FIV cu Dr. Dragos Albu 69

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

EllaE eu am fdacut doar primele 2 zile cate 300ui, apoi mi-a scazut doza: 1 zi 225ui, apoi 150ui, iar in ultimele 3 zile am ajuns la doar 75ui (adica 1 singura fiola de Menopur). Tratamentul se ajusteaza in functie de raspunsul fiecaruia la stimulare, dupa ecografii si in functie de analize.




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELLAMIA31 spune:

EllaE: embrioni de ziua 3, desigur.. Gandeste-te ca nu am avut decat 2 embrioni viabili, iar la blasto de ziua 5 de obicei "rezista" chiar mai putin de jumatate. Nici nu am abordat cu dr. optiunea de blasto, era prea riscant.. Plus ca din cate stiu eu, sper sa nu fiu gresit informata, la ML se face transfer de blastocisti Z5 abia de anul asta, nu au experienta altor clinici care fac asta de ani..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arabella34 spune:

Ella,stiu despre ce vorbesti,m-am referit strict la cazul tau,de ce nu poti ''merge'' pe blasto.Eu am avut 4 embrioni de gr 1 deci,pot spera macar la 2 blasto,restul au fost de gr.1-2...vazand si facand,sa vedem cati puiuti si de ce calitate vor mai fi de data asta
Kiss
Arabella,36 ani,sper viitoare mami de 2prin Fiv2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arabella34 spune:

da,abia din anul asta se fac ET cu blasto....dar il au pe dr.Leonard
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

eu la primul FIV (martie 2011) am avut 8 ovocite si in z3 deabia am avut de transferat un embrion de calitate 1 si un al doilea putin mai moculet (nu mai stiu ce au scris acolo). Deci acum cand am 4-5 foliculi din care Dr W cu zambetul acela care-ti transmite toata increderea spune ca 4 arata bine ... ma rog la DD sa am 2 embrioni puternici de ziua 3 care sa fie lipiciosi, sanatosi si iubareti de mami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arabella34 spune:

Ella,eu 11 ovocite,8 embrioni,4 cal 1 si restul 1-2...ti-am zis,sper sa am macar 2 blasto,daca nu,.mergem pe ziua 2 sau 3...da,dr.W cu zambetul lui care ne da incredere...Doamne Ajuta sa fie bine de data asta
P.S.am transferat 3 de gr 1 si doar 1 a fost lipicios,dar n-a vrut sa stea cu mami decat 8 sapt.si 3 zile...restul la congelator,am ramas cu 1 de gr 1 si 2 de gr 1-2 fara fragmentatii la FET,dar a fost nereusit

Arabella,36 ani,sper viitoarfe mami de 2prin Fiv2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Arabella, ai dreptate, dat fiind istoricul stai bine la capitolul dezvoltare embrioni. Imi pare rau pentru ce ai pierdut la 8 saptamani. De data asta sa fie cu succes pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Fetele am vazut ca discutati de blasto ,eu sunt putin dezorientata,ultima oara am vb cu albuletu ca as vrea sa mergem pe blasto la fiv-ul acesta ,si el nu si nu .......ca nu se face decit o selectie prin blasto ......ca el ar merge tot pe ziua 2-3 ...........dar eu o sa insist sa merg pe blasto daca am tot9 ca data trecuta ...........voi ce parere aveti...........?Precizez ca primul fiv am avut 9 recoltati 7 au rezistat-5 calitatea 1 si 2 cal 1,5 ,eu zic ca imi pot permite sa merg pina in stadiul de blasto nu ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

elbereth sper ca vanataia sa fie cu noroc, si intepaturile si bufeurile, si durerile de cap/burta...nu ma plang, le fac fata cu placere macar sa fie rezultatul pozitiv!

deci, dupa cum bine spuneam, punctia va fi marti-miercuri (in loc de luni) iar estradiolul meu de azi era 452, mic, nu-i asa? data trecuta la a4a monitorizare a fost vreo 500-600 (atunci aveam 7 foliculi, acum 6)


sau nu?!
Daca nu merge nici fiv-ul asta cred ca va trece ceva vreme pana ce-l voi face pe al 3lea (si ultimul), ma simt obosita fizic&psihic. mi-a ajuns la os trezitul la 3.30 dimineata si condusul pana la Bucuresti si inapoi la cta.nu pot sa-l pun pe sot sa conduca pt ca se duce direct la munca si ar fi si mai terminat, eu raman acasa si am timp sa-mi revin. si oricum as da-o tot e o perioada stresanta, oricat de calma as incerca sa fiu nu reusesc sa scap de incordare, ganduri, nelinisti etc. mi s-a spulberat norisorul zen


LE angelica pai la ce numere ai tu acolo eu zic ca se merita sa mergi pe blasto...numai daca-i iei in calcul pe cei 5 cal. I si tot sunt destui cat sa reziste macar 2 pana in ziua 5. cred ca singurul dezavantaj ar fi posibilitatea sa nu-ti mai ramana de congelat. vorbeste cu dr A!

va fetele!

-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral, laparoscopie, 2 IUI-uri nereusite
FIV 1 nereusit, laparoscopie(salpingostomie stanga), urmeaza FIV 2 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flower29 spune:

salutare tuturor,
Am si eu o intrebare pentru cele care se afla la al 2-lea FIV sau FET, a doua oara ati transferat mai multi embrioni decat prima data? Eu trebuie sa fac saptamana viitoare FET si dr. a zis sa mergem pe trei, data trecuta am transferat doi. sunt in dubii nu stiu ce sa fac, nu vreau sa risc s am trei pentru ca este foarte greu sa duci o astfel de sarcina, toata stima pentru cele care reusesc.

Mergi la inceput