Copil 'atins' de invatatoare

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Toate bune si frumoase pana la partea ... practica.
Poate ca nu e cel mai fericit context/ topic, insa as vrea sa stiu cum v-ati fi descurcat voi intr-o situatie asemanatoare celei prin care a trecut o prietena de-a mea acum cativa ani. De fapt problemele nu s-au terminat pentru ea si pentru familia ei, insa punctul culminant a fost atins acum vreo 3 ani.

Familia e compusa din mama, tata si 2 fete; la data respectiva fetele aveau 12 si 14 ani. Mezina nu a putut fi stapanita de mica, a facut tantrumuri de cand se stie. Parintii au umblat peste tot: doctori, terapeuti, psihiatri, vraci, samd. A facut terapie de multe feluri, a calarit ponei tot in scop terapeutic, a luat si pastile, insa nimic nu a functionat. Pe maica-sa o palmuia si o facea in toate felurile; biata femeie lucreaza deja de 10 ani numai in tura de noapte ca sa poata sa fie acasa ziua, ca sa-i fie alaturi fetei.
Atunci cand a ajuns la limita si-a luat-o efectiv cu forta de brat si a dus-o la ea in camera, fata a sunat Protectia copilului care a deschis o ancheta. Deci calvarul s-a dublat.
La scoala fata nu presta nimic si nici nu putea fi convinsa sub nici o forma sa invete. Limbajul ii era (si ii mai este, pe alocuri) birjaresc, de cea mai joasa speta.

Care e solutia va intreb? S-o fi internat in vreun centru de re-educare pentru adolescenti din care tinerii ies inca si mai recalcitranti?
Parintii de care va spun aproape ca si-au pierdut mintile in perioada respectiva.
Acum fata e cat de cat ok, are inca iesiri total nepotrivite.

Ideea e ca, atunci cand un copil se pune de-a curmezisul, nu ai ce s-ai faci, inghiti galusca si-ti traiesti in continuare viata mizerabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

coracora asta e un caz exceptional.
Nu cred ca baiatul de care e vorba aici are astfel de probleme.
Si mai cred ceva - si mi-e teama ca o sa te supere.
Cred ca o scoala speciala ar fi mai potrivita pentru copii cu probleme - pentru ca nu poti cere de al invatatoare sa gestioneze un copil cu nevoi speciale.

Daca la baiatul asta e acelasi caz - nevoie de atentie speciala - atunci psihologul si parintii trebuie sa gaseasca solutia, nu sa fie abuzat in clasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Coracora, suna a poveste; ori are un diagnostic ce provoaca comportamente deviate, ori e ceva ce parintii nu spun acolo, ce se intimpla intre patru ochi si patru pereti legat de niscaiva violenta la adresa copilului.
Iti spun asta ca:

mama a unui copil diagnosticat cu tulburari autistice, caruia la 3 ani 1/2 nu i se dadea nici o sansa...nici sa vorbeasca, nici sa depaseasca crizele gen trintit pe jos pe oriunde, urlete, etc, si care azi la 12 ani e pe calea buna, sa spunem, a "normalitatii", a unui pre-adolescent zurbangiu, glumet, cu valuri de calm si mici furtuni stinse cu vorba buna, capabil sa duca la capat o "disputa" cu un adult cu argumente calme si logice, cum sunt copiii la virsta asta.

ca fost copil abuzat
ca parinte "educat" la scoala romaneasca, care am facut destule greseli, dar de la care am invatat in mers.

Un copil devenit agresor/bullies, e in majoritatea absoluta a cazurilor un fost copil agresat.

Un copil e adeseori o oglinda a comportamentului parintilor.





http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

coracora asta e un caz exceptional.
Nu cred ca baiatul de care e vorba aici are astfel de probleme.
Si mai cred ceva - si mi-e teama ca o sa te supere.
Cred ca o scoala speciala ar fi mai potrivita pentru copii cu probleme - pentru ca nu poti cere de al invatatoare sa gestioneze un copil cu nevoi speciale.

Daca la baiatul asta e acelasi caz - nevoie de atentie speciala - atunci psihologul si parintii trebuie sa gaseasca solutia, nu sa fie abuzat in clasa.



In general in ipoteza in care un copil "are probleme" conform celor descrise mai sus, daca li se comunica propunerea parintilor cu scoala speciala, iese un scandal monstru. Ceva de genul"copilul meu este Ok, e mai nelinisit dar nu stiti voi sa faceti sa fie bine, am crezut ca daca il aduc la scoala o sa-l educati ca de aceea e scoala....samd".
Daca la interventia mai directa a conducerii institutiei de invatamant si dupa ce apar "evenimente nedorite lasate cu reclamatii la Politie din partea celolrlalti parinti" parintii "capituleaza", atunci se ajunge si la astfel de solutionari. Insa sunt cazuri fortuite dupa mine.

Mi-a ramas in minte exemplul cu dorinta unui elev de a aprinde o tigara in timpul orei. Natural, nu? Nu este vorba de lipsa de educatie, nu-i asa? Este corect si firesc, nu-i asa? Si vina este a profesorului ca "a indraznit sa nu fie de acord". Mai sa fie!

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu zic ca poate fi invocata iar exceptia.Pentru simplul fapt ca totusi,profesorul i-a dat afara din clasa.Nu i-a sters o palma.Nu toti copiii de clasa a cincea fumeaza.Iar bataia data fetei respective,nu ar fi rezolvat nimic.Ceva s-a facut devreme ce ea "mai are scapari,dar mult mai rare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se poate invoca "exceptia celor 7 ani de-acasa". Si ca acest caz o gramada.

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Oana si Ana, nu e poveste ce-am postat eu mai sus, e ceea ce s-a intamplat cu adevarat in acea familie.
Sunt convinsa ca fata nu era abuzata in nici un fel, pur si simplu asa se manifesta ea. Si cea mare a avut tendinte spre rebeliune intr-o perioada, insa s-a potolit repede; in plus de asta, este supradotata, a sarit peste multi ani de studiu pentru ca inteligenta ei este mult peste medie.
Cea mica insa ii punea intr-o postura imposibila pe ai ei provocandu-i la nesfarsit. Chiar asa le si spunea: "si, ce-o sa-mi faceti"? Deci va dati seama ca asta nu e un copil care se potoleste cu o pedeapsa de genul "azi n-ai voie la calculator".
Acesta este un copil care fumeaza in casa, de fata cu parintii, de la varsta de 12 ani. Pentru ca nu au putut sa-i interzica acest lucru; sau, ma rog, i-au interzis, dar ce folos, nu poti sa o obligi in nici un fel.
Tot in aceasta familie s-a plecat in vacanta pe rand pana mai anul trecut, adica mama cu una din fete si apoi, separat, tatal cu cealalta fata. Asta din cauza ca parintii nu puteau face fata situatiei daca le aveau pe amandoua in acelasi timp.
Sunt multe de spus. Ideea e ca asemenea familii exista iar solutii pentru situatiile in care se afla ele - ba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sora mai mare supradotata, inteligenta sclipitoare.
Sora mai mica traind in umbra ei avand tot timpul impresia ca parintii sunt mai mandri, mai ocrotitori si o iubesc mai mult pe cealalata.

De aici si comportamentul si dorinta de razbunare "pe parinti".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Sora mai mare supradotata, inteligenta sclipitoare.
Sora mai mica traind in umbra ei avand tot timpul impresia ca parintii sunt mai mandri, mai ocrotitori si o iubesc mai mult pe cealalata.

De aici si comportamentul si dorinta de razbunare "pe parinti".



Stii care e ironia, Viviana? Ca cea mare a fost multi ani semi-neglijata din cauza ca toata atentia era data celei mici.
Si nici macar acea atentie exclusiva primita de la parinti nu a schimbat comportamentul mezinei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ehhh - astea sunt probleme reale care dau de gandit si greu de solutionat. Pentru ca in interior ai de a face cu o anumita personalitate - asa cum este ea, rebela.
Dar asta nu are legatura (sau mai putin) cu libertinajul gen "Domnul Goe - pupa-l-ar mama pe marinel, ptiu, ptiu sa nu mi-l deoache!"

www.facebook.com/marius.pernes.3" target="_blank">Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

Mergi la inceput