Asp. opt.! Felicitari flory_blanca !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ana, nu vreau sa te supar, doar sa spun ca nu sunt de acord cu parerea ta despre adoptie fiindca eu cred ca un copil e un copil si merita iubire.
Atunci cand adopti un copilas, desi nu creste efectiv in corpul tau, creste in inima ta si te atasezi de el in timp, se creeaza legaturi minunate intre parintii adoptivi si copil, legaturi care nu tin de mostenirea genetica si altele asemenea.
E drept ca mai cunosc persoane care iti impartasesc parerea despre adoptie, verisoara mea de exemplu, a facut multe inseminari si FIV-uri fara succes si pana la urma a renuntat la ideea de a avea copil pentru ca de adoptat nu vrea sa adopte.
Si mai e chiar si mama mea care gandea asa, de aceea a si incercat de atatea ori sa aiba copilul ei, ca avea preconceptii legate de adoptie. Zicea ca cine stie ce copil de criminal adopti si te trezesti ca iti da in cap dupa ce te-ai chinuit sa-l cresti cu dragoste. Numai ca eu vad la TV cazuri de copii nascuti si crescuti de oameni normali, iubitori si ok care ajung sa fure, sa violeze, sa ucida... deci genetica imi pare ca nu conteaza in aceasta poveste.
Probabil daca mama n-ar fi gandit astfel eu n-as fi scris azi pe forum ca n-as fi fost pe lumea asta, dar asta e alta poveste.
Exista multe persoane pe lume pentru care adoptia este o solutie foarte buna si fericita si acest lucru ma bucura.
Eu am discutat si cu sotul meu despre adoptie si el zicea ca ar fi de acord sa adoptam daca nu vom putea avea copiii nostrii, dar n-ar fi fost de acord sa adoptam un copil rrom de exemplu.
Fiecare cu gandirea sa, pana la urma...

Mrenescu, mi-a zis medicul de familie sa nu fac exces de nimic daca racesc, nici de Homeopate, nici de Paracetamol, nici de Tantum Verde sau altele asemenea ci sa ma bazez mai mult pe ceaiuri calde dintre cele permise in sarcina, lamaie, bai calde, etc. Mi-a zis ca in caz de extrema urgenta pot sa iau Oscilo sau Paracetamol simplu dar nu doza normala ci doze mult maimici (maxim 2 paracetamol pe zi si doar daca fac febra).
Eu am vrut sa ma iau de una in metrou pentru ca statea in picioare la cativa metrii mai departe de mine (eu stateam jos) si cand a apucat-o stranutul a venit si s-a asezat fix in fata mea desi la mine burtica e perfect vizibila. M-a stropit cu microbii ei din cap pana in picioare de-am zis ca o pocnesc acolo pe loc. Din fericire n-am racit.


15+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Mrenescu eu stiu ca Coryzalia nu este indicat in sarcina. Eu m-as limita la paracetamol (in caz de febra) si ceaiuri calde cu multa lamaie si miere.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Em, incerc sa nu fac excese de homeopate si am baut tone de ceai pana acum asezonate cu vitamina c. Am luat oscilo la 6 ore iar paracetamol nu am luat inca fiindca n-am facut febra si voi lua numai daca fac. In rest ceai ca altceva ce Dumnezeu sa iau?
Flory, sora-mea a pus-o pe dr ei sa se intereseze de coryzalia pentru ca o durea gatul in timpul sarcinii si i-a spus ca e safe. Intre timp sora-mea a si nascut si a fost totul in regula. Am planificat azi o gargara cu apa si sare poate imi mai trece gatul. Altceva chiar nu stiu ce sa mai fac: nasul curge, tusesc si imi vine s-o bat pe-aia ca a tinut musai sa faca pe eroina la birou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana178081 spune:

Maria eu sunt racita de 3-4 saptamani si cu tot cu tratament tot nu trece Abea saptamana asta m-am tratat ca la carte>5zile:paracetamol 2/zi,oscillococcinum 2/zi,stodal 3/zi.Toate astea le-am luat la sfatul dr gineco.Si degeaba....tot tusesc,nas putin infundat
Vremea asta e de vina si faptul ca in casa e cam frig
Va pup pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Ana, pentru ca ai mentionat si tu tusea vreau sa-ti spun ca tocmai am testat un leac babesc: tuseam pana ma invineteam asa ca m-am decis sa incerc gargara cu apa cu sare. Poate e doar efectul placebo dar tusea s-a oprit, nu mai simt gatul iritat si nu ma mai doare. Mi-a ramas nasul infundat dar cica s-ar rezolva tot cu apa cu sare - vreau s-o pun si pe-asta in practica. Mi-am facut al n-lea ceai, mi-am cumparat portocale ca sa-mi iau vitamina C si din alta parte decat tablete, o sa fac si o baie calda inainte de a ma baga in pat.Altceva nu mai stiu ce sa fac.


