ananas- ce pot sa fac cu el?

ananas- ce pot sa fac cu el? | Autor: msl1

Link direct la acest mesaj

Am gasit ananas f ieftin si am luat citeva bucati ce as putea face cu el, prajitura? de care, cum? sau altfel de dulciuri? orice idee e binevenita, multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

paiiiiiiii.....

uite:

http://www.petitchef.ro/retete/ananas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tort diplomat (restul ingredientelor disponibile la cutia Dr Oetker parca), tarta cu fructe, compot, pizza hawaiana...

16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mie imi place crud :).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Daca ai mai multi ananasi :
- il prepari cu zahar si rom : curatat, taiat cuburi, pus zahar si citeva picaturi de rom. lasa zeama si e bun dupa 2-3 ore
- il faci compot (taiat in felii logitudinale) - il felul asta il poti pastra in frigider in borcane de sticla
- il poti face dulceata, insa e lung procesul si zeama de ananas pishca

fructele stroase le pui in prajituri.
In alte prajituri il poti pune proaspat si taiat marunt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Pineapple Upside Down Cake - e delicioasa!!!

http://smittenkitchen.com/blog/2007/05/the-sunny-day-yawn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Daca il bagi la blender iese un suc / nectar delicios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu fac o "chinezarie",piept de pasare cu ananas,sos dulce acrisor!

E o retzeta improvizata,eu o fac in general cu ce am in casa,nu am o retzeta orginala pe care s-o dau!

Piept de pui taiat fisii sau cubuletze,rumenit un putzin ulei,peste care adaug ceapa taiat julien,morcov taiat fisii,ardei rosu gras si la sfirsit pun ananasul!E drept ca eu folosesc din cutie,pun si zeama si adaug putzin zahar(de aici gustul dulce si acrisor de la ananas),insa merge si cu ananasul crud!

Se serveste cu orez!Sosul il potzi "lega"daca vrei cu amidon alimentar!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc pt idei;
Majoritatea prajiturilor se fac cu ananas din cutie, eu am cruzi, se fac la fel ca si cu cei din cutie?
Din pacate mincaruri cu ananas nu ma aventurez pt c stiu sigur ca eu si una bucata fata nu manincam iar de cealalta nu garantez ca va minca.
Prajitra aceea upside down necesita ananas din cutie neaparat sau merge si crud?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Daca va plac combinatiile dulce-sarat ,eu am mincat o pizza care avea ananas ,banane si pinoli ,era ceva deosebit dar depinde de gusturile fiecaruia.
Noua ne place sa-l mincam seara dupa cina,am auzit ca e bun si ajuta pt.arderea caloriilor, taiat rondele pe care le pun intr-o tava mare ,pe fiecare bucata de ananas pun o lingurita mica de zahar brun si putin martini .Asta si cind vin prieteni pe la noi si in mijloc pun (pt.decor )virful de la ananas.Se lasa 10min apoi se serveste.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Daaaa...uite d epizza margherita am uitat!

http://www.google.de/search?q=pizza+margherita&hl=de&prmd=imvnse&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=8YiJUPfyConGswalxICQBQ&ved=0CD8QsAQ&biw=1920&bih=964

Sau toast cu sunca presata,o felie de ananas si deasupra brinza gouda,data la cuptor cit sa se topeasca brinza!

Dana

Mergi la inceput