Copii autisti, ce facem cu ei ?

Copii autisti, ce facem cu ei ? | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

La sfaturile unor moderatori m-am hotarat sa deschid acest subiect.
Da, gemenii mei sunt diagnosticati ca fiind autisti cu un comportament care este caracteristic unei forme usoare.
Sa incepem cu cauza. Cauza poate fi prematuritatea lor la nastere. Mai poate fi vaccinarea lor excesiva dupa nastere.Cine stie?

Pentru colectivitatea de la gradinita sunt ciudati.Mare problema!
Nu vorbesc cu cei din jurul lor dar cunosc perfect alfabetul si cifrele( atat in romana cat si in engleza) de la 3 ani.
Sunt atipici pt. ca sunt extrem de afectuosi fata de persoanele din jur, parinti, bunici, bona.

Eu ii consider niste minuni si le doresc tot binele posibil.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Dar ce vom face cu ei la vremea scolii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hi,

Eu zic sa le faci copilarqi cat mai frumoasa si sa le dai cat mai multa afectiune si momente frumoase; eu sunt de principiu ca nu toti oamenii trebuie sa se comporte la fel, idem pentru copii, dar societatea ne obliga, ne baga in anumite sertare; fin ar pentru ei sa iti poti permite profesori particulari care sa le dezvolte aptitudinile..asemenea copiii sunt geniile de miine poate.
Eu va doresc succes sa gasiti calea cea mai buna

Cristina Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

B.nica copilasii tai sunt de mult timp la gradi? intreb pt ca in perioada de inceput (care poate sa insemne si un semestru sau mai mult) cred ca majoritatea copiilor pot fi considerati ciudati. Cred ca daca reusiti sa ameliorati situatia de la gradinita o sa fie mai usor si la scoala. Binainteles ca pt asta ai nevoie de un sprijin major din partea personalului de la gradinita si poate de cineva specializat care sa te invete ce sa faci.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Copiii sunt toti copii, indiferent de dificultatile prin care trec, cred ca este imporatant sa nu simtim noi frustrare pentru ca, copiii nostri sunt putin altfel.

Cum se vor descurca la gradi, asa se vor descurca si la scoala, cu ajutor din partea parintilor, cu intelegere sau mai putina intelegere din partea societatii.

Sper ca alte mamici cu copii cu dificultati sa nu faca greseala pe care eu continui mereu sa o fac si anume sa ceara copilului mai mult decat poate el sa dea.

Din punctul meu de vedere este ceva minunat sa ai un copil care este afectos cu toata lumea. Ce poate fi rau in asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ii iubim si ii ajutam cat de mult putem.

B.nica, eu sunt foarte mirata sa te vad la un astfel de subiect pt ca nu te am vazut niciodata discutand aici despre.

Spune ne mai multe despre baieti, de ce i ai evaluat, cum ati ajuns la diagnostic, ce terapii fac pt a si depasi dificultatile.

Baietelul meu e autist atipic, acum 3 ani mi s a spus ca "nici mu are rost", dar nu ne am resemnat. E in clasa I si e f greu, dar continui sa cred ca nimic nu e imposibil ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

b.nica,ia-o usurel!
Nu stiu cati ani au copiii tai,am inteles ca sunt la gradi,deci pana la scoala,poate mai au un,doi...
Ce sa faci,in primul rand iubeste-i foarte mult,oferiti-le multa dragoste(sunt convinsa ca o faceti) si mai ales lucrati cu ei!Mult,conteaza foarte mult sa se lucreze foarte mult si cat mai dint timp!
Cand zic lucru,eu una ma refer la terapie(la noi asta a functionat) si cat mai din timp(daca imi reprosez ceva vreodata fata de copilul meu,este ca am inceput tarziu terapia si am pierdut timp pretios)!
Si am zis ia-o usurel,pt ca s-ar putea sa ai surpriza ca in urma terapiei,lucrurile sa ajunga sa fie bine pt ei si poate cand va fi momentul scolii vor putea merge la o scoala de masa!Si din experienta mea de mama cu baiat cu autism,iti spun ca nu-i bine sa faci planuri pe termen lung,niciodata nu stii ce-ti rezerva ziua de maine in evolutia copiilor!
Dar cum spunea si Chuny,da-ne mai multe detalii,unde mergeti,ce faceti pt recuperarea lor...
Cauza?nu cred ca mai conteaza,in sensul ca chiar,daca am stii cu certitudine,nu stiu cat ne ajuta...ne-ar ajuta,daca ar exista vreo terapie,tratament,care sa ajute,stiind cauza!
Eu iti doresc multa putere,nu-i usor,e al naibii de greu,cu unul,dar cu doi,dar si cand vor aparea rezultate,satisfactiile vor fi pe masura!

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M


Viata...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

B.nica,
imi pare rau sa aud despre gemenii tai . Stiu ca prima reactie este sa cauti cauza dar poate nu e o idee buna. Indiferent de cauza asta este situatia, nu are rost sa iti mai bati capul.

Si fiica-mea este autista, foarte talentata la matematica, foarte afectuoasa cu familia, foarte ciudata, un amestec de gifted si impaired. O iubesc ca pe ochii din cap si nu cred ca ar putea fi mai perfecta decat e acum. Si ii spun asta tot timpul.

Stiu ca unele fete vor da ochii peste ca , dar eu cred in a accepta ceea ce esti si a te iubi asa cum esti. Eu invat fata sa fie mandra de ceea ce este, sa vada partile pozitive ale afectiunii, sa nu-i fie rusine sau sa ascunda ca: da, am autism.

Scoala pentru noi este in unele momente dificila, nu neaparat academic ci mai ales din punct de vedere al socializarii. Evident ca iese in evidenta, ca are dificultati dar sunt si satisfactii mari. Poate baietii tai au noroc ca sunt 2, ca vor avea la scoala pe cineva. Fiica-mea socializeaza cand are chef. Cand nu are, nu ii pasa de ce vor ceilalti copii si se duce in biblioteca in pauze si citeste sau isi face temele .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Autistic pride e un curent care poate fi adoptat fara probleme de cei cu Asperger, însa sa nu-i uitam si pe cei care au o forma severa de autism, pt ca nu toti sunt doar dragalasi si buni la matematica. Unii sufera foarte foarte mult si parintilor lor nu poti sa le fluturi asa usor texte cu cat e de bine si misto sa fii autist. Autismul are foarte multe forme de la asperger pana la cei care sunt non-verbali si se automutileaza. Sa nu uitam ca autismul poate fi asa:

http://www.youtube.com/watch?v=7rgQnlB_jok&feature=youtube_gdata_player

Sau asa:

http://www.youtube.com/watch?v=PPWL5yimhyg&feature=youtube_gdata_player




Eu cred ca e foarte important ca parintii sa stie treaba asta, niciun copil nu seamana cu altul: unul recupereaza bine si repede, altul poate munci de 2 ori mai mult si sa nu aibe rezultatele dorite; multi aspies reusesc sa fie integrati in societate, unii sunt semi autonomi, iar o buna parte nu vor fi niciodata autonomi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Nu pot sa editez, deci cititi ca o buna parte din autisti nu vor fi niciodata autonomi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cred ca cine este in situatia mea ma intelege.Mult timp am negat evidenta. Buboiul de durere a erupt la o rautate minora venita de aici.
Copiii mei sunt categoric bine supravegheati si condusi dpv profesional.Progresele sunt evidente.
Ma uit la ei uneori ca la niste extraterestri care incearca sa-i inteleaga pe oameni.V-ati confruntat cu asa ceva?

Mergi la inceput