Asp.opt.(812)Felicitari flory_blanca,Madalina2292!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

buna ziua

lumy,aici suntdar nu f optimista...imi pare rau de urati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madalina2292 spune:

neata fetelor!..

..da miky...cel mai frumos cadou pe care l-am primit vreodata!

..sar'na lumy...si multumesc tuturor care mi-au urat sarcina usoara..si toate urarile cuvenite..sper sa treceti cu toate de la aspirante la mamici cat mai curand..

..e bine ca nu am greturi..ma simt chiar prea bine..sper sa fiu asa pana la sfarsit

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_ispas spune:

Buna fetelor!
Va urmaresc de ceva timp deoarece sunt si eu una dintre aspirante la un bebe.
Am mai scris acum cateva saptamani pentru ca eram disperata fiind posesoarea unei ''frumoase'' rani pe col si in urma analizelor si posesoare de hpv...
In momentul de fata m-am calmat si astept sa vad ce urmeaza pe viitor,am urmat un tratament cu antibiotic si ovule,in prezent iau isoprinosine si astept rezultatul la papanicolau.In functie de el d-na doctor mi-a spus ca o sa trecem la etapa urmatoare si anume sa trec la treaba pentru un bebe sau sa facem inca o colposcopie si apoi ERAD.
Sunt f nerabdatoare sa raman graviduta dar si putin speriata pentru ca anul trecut am avut o sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani...Toate analizele care se fac in primul trim de sarcina apucasem sa le fac si erau perfecte in afara de trombofilie.
Insa in vara asta am ajuns la Fundeni si am reusit sa imi fac aceea particica din profilul de trombofilie care se face acolo si toate au iesit ok.Am zis ca in momentul in care raman gravida sa le fac pe toate pentru ca am inteles ca e posibil sa se schimbe f mult organismul in sarcina.Daca bat campii va rog sa ma trageti de ureche.
Cred ca am scris cam mult...vroiam numai sa va rog sa ma treceti si pe mine pe lista aspirantelor optimiste!

Si vroiam sa felicit si fetele care au vazut II pe test,sa-si duca sarcina cu bine pana la capat si sa fie sanatosi amandoi.

Gata pe moment,V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui cos_minutza

Neatza fetele!!!!

Felicitari noilor gravidute,sarcini usoare si bebei sanatosi.

Moni ca sa te incurajez si mai tare si eu am facut laparo in iunie si la sfarsitul lui iulie aveam 2 liniutze.Mi s-a facut drilling ovarian(asa se numeste decorticare ovarelor asta apropo de intrebarea ta cum sa intrebi la clinica),m-au curatat de aderente pelvine si mi-au mai verificat odata trompele.Aaa si eu am facut-o la stat si mai mult de 800ron nu a costat.Mult succes si sa te vedem cu burtica cat mai repede.

Camcris ma bucur sa te citesc.Ce mai faci tu?Ceva noutati?

Pupici speciali pt Miha,MeAlex,Camcris,Draguta,Cixinica,Gaby,Kmy

Dupa cum vedeti si la semnatura se pare ca bebe nostru e cu putzaAbia astept sa mergem din nou la eco saptamana viitoare

Pupici tuturor si capul sus,odata seva indeplini si visul vostru.

O zi frumoasa tuturor!!!



Cosmi 18+
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott




Ce coincidenta Cosmy, dupa ce ca suntem la aceeasi odisee am ramas amandoua in iulie dupa laparo facut in iunie
Super tare!!

Moni, nu am sughitat ca am tot tusit. De o saptamana tusesc rau si tot beau sirop de brad dar degeaba...

