Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Oana un brat de flori pentru cum gandesti.
Esti complet in asentimentul meu
Lara si pentru tine.......{imi place enorm si albumul pe care-l ai...le aveai)la semnatura.....

Nici eu nu am luat bataie .Nici de la educatoare,nici de la parinti si jur pe ce am mai sfant ca prefer sa iau eu cate o palmuta de la fiica-mea,pentru ca o cert cand face traznai,decat sa ating macar funduletul ala mic...il ating dar cand il pup...cand eu am vazut ce inseamna suferinta unui pui nevinovat,cand am urlat lipita de usa chirurgiei...pai cum sa dea cineva in ea?Sau ncum sa dau eu?Incerc sa rezolv totul cu vorba si functioneaza,mai greu dar functioneaza.Simai bine imi trag eu mie scatoalce decat sa ating un copil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mama, mama ce mai furtuna...
Vorbim impreuna si ne intelegem separat.
Chiar amuzant mi se pare ca, deodata, unii vor sa se discute doar la subiect (7 ani de acasa vehiculati inutil, de ex), ca si cum pe forumul asta se scrie doar la subiect si aici s-a produs exceptia; desigur, fiecare considera ca vorbeste la subiect, si ceilalti nu. Asta e discutabil.
Nu inteleg de asemenea ce atata revolta la cei 7 ani de acasa, ba ca nu-s 7, ba ca era chiar un abuz sa ai pretentia educatiei in cei 7 ani sau cati or fi fost.
Cea mai "tare" mi s-a parut eumada:
"Rufus,Marius,voi chiar credeti ce spuneti?
Nu stiu cum ati reactiona,daca,ipotetic vorbind copiii vostri(cu cei sapte ani de acasa)ar lua bataie de invatatoare.
Si nu-mi ziceti acum ca ai vostrio au trecut de etapa asta.
Nu e normal ca un copil sa fie umilit,sa fie batut in fata celorlalti colegi,nu e normal ca altcineva sa-i impuna ceva. cu palma si pumnul."
O "lectie" explicita pentru doi barbati care au dat tonul aprobarilor caftelii in scoala, ca metoda de completare a celor 7 ani de acasa.
Jenant, atata pot sa spun.
Eu unul nu mai reiau subiectul, ca risc sa nasc alte dispute.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Marius, nu stiu cum sa spun, experientele, mai ales cele din copilarie, nu ni le alegem... dar macar putem alege sa invatam ceva din ele. Discutia nu este unilaterala, nu stiu de ce ti se pare asa...poate explici...

Toti vorbim din experienta pana la urma, ea este diferita, tot datorita experientei mie imi sar in ochi unele aspecte, tie altele, e bine sa pastram un echilibru...insa cand este vorba de minuni din astea, din punctul meu de vedere nu exista loc de tocmeala, ca o fi educatie, ca or fi 7 ani de acasa, ca genetic copilul este structurat sa scoata peri albi adultului...nu ma intereseaza!
Tocmai ca efectele unor astfel de manifestari nu trec dupa un amar de timp...

Eu iti spun din ce am vazut, sunt copii batuti/fortati la tot pasul, incepand de la lingurita aia de mancare bagata in gura cu orice pret si terminand cu ce vrei tu, (tras de ei pe strada, amenintati cu te miri ce)... fara sa exagerez! Daca vrei iti insir exemple...cel mai trist exemplu pentru mine a fost cand ingrijitoarea de la gradinita mi-a spus razand despre un baietel ( pe care toti copiii il stiau drept timid si de care mai radeau din cand in cand ca fiind bebelus) care le povestea cum mananca mama lui bataie acasa, cum este trimis in camera lui cat se cearta parintii, si cat tatal o bate pe mama, si cum sta si plange acolo singur...lor li se paruse un motiv de barfit si de ras... Ce vina avea copilul ala, el bietul a spus cui a putut... fara a obtine un ajutor, din contra! Da unii devin timizi, altii cad in extrema cealalta...toti cer atentie si ajutor, dupa parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

pai nu e vina nimanui ca v-ati infratit cu succes in limba de lemn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

pai nu e vina nimanui ca v-ati infratit cu succes in limba de lemn.


De ce, crezi ca daca vorbesti in sloganuri ai mai multa credibilitate?
Pe mine nu ma impresioneaza.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox


Marius, nu stiu cum sa spun, experientele, mai ales cele din copilarie, nu ni le alegem... dar macar putem alege sa invatam ceva din ele. Discutia nu este unilaterala, nu stiu de ce ti se pare asa...poate explici...


Ok, relativ unilaterala. Daca ai sa urmaresti acest topic si ti s-ar cere sa faci o sinteza nepartinitoare, daca vrei statistica, asupra tipologiei de raspunsuri date din total raspunsuri ai sa ajungi singura la o observatie (ca sa evit cuuvantul concluzie ).

Pe de alta parte desigur, asa cum spuneam, violenta nu a fost si nu va fi o solutie de rezolvare a conflictelor.

Si lipsa educatiei din familie se simte puternic in societate.

Si acestea sunt cu efecte pe termen scurt(relatii cu alti copii/colegi/vecini), mediu(relatii cu viitorii colegi/vecini) si lung(relatii interpersonale/sot/sotie/proprii copii/nepoti) precum si propagarea acestor deficiente catre cei ce vin din urma(copii/nepoti).

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

n-as putea visa vreodata sa te impresionez, zau asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

pai nu e vina nimanui ca v-ati infratit cu succes in limba de lemn.


DA!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

n-as putea visa vreodata sa te impresionez, zau asa


Ei, in cazul asta ne-am lamurit.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

n-as putea visa vreodata sa te impresionez, zau asa




Mergi la inceput