Copii autisti, ce facem cu ei ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

b.nica dupa cat timp au fost diagnosticati cu autism? Mi se par asa de mici si mai ales ca 3 ani au fost diagnosticati cu autism, atunci inseamna ca acest lucru s-a produs la o vartsa foarte frageda. Crezi ca este un diagnostic corect?


Cum īti permiti??! Da' ce, suntem la piata, unde toata lumea simte nevoia sa se bage in seama aiurea cu cāte o "parere". B.nica n-a venit aici cu īndoieli despre diagnostic, ca sa-ti permiti tu sa ai "pareri" despre asta ... ei au un diagnostic serios, nu mai e cazul de īnvartit cutitul in rana de dragul parerismului ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

oana_lex82,autismul,nu inseamna doar sa ai limbaj intarziat!
Copilul tau,raspunde la nume cand il strigi?
spui ca zice mami...zice mami cu adresa?adica,te striga pe tine mami?sau pur si simplu rosteste cuvantul...daca ii spui sa-ti aduca mingea,ti-o aduce?
se joaca adecvat varstei>?adica,daca se joaca cu o masina,se joaca cum trebuie sau ii face placere sa ii invarta doar rotile?
astea sunt cele mai banale exemple...care imi vin acum in minte...
si chiar daca ar fi autism,si chiar daca este doar i intarziere pe limbaj nu sta...timpul este cel mai pretios...daca ai cea mai mica indoiala,oricare ar fi diagnosticul,cauta solutii...lucreaza cu el,joaca-te,du-l incolectivitate,mergi la logoped...

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

In afara limbajului intarziat mai au alte manifestari? Am un baiat care are 2,5 ani si inca nu vorbeste decat ff putin..adica mami, tati, miau, ham, gata...In rest intelege perfect tot ce vorbim..Cand avea un an si 10 luni a fost diagnosticat la un centru pt autisti cu acest diagnostic..am mers apoi la neuropsihiatrie si ni s-a zis ca nici vorba de asa ceva..in schimb pe mine ma ingrijoreaza rau lipsa limbajului pana si la varsta asta..zic ca mai astept pana la 3 ani apoi mergem la logoped..Oare e posibil sa fie autist??


Tu iar īncepi? parca au fost deja cāteva topicuri dedicate copilului tau din care reoiesea ca nu te-ai ocupat deloc de el. Ai schimbat ceva de atunci?

Ma scuzati de ton, dar efectiv am obosit sa am de-a face cu atāta ignoranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

danaionela,in ce calitate,te indoiesti ca diagnosticul nu-i corect?
medic,psiholog,parinte de copil cu autism?

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

In afara limbajului intarziat mai au alte manifestari? Am un baiat care are 2,5 ani si inca nu vorbeste decat ff putin..adica mami, tati, miau, ham, gata...In rest intelege perfect tot ce vorbim..Cand avea un an si 10 luni a fost diagnosticat la un centru pt autisti cu acest diagnostic..am mers apoi la neuropsihiatrie si ni s-a zis ca nici vorba de asa ceva..in schimb pe mine ma ingrijoreaza rau lipsa limbajului pana si la varsta asta..zic ca mai astept pana la 3 ani apoi mergem la logoped..Oare e posibil sa fie autist??


Tu iar īncepi? parca au fost deja cāteva topicuri dedicate copilului tau din care reoiesea ca nu te-ai ocupat deloc de el. Ai schimbat ceva de atunci?

Ma scuzati de ton, dar efectiv am obosit sa am de-a face cu atāta ignoranta.


hmmm....

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Hai mai fetelor, zau, este prea mare durerea si ingrijorarea unora ca sa ne suparam asa!
Da aveau 3 ani cand au fost diagnosticati si acum au 6 ani.Cu terapia facuta sunt multe imbunatatiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Suntem la 5 pagini de discutii si eu inca nu stiu ce o sa fac cand va venii vremea scolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Minuni nu poti sa faci. Eu ti-am dat o idee concreta, cautati de acum o scoala primitoare si un invatator intelegator care sa va ia in serios, sa va respecte si sa dea o sansa adevarata copiiilor.

Apropo de ce ziceai de baieti, ca au tendinta sa fuga. Asa e si al meu, iar eu am ales sa-mi fac lucrarea de diploma pe subiectul asta, poate aflu ce s-a cercetat deja si daca au fost gasite solutii. Vorbesc despre terapia aba, studiez in momentul asta, sunt in anul 2. Am ales subiectul asta pt ca ma doare si pe mine si sper din suflet sa o rezolvam pana intra in adolescenta, altfel va fi jale. Pot sa zic ca intre 5 si 6 ani pe care i-a implinit acum o saptamana s-a vazut o ameliorare, dar nu pot sa zic ca nu mai e in pericol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Suntem la 5 pagini de discutii si eu inca nu stiu ce o sa fac cand va venii vremea scolii.


Nici nu vei stii pana la momentul respectiv!
Atunci,vei stii daca va fi cazul de scoala de masa sau speciala!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

B.nica gemenii au nevoie de insotitor la gradinitza acum? Pomeneai ca sunt urmariti permanent dar nu m-am prins daca doar in sens medical sau fizic zi de zi la gradinitza?
Dupa ce Chuny mi-a povestit catva din ororile sistemului francez marturisesc ca m-am dus si am verificat, am intrebat prietenii romani din domeniu , se pare ca metodele frantuzesti se predau la noi la scoala la cap asa nu, am intrebat si francezii, cred ca in general in Romania abordarea interactiunii cu copiii autisti e mult mai avansata comparativ cu Franta atunci cand dai de medici informati. Cand dai de ignoranti , macar sunt ignoranti si ai o sansa ca bunul simt sa primeze.
Realmente sper sa ai bafta de profesori buni, ii dati la anul la scoala, te-ai gandit la ce scoala?

Mergi la inceput