Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Cora, parol ca sunt metode, si ca e aproape imposibil de crezut. de unde are copilul de 12 ani maica bani de tigari ca eu ca parinte nu-i dau. Si da, il pot "obliga", da' cu vorba buna, cu niste conditii clare si ferme impuse; asa cum eu il iubesc si respect pe el, si ma oblig singura sa-i asigur dragoste, intretinere, crestere si formare umana, are si el niste "obligatii", incepind cu comportamentul respectuos si amiabil cu noi si cei din jur si pina la a-si face patul, duce farfuria sau pregati temele (ma rog, astea-s exemple).

Gesturile alea de razvratire sunt strigate de ajutor de multe ori, sursa e in spatele lor.

Marius, pe un topic despre un invatator agresiv care abuzeaza fizic copiii, n-ai adus pe ultimele pagini decit contributii ce scot in relief vinovatia, obraznicia, dl goe, etc. si alte comportamente neadecvate a copiilor.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da pentru ca sunt trecute cu vederea sau ignorate mult prea usor, si aceasta ignoranta fiind una dintre motivele care au dus si duc la rezultate nedorite.
Pentru ca daca nu sunt de acord cu violenta si am precizat in mai multe randuri tot in egala masura nu sunt de acord nici cu ignoranta si neasumarea responsabilitatii in educarea copiilor acasa si nu ma sfiesc sa o spun raspicat.
Dnul Goe exista la modul cel mai realist in prezent.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Si ce legatura are Dl Goe de care te tii obsendant de cateva zile cu topicul de aici sau cu copilul care e rupt in bataie acasa si care si-o incaseaza si de la scoala ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Dar, pe linga toate posibilele explicatii ale comportamentului si posibile solutii scrise pe aici, s-a gindit cineva ca poate copilul respectiv are tulburari de comportament, care este posibil sa aiba nevoie de un program special de educatie, eventual si de terapie, chiar daca nu are nevoie de tratament medicamentos? In Ro nu exista notiunea de ajutorare a celor cu tulburari de orice fel ar fi ele, fie fizice, fie psihice? Daca e "obraznic", "fara 7 ani de acasa" (vai de asa exprimare!) si in multe alte moduri asemanatoare, acel copil/copii nu are/au dreptul la respect din partea celorlalti si mai ales a adultilor-cadre didactice, nu are dreptul la o educatie normala ca si ceilalti, nu are dreptul la ajutor? Ca am inteles ca nu e vorba de un copil care nu prea vine la scoala si la care implicarea din partea parintilor este inexistenta. Desi, si atunci exista solutii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Acesta este un copil care fumeaza in casa, de fata cu parintii, de la varsta de 12 ani. Pentru ca nu au putut sa-i interzica acest lucru; sau, ma rog, i-au interzis, dar ce folos, nu poti sa o obligi in nici un fel.

Imi pare rau dar nu inteleg cum adica parintii nu pot opri fata sa fumeze in casa. De unde are tigari? de unde are bani de tigari? de ce nu o ia mama si o da pe usa afara daca fumeaza?

Am senzatia ca parintii au fost focusati pe fata cea mare si dotata si cea mica a inceput sa se revolte. Apoi a escaladat prin faptul ca parintii nu au stiut sa controleze problema. Am vazut de nenumarate ori parinti care nu stiu sa se poarte cu copiii si apoi dau vina pe copii.

Am o colega care ar o fata de 10 ani, vine in vizita sa se joace cu fiica-mea. La un moment dat mama zice: in 5 minute plecam. Fata incepe sa miorlaie fals, asa ceva foarte fabricat si enervant . Nu plange pe bune doar se schimonoseste si scoate niste sunete enervante. Maica-sa imediat: ok, mai stam 10 minute dar dupa-aia plecam . Cateodata dureaza si o ora pana reuseste sa plece. Eu nu reusesc sa inteleg chestia asta. Eu daca zic ca in 5 minute plec, atunci in 5 minute plec si daca trebuie sa iau copilul pe sus urland.

Cand fiica-mea cea mica avea 2-3 ani, urla jumatate din timpul cat era treaza. Si au fost momente cand as fi facut orice numai sa nu inceapa sa urle iarasi pentru ca nu mai puteam sa suport. Ne-a afectat foarte mult viata in sensul ca eram foarte limitati unde puteam pleca, cand puteam pleca de acasa, cat puteam sa stam, etc. Au fost multe momente cand am renuntat sa facem ceva din cauza ca stiam ca iese cu urlete. Dar am incercat sa deosebim ce poate si ce nu poate controla copilul. Evident de multe ori nu putea controla reactia dar pe masura ce a crescut, cu sprijin, reusea sa evite explozia.

