Asp. opt.! Felicitari flory_blanca !

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Multumesc fetelor pentru incurajari!

Eu sper din suflet sa putem face inseminarea si sa fie ok, astfel incat sa nu ajungem la laparo!
Doamne ajuta!

Miki LA MULTI ANI!!!! Beau in cinstea ta!
Multa sanatate, armonie, ganduri bune si voie buna in viata ta si a celor dragi! Incredere si speranta, caci toate visele frumoase se indeplinesc! Te cu drag!
30 de ani este o varsta foarte frumoasa si va fi cu siguranta cu noroc!

Sora mea are 33 ani si abia acum a inceput analizele de bb!
Varsta nu conteaza chiar asa de mult atata timp cat nu suntem la menopauza. ;)

Mihaela ce vorbeam eu de gandurile pozitive care ne conduc mai repede spre indeplinirea viselor noastre?!
Eu cand simt ca se instaleaza depresia, inlocuiesc gandurile negative cu opusul lor.
Oricat de greu este uneori, incerc sa fiu perseverenta.

Chiar daca suna stupid sa stiti ce functioneaza!

O zi frumoasa tuturor!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot
Gena PAI - mutatia 675 - 4G homozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Moni, Elena, Didi multumesc mult pentru urari, va pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Miky la multi ani si fie ca la anul pe vremea asta sa fii cu bebel in brate.
Eu am visat saptamana asta ca am nascut o fetita si o chema Ema sau Emilia, nu mai stiu exact si sotul a venit la maternitate la noi insotit de un baietel chipes de vreo 5-6 ani care era fiul nostru.
Cred ca si visul asta m-a facut pe mine sa ma gandesc iar la bebe.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Moni, eu am ramas fara inseminare in luna de dupa ce-am facut laparoscopia, asa ca recomand laparo daca medicul zice ca e necesar.
Miki, LA MULTI ANI!!!
Mihaelafalt, m-as bucura sa iti botezi copilasul Emil sau Emilia. Sper sa ramai graviduta cat mai repede si sa fie totul bine, sa rasara soarele pe strada ta cum s-ar zice.

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni05 spune:

Multumesc Emi.

In acest caz am cateva intrebari:p :
Tot pentru endometrioza ai facut laparo?
Ai facut-o la stat sau la privat?
Ai stat internata?

multumesc frumos

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot
Gena PAI - mutatia 675 - 4G homozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Moni, am facut laparo la stat la CF2 cu dr Antoaneta Budu.
Nu am avut endometrioza dar am avut trompele infundate in capatul dinspre ovar (infundibular) si au trebuit desfundate, ovare polichistice (cu invelis de portelan) si mi-a fost facut drilling ovarian (gaurirea invelisului ovarului in mai multe locuri pentru a facilita ovulatia) si nu in ultimul rand am avut niste aderente in cavitatea abdominala ca urmare a operatiei de apendictomie de acum 25 de ani si mi-au fost indepartate si acelea.
M-am internat luni dimineata pe 18 iunie, m-au operat marti dimineata pe 19 iunie si m-au externat miercuri pe 20 iunie in jrul pranzului, cu concediu medical inca o saptamana (ca doar atat am vrut). M-am simtit foarte bine si imediat dupa operatie am mancat un pilaf cu legume, piept de pui la gratar si salata de varza de s-a minunat d-na doctor cand m-a vazut si-a zis ca sigur o sa vomit de la anestezie dar n-am avut absolut nimic. Mai mult decat atat, cam la o ora si jumatate dupa operatie cand m-au adus in salon de la reanimare eu ma plimbam singura pe acolo spre baie chitita fiind sa ma spal pe ici pe colo de tot iodul ala de pe mine ca nu imi placea sa ma simt lipicioasa. Vreo 2 ore mai tarziu ma plimbam prin curtea spitalului la aer si m-am intalnit cu dr care radea vazandu-ma ce relaxata si dezinvolta sunt. Singurele neplaceri au fost iritatia de la sonda urinara si o mica alergie la ata cu care au fost cusute inciziile (ramasesera zonele acelea 3 mici unde au fost inciziile rosii si umflate dar dupa scoaterea firelor s-au vindecat repede, le dadeam cu baneocin si n-am avut probleme, s-au vindecat frumos).
Am iesit mult mai bine asa atat financiar cat si psihic decat daca as fi facut o inseminare si apoi laparo, ca inseminarea ar fi insemnat bani aruncati in cazul meu si o dezamagire destul de mare.
Asa am facut intai pasul esential si apoi daca n-as fi ramas natural as fi facut inseminare.
Am avut ultima mestruatie la fix 2 sapt dupa laparoscopie (3 iulie) si am ovulat si am ramas gravida dupa inca 2 sapt adica pe 16-17 iulie.


18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

eu deja vreau acasa........
voi ce ati mai gatit? eu trebuie sa fac de mancare diseara dar nu stiu ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iancuelena spune:

emilia ma bucur ca sau rezolvat problemele asa de usor dupa laparo...
eu am o intrbare...doctorul mi-a zis ca daca imi ies mie si sotului analizele bune trecem la trompe, dar atata timp cat nu am nici macar un firicel de chist ar putea sa fie infundate?
oricum dupa ce ne ies si celalalte analize + monitorizarea vrea sa ma bage deja pe tratament pt bebe si mai ales vrea sa-mi forteze cm sa fie de 28 de zile
eu am cm de 30,35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Elena, esti pe maini bune. Si eu sunt pacienta dr. Octavian Rotaru si sunt incantata de el (am prietene care au nascut cu el).
Progesteronul se dozeaza la 7 zile de la ovulatie, nu musai in z21, ca nu e batut in cuie ca ovulezi in z14.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Elena, trompele infundate n-au nici o legatura cu chisturile.
Chisturile se fac pe ovare in general in timp ce trompele pot fi infundate de la o infectie, o BTS, o raceala netratata, aderente etc etc etc...

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput