Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

de multe ori, la multe chestii, si eu am senzatia ca degeaba pedalez eu daca pentru el nu e momentul sa priceapa/sa poata sa faca lucrul cu pricina. si apoi vine o vreme cand o face pur si simplu, fara nici o dificultate...

si-aici ma enerveaza cumplit scoala, unde toata lumea trebuie sa faca acelasi lucru fix atunci cand trebuie .
dar in momentul asta trebuie sa ma ciupesc sa-mi dau seama ca deja nu mai e treaba mea, ca trebuie sa las copilul sa faca fata cum o putea sistemului. alta lunga poveste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

bine, eu cred ca tine in primul rand de copil si in al doilea rand de exercitiu. partea naspa e ca nu-ti vine sa exersezi daca nu-ti iese :)
(eu am invatat repede sa citesc, mi-e greu sa inteleg de ce i se pare lui dificil - si asta e groaznic, ca iese cu


Exact in situatia asta am fost eu cu Silvia. Noroc ca Nati a cam prins din zbor.

Logopedie: la noi momentan situatia e ca Nati pronunta corect sunetele s, z si tz daca se controleaza dar in vorbirea curenta ii mai scapa gresite. Asa ca ce trebuie sa facem e sa spunem cuvinte si propozitii si texte ( ca sa fie mai distractiv) cu cat mai multi de s, z si tz in toate pozitiile. 5-10 minute pe zi dar trebuie zilnic. Asta e etapa de acum. Intai am avut doar sunetul s si doar in silabe. A zis sa revenim cand le spune corect si in vorbirea libera, sa trecem la celelalte sunete unde mai are mici scapari. Dar a zis ca e posibil ca si astea sa se corecteze de la sine odata cu s-urile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Da, Maria, dar la un moment dat trebuie facuta si educatia sistematica: ne punem cu burta pe carte sa invatam sa citim. Nu e chiar ca si olita si mancatul singur. Nu s-au vazut adulti sanatosi incontinenti si care sa nu stie sa se hraneasca, dar analfabeti, da. Adica nu vine natural pana la urma, asta zic. Unii invata mai din zbor, altii mai greu, dar invata pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nu mai vorbi de diversificare in casa spanzuratului
incerc acum piure de cartof dulce cu unt si carnita de curcan. Tineti-mi pumnii!

Edit: of, Maria, tocmai ti-am raspuns la un mesajnpe care cred ca l-ai sters acolo. Acum suna fara semz faza cu diversificarea. Dar pricepeti voi. Maria a zis apropo de invatarea sistematica, cum ca noi eram diversificati de la 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

pe vremea noastra, la maxim 3 luni eram diversificati complet, la 1 an scapam de scutece, la 6 ani citeam fluent si stateam singuri acasa cu cheia de gat... adevarata generatie de genii

no, zau ca nu aveam chef de polemici, pe vremuri intram pe forum pentru relaxare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Scuze, eu chiar nu polemizam , inca o data scrisul ne pacaleste, poate a iesit ceea ce am scris eu pe un ton prea moralizator si serios. Imi cer scuze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, nu trebuie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

uau, s-a animat forumul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Las ca-mi spal acu pacatele cu cartoful dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cititul e ca diversificarea: pas cu pas si cu muuuulta rabdare.

Hai ca a mancat pana la urma cartoful dulce, din 2 transe, ce e drept dar l-a mancat pe tot. Si a mancat si o mandarina . Data trecuta cand i-am dat mandarina, acum vreo 2-3 saptamani, se ineca cu pulpa, ii storceam direct in gurita sucul de la jumatate de felioara. Acum a mancat si pulpa fara probleme. I-am curatat membrana aia mai groasa dintre feliute si interiorul l-a mancat.

Mergi la inceput