Evident ca daca o fata de 12 ani te priveste in ochi si iti zice ca n-ai ce sa-i faci ca fumeaza in casa ta, si tu nu faci nimic, va continua sa faca asta. Copilul ala domina toata casa, face regulile si abuzeaza pe cei din jur. Sunt convinsa ca exista o patologie undeva in situatia ei. Totusi, indiferent de probleme, parintii par extrem de incompetenti.

Cred ca Dl Goe este exemplul clasic de parinti incompetenti care au abandonat incercarea de-a educa copilul.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaNews spune:

Marius, eu inteleg ce vrei sa spui cu disparitia treptata a celor 7 ani de acasa, dar sunt de acord cu fetele ca discutia nu isi are locul aici.

E cam si cum s-ar vorbi de un caz de viol si tu spui "SI de ce purta fata fusta scurta ?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si educatia cu pumnul merge in cazurile de dl Goe?Nu exista d-nul Goe ci doar parinti de domnul Goe.

Saracul invatator(oare) care este, vai, traumatizat de un copil...ntz,ntz....
Am mai spus si o repet,fereasca Dumnezeu sa prind vreodata vreun educator/invatator ca se atinge de Eva.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Eu cred ca daca nu te-ai ocupat de un copil pina la o anumita virsta, da, nu mai ai ce sa ii faci cind are 12-13-15 ani. Face el rost de bani de tigari si iti trage si una dupa ceafa cind incerci sa il dai afara. Dar asta chiar inseamna ca ai esuat complet ca parinte, nu e vina copilului, ci a parintilor. Monstri nu se nasc, ci se cresc. (de-asta mie filmul ala despre Kevin mi se pare o aberatie)

Fata mea creste umar la umar cu o alta fetita, am mai vorbit despre ea. Situatia s-a mai schimbat, nu o mai cafteste pe a mea, il cafteste pe frate-sau, dar acolo nu intervin. In general incerc sa intervin cit mai putin, fiindca nu e copilul meu. Ei, dar fetita asta incearca marea cu degetul si nu i se intimpla nimic. Niciodata nu am observat ca actiunile ei sa aiba vreo consecinta. Copilul asta umbla sa zicem in biergarten printre mese si trosneste cite una la diversi necunoscuti de la alte mese. Distruge intentionat lucruri apartinind altor persoane. Parintii incearca sa discute cu ea si ea ii ignora. Dupa care cere o inghetata si o primeste. Asta e. Fetita asta la 12 ani va fuma in casa si parintii nu vor avea ce sa ii faca. Eu asa cred, dar mai raportez peste vreo 8-9 ani.

Ei, fetita asta la scoala in mod sigur va fi disruptive. In mod sigur, adica bag mina in foc dar credeti ca o va pocni vreun profesor aici? Doamne fereste, cine isi risca o cariera si un job? Nu, o vor da in del mai rau caz afara din scoala. Si tot in cel mai rau caz va ajunge intr-o scoala speciala. Si la psiholog. In cel mai bun caz vor trimite parintii la un curs de parinteala. Deci asta e Marius, sunt copii prost educati sau needucati, dar tindem spre o societate in care problemele se rezolva altfel decit cu cite o urecheala si o palma si eventual un Sf. Niculaie dat jos din cui. (ah da, si eu la scoala am mai incasat-o de la invatatoare. Nu am ramas cu tare psihologice, dar am ramas cu un semn foarte urit pe umar unde m-a lovit cu Sf. Niculaie si mi-a rupt coaja aia uriasa de pe vaccinul nu mai stiu care)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

scoala speciala n-ar trebui sa fie ceva rau.... nu??
In mintea mea scoala speciala inseamna un loc in care copii sunt abordati diferit, personalul are alte cunostinte.
Da - la noi, la romani, e greu sa lamuresti un parinte ca nu e de rau, ca e in avantajul copilului sa fie altfel tratat.

Dar... pe de alta parte... e mai normal sa fie lovit/tras de par-urechi la clasa?
Nu stiu de unde as incepe... sa fie bine pentru toti.

Dar categoric cu eliminarea violentei in clasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

coracora te rog sa nu ma consideri insensibila fata de copii cu nevoi speciale - pentru ca am un caz in familie, a fost tinut acasa pentru ca sistemul de scoli speciale nu era de incredere (acum 40 de ani).
Sincer... acum ma uit in urma si nu mai stiu dc a fost bine sau rau... pentru ca in momentul in care mama si tatal nu vor mai fi (si acum momentul ala nu mai e la 20 de ani distanta sa para ca no...poate nu mai vine) nu stiu ce se va alege de ea.
Sincer - si poate de aia m-am bagat la subiect - pentru ca la ea s-a putut rezolva fara bataie si abuzuri (macar ca toata viata a ramas la stadiul de 3-4 ani, si dependenta de un adult inclusiv acum, la 43 de ani)
hmmm... cazuri si cazuri....

Mergi la inceput