Hai Mada81lina !!! Minuni de Nov-Dec 2012 (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Mena, pai m-ar ajuta cu ceva daca m-as plange? e clar ca e o metoda care nu rezolva nimic, deci inutila si mai ales acum, pe ultima suta de metri, e f important sa fii pozitiva si sa iti pastrezi energia pentru ce urmeaza, stresul cosuma mult din ea, iar noi toate avem nevoie sa fim ok cand apar gagalicile

Mamide2, "un motan cat un pisoi" imi place la nebunie, hi hi.Ai o gramada de timp sa le inveti, crezi ca prietena ta a facut lectii de canto pentru invatat cantecele de bebei?

Eu am primit de la cumnata mea, din tara, 3 CD-uri cu toate cantecelele din "cutiuta muzicala", asa ca si eu fac vocalize din cand in cand, e normal sa ne amuzam si Onutz, nu trebuie sa fii primadona, vocea ta are sa fie cea mai frumoasa voce din lume pentru Lucian!

35 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Biiine, dar cant numai cu cd, nu asa oricum

Onutz 35+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

F IMPORTANT - MELANOM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Eu i-am cantat Andreei cand era bebe, si acum cantam diverse cantecele; m-a inzestrat mama natura cu ureche muzicala si voce, chiar daca nu e ea vocea Romaniei , dar ei ii place si altceva nu conteaza. Restul sa-si bage degetele in urechi

Eu cand vad ca Sofi e cuminte cam prea mult timp, ma asez intro pozitie care ei stiu ca nu-i place si atunci, chiar daca doarme, tot se fataie...si eu ma linistesc

Cat despre parerile altora care nu-si vad de viata lor, am invatat sa le ignor. Astfel de oameni mi se pare ca nu au viata personala si atunci se baga in a ta...daca le permiti. Mie de mult timp nu-mi mai pasa de gura lumii.



Gina 37 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Gina2, si eu la fel, am o asa un calm urias si dau un ignore total celor care se mai trezesc uneori atotstiutori si plini de comentarii..Ce sa spun! nu am timp pentru nimicuri si vorbe goale, avem asa o viata trepidanta si acum are sa se umple si mai si-asa ca nepoftitii sa isi vada de drum!

si eu cant de mica, din fericire am o voce care place, de asta am tot fost la concursuri folk, coruri care mai de care, insa la bebei chiar nu conteaza-ei vor sa te auda, indiferent ce prostioare le spui/soptsti/canti..Iar adevarul e ca si noi ne simtim bine cand murmuram acolo, cantecele pline de dragoste, asa ca Onuuutz, s-a facut, chiar si cu CD, oricum e minunat, numai SA!
Stai linistita cu puiul, ca si al nostru e la fel! aseara dormea de rupea si eu citeam si s-a apucat tati sa vb cu el si sa pupe burtica si sa vezi ce s-a activat instant, hotzomanul!O sa am de lucru cu baietii mei smecherosi

Cu somnul,- acu inca doarme, dupa trei fatzaieli adormite si o repriza de sughitat dim., si-a reluat pozitia de somn, aia care imi scoate mie toate coastele la mezat: de la dreapta, pe sub sani, pana in partea stanga jos -un colacel maaare, tare si grasan pana jooos
de tot, uneori ca un C, dar acum e L:) Cred ca ii place, deja, alfabetul!!Relax.abia astept sa vii sa ne povestesti cum a fost, maine.

La monitorizare sa stii ca nu le place de-loc.Nicholas s-a razboit rau cu aparatul ala, a fugit de unde statea bine-merci si a tras la pumni sau picioare in ala, non stop, de nu mai nimeream sa apas pe buton- abia cand mi l-au luat s-a linistit.Nu le place, din cauza de senzorul ala care ii zapaceste, dragii de ei...

Aa, am uitat sa va zic ca asistenta,joi, cand mi-a pus monitorul ala, ma intreba pe mine:unde e, unde are inima?
what??? helloooo, sper ca nu matalutza o sa ma urmaresti la nastere!!!-i-am aratat, pai aici, in stanga, mai jos.ce sa mai..

35 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Angiuta si eu sunt curioasa de maimutoi facuti din sosetele.

Onutz si al meu e puturos de vreo 3-4 zile,de-abia misca,eu intru in panica ca nu a miscat bebe pun mana pe burtica de 10 ori si de-abia simt un ghiont mititel.Il pun pe tati sa puna mana pe burtica si atunci mai da de doua trei ori si gata pauza.Pap dulciuri si nimic nici o miscare.Apoi dupa 2-3 ore de pauza imi da la ficat un pic si iar somn.Sotul rade de mine ca ma rog de el sa imi de-a una doua la ficatii ca nu ma supar numai sa vad ca are activitate.

Bubu si eu ca si Mena te apreciez ca desi ai avut de urca in sarcina tu esti mereu optimista si nu te plangi.

Eppeasca sa treaca durerea de cap.

32+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Apropo de cantecele eu stiu doar unul pe care il cant in fiecare zi.Am timp sa invat cantecele pe parcurs desi as putea incepe de acum.Oricum ai canta si cum vocea mamei ii linisteste.Asa ca o sa inventez si pe loc vorba lui Logam ca am un pic de talent

32+ cu Stefan Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Bubu, al meu n-are treaba la monitorizare
Sta linistit acolo si inghionteste unde inghionteste de obicei. Nici pe mine nu ma strang curelele, deci e ok. Adevarul e ca e o super asistenta acolo, iti spune din start unde e capsorul, unde e funduletul, unde e coloana etc
Popeasco, sper sa-ti treaca durerea de cap


Onutz 35+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

F IMPORTANT - MELANOM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Popeasco, al meu nu rectioneaza cateodata nici la inghionteli, nici la schimbatul pozitiei... m-a busit plansul de cateva ori din cauza asta
Daca nu se intampla tragedia Valicutzei nu cred ca eram atat de paranoica

Onutz 35+ cu Inghiontila Sughitzescu Lucian

Vali

F IMPORTANT - MELANOM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Onutz, Mama de 2, puteti sa aveti vocea cea mai groaznica, nu conteaza, bebeii vostri o vor iubii. Sa vedeti cind au colici sau stari de plingareala ce ajuta un cintecel cintat de voi nu de CD. Egal care. Favoritele lui Florian au fost la inceput cintece marinaresti, ca pe alea i-i le-a cintat sotul . Noi avem citeva CD-uri pt mersul cu masina si am ajuns deja sa fredonam una sau alta. Aaaaa, si sotul cinta fals de numai poate si Florian ii e tare drag sa cinte cu taica-su! Cintatul meu ii place mai mult ca sa se linisteasca... Acum e innebunit dupa Ginghis Han . Singura treaba care nu a a mers la noi a fost cu muzica clasica. Avea doar o melodie enervanta electronica de Mozart pe care o iubea in rest il lasa rece. Ii pun muzica populara in schimb. Si va veti reaminti voi cintecel de genul "Vulpe tu mi-ai furat gisca" sau "Taranul e pe cimp" cind va trebui .

Angiuta, mi-ai dat o idee cu maimutoaiele din sosete. Florian nu a bagat in seama plusurile cel putin un an. Cel mult ca sa le azvirle de colo colo. I-au placut doar o maimutica mica si un spiridus, cind le agitam noi si facem jocul cucu-bau. De abia acum la doi ani face jocuri cu el si le da roluri.

Mai interesant la inceput sunt chestiile care fosnaie (exista la DM de ex o carticica din material cu oglinda si chestii care fac zgomot). La noi cea mai iubita jucarie a fost la inceput folia de aluminiu din cutiile de prima salvare de la masini sau paste uscate puse intr-o cutie de plastic de condimente. Si bineinteles ziarele, cu cit mai colorate, cu atit mai bine...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

hai sa facem un file cu id-urile noastre de FB

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 24+ cu

Mergi la inceput