Am citit ca sistemul imunitar e publbere tocmai din cauza sarcinii: vigilenta lui descreste pentru ca organismul sa nu-l perceapa pe bebe ca pe un instrus si sa-l respinga. Asa ca suntem expuse nasol la toate cele, daca teoria de mai sus e reala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

S-ar putea sa fie adevarata teoria aia. Si eu ma simteam varza in timpul sarcinii, una-doua ma durea in gat, imi curgea nasul...

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetele.
intru pe fuga
Draguta ai gasit brevactiv pana la urma?, Pe cand ai nevoie?
Eu maine dimineata plec la 6 de acasa, ca am adus-o pe mama la mine si nu am de unde sa iti trimit maine, dara daca vrei si nu e tarziu pe marti dimineata pot sa iti pun la curier.
Verific maine seara daca mai ai nevoie sau nu sa stiu cum fac, sa imi lasi datele daca iti trebuie.
Va multumesc la toate pentru urari, cateva zile nu o sa pot intra asa des ca am cam adoptat-o pe mama la mine sa stea cu batrana sa pot rezolva niste treburi importante, o sa fiu la tara fara net, asta doar seara cand revin acasa.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Buna,

Nu ma cunoasteti, citesc multe din postarile voastre, dar am scris mai putin...Astazi insa sunt foarte trista si as vrea sa impartasesc cuiva. Problema mea este urmatoarea: eu am ovare micropolichistice... in ianuarie am facut si o laparascopie pentru decorticare (cred ca asta era denumirea) dupa care au urmat stimulari la care fie nu am raspuns, fie aveam endometrul subtire... luna asta parea ca merge totul mai bine, foliculul crestea frumos, endometrul la fel. Weekendul asta am fost foarte bucuroasa si plina de speranta ca poate luna asta e cea norocoasa.. din pacate acum m-am intors de la medic si mi-a spus ca nu s-a spart (ovulul sau ce trebuie sa se sparga). Sambata am facut pregnyl si in mod normal azi noapte ar fi trebuit sa se sparga, dar nu... mi-a spus medicul sa merg si deseara, poate dupa 48 de ore o sa se sparga. Mi se pare insa ca a spus-o doar asa, nu cred ca are nici el mari sperante ca o sa se sparga intr-adevar. Iar eu nici atat.

Azi am plans pentru prima data, am fost destul de linistita pana acum, am zis mereu ca un lucru bun se face intotdeauna cu efort, nu m-am stresat prea mult. Am avut noroc si de sot care este minunat si ma sprijina mereu dar imi pare asa de rau ca nu pot sa-i fac aceasta bucurie. Cu cea mai mare sinceritate, eu nu m-am gandit la copii decat atunci cand l-am cunoscut pe el.. adica stiam ca imi doresc dar nu simtisem pana la momentul acela ca este timpul. Iar el isi doreste foarte mult, de fapt amandoi cand am vorbit pentru prima data de copii, inainte chiar de a ne casatori, am zis ca am vrea trei Acum ma gandesc ca si unul e greu sa facem. Dar asta e, nu deznadajduiesc inca, doar sunt foarte trista, cred ca daca nu s-ar fi prins nimic nici luna asta nu as fi fost la fel de dezamagita ca acum cand stiu ca nici macar nu ovulez, ca sa ii dau sansa sa se prinda :)

Asta e, mergem mai departe. Am decis oricum ca o sa fac o pauza dupa luna asta, pentru ca sincer nici financiar nu imi mai permit, mai ales ca suntem intr-o perioada in care nu stam foarte bine din punctul asta de vedere.

Va multumesc ca sunteti aici si ma ascultati (cititi de fapt)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Silvia, nu te descuraja. Si eu am Sindromul Ovarelor Polichistice, si eu am facut laparoscopie pentru desfundare trompe si drilling ovarian, si eu am facut stimulare, si eu am trecut prin dezamagiri. Are dreptate medicul ca folicului se poate sparge inca, in principiu cam in 36 de ore de la injectie se intampla asta dar depinde de multe lucruri. Eu am facut intr-o luna 3 injectii cu Brevactid pentru ca mi se parea ca-i apa de ploaie si ca nu-i suficient. In Ovitrelle insa am avut mai multa incredere si de fiecare data cand am facut Ovitrelle am ovulat rapid dupa injectie.


16+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilviaT spune:

Multumesc Emilia,

Nu, nu ma descurajez... de felul meu nu sunt foarte prapastioasa, deja acum la cateva ore, incep sa privesc mult mai bine lucrurile, m-a ajutat si faptul ca am scris despre asta, in afara de sotul meu nu imi prea place sa vorbesc cu alte persoane, nici macar prietene apropiate. Nu stiu, parca simt ca as primi ori compatimire, ceea ce nu mi-as dori, ori ar privi prea lejer lucruri care mie mi se par importante. Ce pot face oricum, decat sa sper

Va doresc la toate o zi frumoasa

Mergi la inceput