permanent sau alte metode pt. volum par

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

OK, asta face parte din categoria Jack-ass testam sampon si balsam de matze si apoi postam rezultatele.





te roade invidia ca tu nu ai pisica. spune drept !


Mik.


Naa ca m-ai prins cu matza'...sac (ptiu, ca era sa zic cu matza' par )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mirliuta, ma sperie rau poza ta de la avatar. ce-ti veni s-o alegi pe baba-cloanta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

mirliuta, ma sperie rau poza ta de la avatar. ce-ti veni s-o alegi pe baba-cloanta ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Si pe mine ma sperie ... dar din sperietura, imi trece somnul cand sunt la birou si nu am chef de nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

mianna - aici e vorba de cum arata parul. spre exemplu parul sotului meu arata f. bine si daca nu se spala 10 zile pe cap (iarna, nu vara). bineinteles ca nu inseamna ca e curat, insa nu asta conteaza. as vrea eu sa arate asa parul meu dupa 6 zile, nu 10. insa cu cat il spalam mai des, cu atat o sa fie nevoie sa fie spalat si mai des, pentru ca sampoanele astea "comerciale" produc un fel de dependenta pt. par.


Mey, nu-s Mianna dar ma bag in vorba pentru ca mi se pare aiurea ce zici.
Deci, ca sa ne protejam parul mai bine il lasam nespalat? Ca, vezi doamne, sampoanele contin chimicale?

Unu la mana, parul nespalat arata foarte urat. Asta este trio-ul: parul, gura si mainile. Aceste parti ale corpului trebuie sa fie curate zi de zi, in orice circumstanta.
Un par nespalat echivaleaza la mine cu o gura care pute si dinti murdari, precum si cu maini neingrijite.
Pentru cei din jur chiar conteaza asta, Ramonika. Poate nu ti-o spun , dar chiar conteaza.

Iar doi la mana, nu inteleg ce e cu isteria asta impotriva chimicalelor. Brusc vrem doar ierburi bio si frunze de castan ne-poluat.
Ori suntem natturo-prietenosi ori nu mai suntem . Deci: nu mai folosim detergenti pentru haine, nu mai folosim produse de curatat, nu geluri de dush, nu creme, nu machiaje,nu deodorant, nu mai bem apa din sticle de palstic(bem direct din izvor) , nu mai urcam cu liftul, nu mai circulam cu masina, nu mai consumam produse(fie ele si bio) daca sunt aduse cu camionul....samd.
Vream asta?

Cand le vad pe unele nespalate pe cap, cu parul ala slinos prins in coada, ma intreb cum se suporta, ce gandesc cand vine iubitul/sotul/copilul/prietena si se apropie de ele? Nu el e jena?
Lor le-ar placea sa isi treaca mainile prin parul iubitului si sa ramana unse pe dej´te?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Unu la mana, parul nespalat arata foarte urat. Asta este trio-ul: parul, gura si mainile. Aceste parti ale corpului trebuie sa fie curate zi de zi, in orice circumstanta.
Un par nespalat echivaleaza la mine cu o gura care pute si dinti murdari, precum si cu maini neingrijite.
Pentru cei din jur chiar conteaza asta, Ramonika. Poate nu ti-o spun , dar chiar conteaza.


bine ca suntem de acord ca nu suntem de acord.
unu la mana, tocmai ce spusesem ca sunt persoane care dupa o sapt. de nespalat pe cap, au parul foarte OK, nu matreata, nu slinos, nu pute, poate nu pot sa-i zic ca e curat, insa nici urat/neaspectuos nu e.
sa speli parul zilnic mi se pare exagerat, insa fiecare cum decide, depinde ce fel de par are. insa cui i se ingrasa parul dupa o zi ar trebui sa se caute de boli, nu e ok sa fie asa.

"poate nu ti-o spun" ce vrea sa insemne? te asigur ca nu umblu cu parul slinos prins in coada nici macar prin casa, daramite la servici. chiar daca ma spal la 5-6 zile, arata ok parul. mai degraba e uscat, decat gras.
problema de la care s-a ivit subiectul era volumul parului care nu tine prea mult, insa m-am lamurit ca ma asteptam eu la prea multe cu un efort prea mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
LadyJ:

Unu la mana, parul nespalat arata foarte urat.


E foarte adevarat, dar depinde de par si de persoana. La unele persoane parul arata nespalat dupa o zi, la altele dupa 6 zile. Deci nu e o regula, daca tu preferi sa te speli in fiecare zi, go for it, daca Xio prefera sa se spele la 6 zile, iarasi nimic gresit, poate scalpul ei nu transpira si nu se ingrasa asa repede ca la altii. Iarasi credem ca noi detinem adevarul absolut si cine nu e ca noi e impotriva noastra.

