. private, nu? (nu vorbim de olimpiade) copiii ar trebui sa se pregateasca pentru ele fix in.. privat. De ce sa se incarce programa si asa foarte stufoasa cu extra, pentru concursurile astea? Eu nu inteleg cum au ajuns ca tocmai acestea sa masoare performanta invatatoarelor din sistemul public?






Dar cine sa i pregateasca in privat si pe banii cui?

ANNA


Pai cu aceeasi bani cu care-si permit sa inscrie copiii la concurs, sa cumpere culegerile, sa faca pregatirea... de ce s-o munceasca si pe fiica-mea, care e interesata de alte lucruri?

Mergi la inceput