Copii autisti, ce facem cu ei ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Aa, sunt multe de spus!
Muzica joaca cel mai important rol. Sunt tot timpul inconjurati de muzica clasica.Se manifesta prin dans sau prin a imita un instrument muzical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

b.nica scoala la noi in tara are niste idei fixe: daca copilul sta in banca, scrie liniutele si cifrele pt inceput e suficient sa fie acceptati la scoala. Daca spui ca au si profesori de sprijin, sa stii ca nimeni nu are dreptul sa nu ii primeasca la scoala, dreptul la educatie e garantat de lege. Daca zici ca ei cunosc cifrele si alfabetul inseamna ca au capacitatea de a invata deci poate totusi se vor descurca.
Multa multa putere iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Da si ii rasfat peste putinta cu bigi-bigi pe spatut si cu alinturi personalizate.
Uite cum dau din casa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Incercati si muzica de copii, socializarea acasa cu copii de varsta lor. Eu organizez pt baiatul meu intalniri fulger in care am,totnprevazut la minut si nu are timp sa aibe tulburari de comportament. O data am organizat cu un baiat din clasa o intalnire pt gustarea de dupa masa: s au jucat pe comp,putin, baiatul meu i a aratat ca stie sa mearga pe google sa caute un site de jocuri, apoi au sarit 10 minute pebtrambulina, apoi au pregatit impreuna o salata de fructe si le am bagat fantana de ciocolata in actiune. Vreaunsa zic ca baiatul celalalt a plans la plecare asa de mult i a placut.

B.nica, te simt oarecum departe, apropie-te de ei si da-le o māna de ajutor sau, mai degraba, īntinde-le o mąna si nu vei regreta. Timpul asta pretios trece repede. Fii acolo 100% !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Franta, unde situatia e dezastruoasa.



Daca in fRANTA situatia este dezastroasa in Romania cum sa vorbim.
Spui ca in fiecare an de scolarizare ai dat peste un dascal care a inteles copilul, l-a ajutat.

De sase ani de cand fata mea merge in colectivitate eu nu pot sa zic de un ,,dascal'' macar unul ca a fost nemaipomenit, pot doar sa zic ca au fost unele mai vehemente, care mi au accentuat durerea si altele mai indolente. Si am ajuns sa ma bucur de cele indolente pentru ca exista un soi de minima cooperare cu acestea. In rest, toata munca, toata ,,vina'' este pe parinti.

Voi care locuiti ,,prin alte parti'' vorbiti ,,altfel'' de copiii cu dizabilitati, intr-un fel asta mie personal imi da curaj, in alt fel o tristete fara margini.

PS. A vedea o alta abordare la subiectul ,,Copii cu ADHD cum va descurcati la scoala''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ce rabufniri de suferinta!
Cine are solutii sa posteze aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ce solutii cauti? Tot nu am inteles ...

Nimeni nu are solutii, singura cale e implicarea adevarata in viata lor. Constientizarea diferentei si apoi implicarea cu tot sufletul. Solutii nu exista, daca existau n am mai plange noi, parintii, in perna in fiecare seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Ce solutii cauti? Tot nu am inteles ...

Nimeni nu are solutii, singura cale e implicarea adevarata in viata lor. Constientizarea diferentei si apoi implicarea cu tot sufletul. Solutii nu exista, daca existau n am mai plange noi, parintii, in perna in fiecare seara.


Vreau si eu sa vad solutia, care sa fie eventual si universal valabila. Dar cine ar da-o pe gratis? Cand franturi de speranta pentru acesti copii se ,,vand'' pe bani grei.
A se intelege orele de terapie, logopedie etc, etc pe care le fac acesti copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Anushca, sa stii ca va urmaresc la celalalt subiect. Nu mai stiu daca am participat sau nu. Si va tin pumnii la toate mamicile sa dati peste profesori de treaba care sa va inteleaga copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Stiu ca ne urmaresti si iti multumim, ai si postat pe subiect.

Eu nu am vrut sa zic ca voua va e mai usor, dar pe mine ma irita abordarea asta de ,, ce cool e'' sa ai copil cu dificultati.

Mergi la inceput