Despre a da volum la par sau despre permanent ai vreo parere, ca despre asta e subiectul, nu de cite ori se spala x sau y pe par.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Ramonika, in legatura cu caderea parului, te-ai testat daca nu esti cumva anemica (lipsa fier)? si mie mi-a cazut parul intr-o perioada (acum nu mai e asa rau) si era de la anemie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

exact asta voiam si eu sa spun, s-a ajuns la "paruieli" virtuale dintr-o discutie despre ingrijirea parului.

cunosc si eu doua persoane care se spala de obicei la 2 saptamani pe cap. una nu se piaptana deloc - mai, si e o tipa beton, arata fantastic, are bani gramada, poarta haine, incaltari si accesorii de marca, ultimul racnet, insa are "pasarica" asta la colivie : nu se piaptana deloc si nu se spala pe cap mai devreme de 10 zile; iar atunci cand o face, o face la coafor, nu acasa. iac-asa. ce-i drept nu gateste, nu fumeaza, insa merge in restaurante, cluburi si alte cele, deci clar parul ei se imbiba cu miros. are grija sa-l acopere cu parfumuri tari, gen kenzo jungle. ei bine, chiar si asa, parul ei nu arata slinos, gras si nu face matreata.

cealalta este exact opusul, oarecum neglijenta/indolenta, noroc c-a dotat-o natura cu tot ce-i trebuie, arata bine si asa cum este, naturala. parul ei este lung si foarte ondulat, clar este un par uscat dupa cum arata (nici nu are grija de el, macar un balsam sau o masca sa puna) si nu se ingrasa deloc-deloc. nici ea nu se piaptana, nici n-ar avea cum, la cat de cret si incurcat ii este parul. cand nu-l mai suporta, il poarta strans in coada sau coc. dar parul nu are deloc acel aspect de gras/unsuros/cu matreata. probabil doar miroase urat, dar asta n-o poti afla decat daca te apropii suficient de mult. la fel, nici ea nu gateste, nu fumeaza.

asa ca eu deduc faptul ca, daca ai un par normal sau spre uscat si nu stai toata ziua cu mana in el, nu-l piepteni/intinzi cu placa/aranjezi cu peria rotativa, nu-l umpli cu fixativ/gel/spuma, nu fumezi, nu gatesti, nu lucrezi intr-un mediu cu diverse mirosuri, poti sta cu el nespalat aproape o saptamana, pentru ca nu se ingrasa vizibil. ca prinde miros, da, prinde, nici n-ar avea cum altfel. insa se spune ca nu ne putem simti propriul miros .

eu, daca stau 10 minute in statia de autobuz, cand intru in casa simt clar ca miros a fum de esapament, iar mirosul se simte cel mai tare venind din par. in alea 10 minute de stat afara, in imediata vecinatate a strazii cu trafic intens, ma imbib cu suficient miros de gaze arse, incat sa-l simt cand intru in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

oarecum anemica sunt de cand ma stiu. insa la ultimele analize mi-a iesit lipsa mare de calciu, avand in vedere ca de 3 ani ma suge cineva si nu se lasa ... dar am luat calciu recent.

de vreo 3 sapt. situatia s-a mai imbunatatit. mi-am mai si taiat putin parul, pt. ca atunci cand e mai lung pare ca (,) cade mai mult. acum cade mai putin, e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Daca as sta de vorba cu niste adolescente, as intelege incapatanarea cu care se insista asupra ´´parul nespalat nu inseamna ca e murdar, iar chiar daca e, e mai bine pentru sanatate´´

Eu cred insa ca stau de vorba cu femei in toata firea, de aici si uimirea mea. Nu ar trebui sa exista discutii in contradictoriu despre a fi curata. (WTF???)
Iar un par spalat la 10 zile, fie el cel mai norocos par din univers, nu este un par curat. Punct.
Puteti sa va suparati, sa va isterizati cat doriti. Parul nespalat, chiar si ne-uns, e un par murdar care miroase. Rugati-va parteenrul sa va miroase parul dupa vreo 3-4 zile, maaaxim. Va detecta mirosurile a ceea ce ati gatit, ce ati fumat, plus mirosul de transpiratie.

´´Parul foarte OK dupa n zile´´ este o chestie relativa. Ce inseamna ´´foarte ok´´?? Pentru mine si pentru multi altii, parul OK este parul curat si ingrijit. Daca nu ma credeti, faceti un sondaj printre cunostintele voastre. Anonim.

Iat tu, Letitia, daca ai fi citit subiectul cu atentie ai fi dat si de parerea mea despre volum.

Corina, tipa de care vorbesti este o imputita. Chiar nu gasesc un cuvant mai potrivit. Nu se spala pe cap 2 saptamani si isi acopera mirosul neplacut cu kenzo jungle?
OMG

Mergi la inceput