permanent sau alte metode pt. volum par

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

n-o sa ma convinga nimeni sa ma spal mai des pe cap, doar pentru ca "asa e frumos".
inca o data, nu spun ca dupa 6 zile parul e curat, insa daca arata ok, eu sunt multumita.
de asemenea, sunt ferm convinsa ca sampoanele de pe piata dau dependenta si cu cat te speli mai des, cu atat te vei spala mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Ramoooo te pup!
Eu, din aceeasi problema ca si a ta, mi-am facut acum o luna un permanent f slab. Nu pe bigudiuri mari, ci tot pe cele normale de permanent. Dar sa stii ca e f ok. Cand am chef ma dau cu spuma si il usuc cu capul in jos... arata demential asa. Cand nu am chef il las sa se usuce singur si ramane asa putin ondulat...pare natural.
Parul meu, acum, are volum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

n-o sa ma convinga nimeni sa ma spal mai des pe cap, doar pentru ca "asa e frumos".
inca o data, nu spun ca dupa 6 zile parul e curat, insa daca arata ok, eu sunt multumita.
de asemenea, sunt ferm convinsa ca sampoanele de pe piata dau dependenta si cu cat te speli mai des, cu atat te vei spala mai des.
Ma bag si eu in subiectul asta, ca ma intereseaza.In primul rand mare dreptate ai cu spalatul, cu cat speli parul mai des, cu atat se ingrasa mai repede.Legat de permanent, as vrea si eu sa fac unul, ca am un par rar si vai de mama lui, care la 2 zile arata de zici ca-s plouata; nu e gras, dar e lipsit de volum. bibyrox, sau cine si-a mai facut permanent de curand, ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri, va rog?- parul meu e pana la barbie; as vrea un permanent lejer, sa stea ff putin ondulat, cat sa aiba volum. Se scurteaza mult dupa permanent? Adica daca as face permanentul prin martie, ar fi ok, sau ar trebui sa il las sa creasca mai mult?
- se poate face un permanent care sa arate cam ca Jessica Simpson, din linkul de mai jos?http://www.saloane-bucuresti.ro/coafuri-par-mediu- e greu de gasit o coafeza care sa faca un permanent ok, sau nu e mare lucru ce vreau eu?
- solutia pe care o folosea mama acum 20 -25 de ani pentru permanent mirosea ca naiba si ii facea un par foarte sarmos. S-a schimbat ceva intre timp?
- stiu ca nu e ok sa faci si permanent si vopsit odata. Eu ma si vopsesc, ca am mult par alb. Care e ordinea corecta? Ce se face prima data si la ce distanta una de alta?
- cam cat costa un permanent?
- ce folositi pentru par dupa ce il faceti permanent? E nevoie de ceva mai multa atentie, masti, tratamente balsamuri etc?Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

intrasem sa vad ce a mai facut Ramo cu parul ei,dar as vrea sa-i raspund ralucutzei (nu sunt sfaturi profesioniste,sunt doar pareri si concluzii personale, nu e musai sa le iei in seama ):
-la un par foarte slab,e greu de tot sa obtii un permanent lejer,iar daca e foarte scurt,risti sa arati ca o oaie (scuze comparatia ).odata esuata operatiunea,nu prea vad ce ai putea sa mai faci,eventual dai in judecata coafeza;

-la intrebarea despre coafeza,nu iti pot raspunde,poate in bucuresti sa ai noroc de o coafeza foarte experimentata.la mine e oraselul mic,iar coafeza mea e si pasionata rau de meseria asta,pot sa imi dau capul pe mana ei cu incredere ;

-referitor la solutie,cred ca tot aia urat mirositoare,marca ungureasca,de pe vremea mamelor noastre,e cea mai buna ; insa am observat ca nu mai face parul asa aspru(probabil au imbunatatit-o intre timp

-referitor la vopsit,in mod normal se face mai intai permanentul,iar vopsitul e de dorit la minim o saptamana dupa ;
-referitor la pret......depinde foarte mult de salon.eu am dat anul trecut,in mai,60 Ron (ajustat putin forma,permanent,spalat ).inca sta ondulat frumos,de la jumatate in jos

-dupa permanent ,in mod obisnuit se foloseste doar tipul de sampon care ti se potriveste,si spuma easy.eu insa folosesc in continuare masca si balsam pentru par vopsit,sau pentru par deteriorat,alternate, la o spalare balsam,la o spalare masca,dupa samponat si clatit.

aa,si ce e destul de important,cateva saptamani bune dupa permanent,nu e nevoie sa-l piepteni,il aranjezi doar din apa si spuma .


sper ca ti-am fost de folos in vreun fel,eventual poti doar sa citesti toate parerile si alegi tu ce crezi de cuviinta


-----------------------------------------
ALEX va cere din nou ajutorul:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176454&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ralucutza - nu prea stiu ce sa-ti raspund.
nu mi-am facut permanent si probabil n-o sa=mi fac prea curand. nici altceva n-am facut in privinta volumului parului...
in schimb, atata veste buna ca am descoperit un sampon fain, fara parfum sau alte chestii care ataca pielea capului. ma simt f. bine dupa ce ma spal cu el si parca arata mai bine parul.
de ex. acum e a 6-a zi de nespalat si e mai ok parul decat inainte. putin pleostit tot e, insa nu ma simt rau cu parul nespalat de 6 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ralucutza, pe langa ce ti-au spus fetele, eu stiu ca permanentul tine mai mult daca NU speli parul timp de o saptamana dupa ce l-ai facut.
Da, solutia miroase cam la fel, pt ca e pe baza de amoniac, dar daca tu vrei un permanent lejer, probabil va fi foarte diluata.
Dupa permanent poti folosi produse pt par deteriorat - masti, sampoane, cam o data pe saptamana, ca sa mentina supletea parului
Parul nu se face sarmos, doar varfurile, dar in general alea ti le scurteaza dupa ce iti face permanentul. Deci, tine cont de asta cand estimezi lungimea pe care vrei s-o ai in final.

In general, problema cu coafezele este ca fac permanentul prea moale, de teama sa nu arda parul sau pielea capului, deci pt ce vrei tu nu ar trebui sa fie o problema sa gasesti o coafeza. Apropo de asta, mie imi trebuie una care sa faca un permanent foarte strans, ca o oaie creata (asa imi sta mie bine ), asa ca daca stiti pe cineva care sa faca asta fara sa arda pielea, in BUCURESTI, poate-mi dati si mie un semn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Cred ca ideea de permanent nu e chiar asa grozava acum. Probabil prin toamna, cand imi va mai creste parul. Nu renunt de tot la ea, doar ca o mai aman. Si intre timp ma interesez si de o coafeza ok. Apropo, stiti vreo coafeza buna (care sa tunda frumos si sa faca un permament cam cum vreau eu) in zona Nicolae Grigorescu?

Mergi la inceput