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Miki_ispas, eu le-as face inainte. REzultatele de la analizele astea nu se schimba in sarcina, doar cele ce se fac la Fundeni (practic, ele arata efectul trombofiliei asupra corpului). Zic ca le-as face inainte, ca sa stii exact ce vei face in sarcina. Pana primesti rezultatele analizelor pt mutatii, adica aprox. 2 saptamani, se pot intampla multe, iar in caz de trombo, trebuie sa iei tratament de la inceput, daca nu chiar inainte cu cateva luni.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_ispas spune:

MeAlex multumesc pentru ca m-ai luminat.Poti sa imi dai ceva detalii despre aceste analize,unde as putea sa le fac si costul lor?
Sincer nu as vrea sa mai trec iar prin ce am trecut si vreau sa fie totul in regula cand o sa raman sau macar sa stiu ce tratez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Miki_ispas, citeste aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174924&whichpage=1

Analizele sunt:
APCR (rezistenta la proteina C activata)
INR
APTT(activated partial thromboplastin time)
anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
anticorpi anticardiolipinici IgG
anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
antitrombina III
proteina C
proteina S
Mutatia factorului V Leiden
Mutatia protrombinica (factorII)
Mutatia genei MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
Mutatia genei PAI
Mutatia Factorului XIII (G102T)

Cel mai bine e sa le faci pe rand, unele le ai facute de la Fundeni, ar trebui sa mai faci:
Mutatia factorului V Leiden
Mutatia genei MTHFR (mutatii C677T; A1298C)
Mutatia genei PAI
Mutatia Factorului XIII (G102T)


Dupa ce le faci, daca nu descoperi nimic, merita sa faci la clinica privata:
anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
anticorpi anticardiolipinici IgG
anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
pentru ca la Fundeni se face doar anticoagulant lupic , dar el nu e suficient pentru a pune un diagnostic de sindrom antifosfolipidic (la asta se refera).
Per total costa cam 1000 lei, dar ti-am zis, le poti face pe rand. Eu as incepe cu cele bolduite.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

buna ziua,scumpelor !
Am venit de la munca...in sfarsit week-end ....

Ce mai faceti ? Mi-a fost dor de voi !

Am citit cate ceva din urma si :

Mihaelafalt,unde esti ? te si vreau sa te "vad"
Moni,eu sunt convinsa ca veti reusi ! Gandirea pozitiva e primul pas spre reusita ! In curand ,va vad pe toate la odisee ! Si o sa fie chef mare
MeAlex, sper ca ati avut o seara CHOUETTE !
Emilia,frumoase cadouri
Velvet ,ma bucur sa te revad !
SilviaT,imi place optimismul tau!Bravo !
LumyMony E asa cum a spus Silvia- un nou inceput !
Miky,care a fost cel mai frumos cadou ?
Madalina ,cand incepi analizele ? Sa te pregatesti bine
Bee, ce mai faci ?
Miky_Ispas, e foarte bine ca ai facut aceste analize ... ar fi bine sa gandeasca mai multe femei la fel !
Valicutza,ce mai faci ?
Kmy,ce i-ai luat lui Iustin pentru onomastica ?
Miky_23 ,tinem pumnii !
elena,sper ca fost o.k. azi ! asteptam vesti bune !

Eu sunt in ziua 26 si ma pregatesc de urati , dar mergem mai departe
Si simt nevoia sa va fac o declaratie


Mami de Andrei (6,2 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_ispas spune:

Am notat,o sa ma uit acasa in dosarul de analize sa vad ce am facut si ce nu si cred ca ma apuc de treaba ca sa pot sa le fac treptat.
Multumesc pentru tot esti o dragutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ce CHOUETTE, Caresse, ca am uitat sa scriu: sotul si-a luat liber ieri, a avut de umblat, asa ca cina "romantica" a avut loc pe la 17, cand a ajuns acasa si apoi s-a dus la o bere cu un amic, eu ramanand in sfarsit cu traducerea mea care imi rontaie urechile ca nu o mai termin...A fost oarecum romantic, am mancat si niste prajituri (am descoperit una minunata, se numeste Buturuga si e de la Georgi - nu ca as fi fanul cofetariei asteia, dar na, asta a fost in drum...a, si are si frisca, taman la fix sa imi pun in cafeluta de azi).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput