Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *450*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Mie mi-au plecat baietii la film si noi ne facem de cap prajiturind. Sper sa nu intarzie ca Alex are chef dupa-amiaza.
Ca tot sunt la bucatarie, eu am produs we asta:
-orz cu lapte
-supa crema de div legume (o mancam cu crutoane usturoiate)
-ardei umpluti(nu erau in plan, dar vroia Alex sa-i explic cum sta treaba cu numerele negative, asa ca mi-am gasit de lucru in bucat, ca sa nu pierd timpul doar explicand)
-un Mac in oras ca la clatitarie era prea aglomerat si in cautarea alteia s-a pus potopul
-mamaliguta cu branza,smantana si ou ca am fost la un mag bio si am cump toate componentele
-am lasagna de vineri
-mai vrea barbatul covrigi

La "gaselnitele" Inei am cascat si eu gura ieri, dar costau 199...sa fie sanatosi!

Ne-am plimbat ieri prin Cartierul Latin si A si A vroiau numai in baruri (aveau burta plina de la M). Abia i-am convins pe la 7 sa plecam spre casa.

Ilinca- Eu zic ca tine minte si va verbaliza muult mai tarziu. Eu aveam varsta ei cand s-a intamplat cu bunicul meu si am pov abia pe la liceu. Am socat-o pe maica-mea cate amanunte am putut da din noaptea respectiva.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Meniul de azi:

-ciorba de legume cu afumatura (H. e fan ciorbe, noroc ca, mai nou, el le si face)
- orez sarbesc
- pui la cuptor (in punga; pentru dieta mi se pare foarte comod si gustos puiul preparat asa - l-am marinat in prealabil, am adaugat niste usturoi si niste verdeturi,l-am aruncat in punga aia si n-am mai avut nicio treaba cu el: si e; eu nu iau pungi cu maglavaisul gata preparat, iau pungi simple si prepar carnea cu ce-mi trece prin cap si cu ce am in casa)

Ina, de-abia astept sa te vad imbracata cu noile achizitii; imi place grozav cum compui tu tinute!

Eu am fost ieri in Alba si la o scurta raita prin magazine; am ochit intr-un outlet o jacheta de la Zara ( roz prafuit, by the way), dar n-am avut timp sa o probez. N-am luat-o si acum mi-e gandul tot la ea!

IULIA va invinge CANCERUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Tufete, am innebunit. Mi-am compus tinuta de drac. Pe principiul "ce-i lipseste chelului? Tichie de margaritar"
Am fost la Real cu Phiphi si soacra, de fapt doar in DM am vrut, dupa detergent si alte chestii de-ale casei, mai ales ca aveam reducere 10% pe carnetel. Dupa ce am iesit a zis soacra ca ea intra pana in Real, am zis bine, io intru cu Sophia in outlet (s-a deschis unul in galeria Real si ma anunta pe mail cand au marfa_).
No si am intrat, mi-am luat o fustitza mini nici n-am probat-o, apoi am vazut...colantzi de drac!! O singura pereche nr meu, rpd am convins-o pe Sophia sa intre in cabina sa-i probez (tare dulce a fost, imi arata ce sa-mi cumpar:)) Si fustele mini zicea ca-s pentru ea:))) Atunci a venit si soacra, m-a gasit in cabina, probasem si o bluza neagra cu maneci mai fluturande si goale de-a lungul, nu stiu cum sa explic:)) Si se minuna ca ce faini is colantii, ce material interesant si n-am avut ce face numa sa zic:"is cam scumpi" si atunci a fost curioasa cat si cand am zis 60 de lei i-a picat fatza, de putea sa ma fulgere eram praf si pulbere acum, nu pot sa va zic ce priviri mi-a bagat cand am zis ca-i iau, Doamne, era indignata/siderata/devastata. Tot murmura in barbie "eu n-as da atataaa". Am strans din dintzi cu stoicism. Ce sa zic, ca nici io n-as da 100 de lei e o punga de medicamente pentru raceala? Fiecare cu hobby-ul ei.
No, stiu ca are dreptatea ei, ca suntem sarantoci, ea ne mai da cate-un ban, amu ne-a dat 100 de euro de ziua noastra (la amandoi;)) sa ne luam ceva dulap la reducere, da' plm, a trebuit sa intru in bani sa platesc facturi, asta e, nu ne stim gospodari, nici nu castigam bine dar nici nu stim sa ne gospodarim, recunosc. Iar ea nu are simtul asta, al hainelor, nu concepe ca ceva de calitate e scump (iar astea din outlet sa fim seriosi, ce mare calitate, ca nu-s mare branza si-s chiar ieftine, mai ales raportate la mall). Maica-mea era altceva, ea vroia doar ce-i mai bun pentru mine, i se parea firesc sa-mi iau cele mai scumpe cizme din Benvenuti fiindca alea i se pareau si ei cele mai frumoase (de multe ori ea ochea inaintea mea haine si pantofi, ce stia ca mi-ar placea si-i placeau si ei). Of. Asa cu soacra. Nu stiu cat o sa ma urasca de acum inainte, dar asta e, musai a fost sa-mi fac cadou de ziua mea, altfel explodam!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

...la mine se canta din vara(Isabella ..logic)Mos Craciun cu plete dalbe...dar abia azi a aparut prima lista pentru distinsul personaj...
Bogdi :- o masina mare pentru el
-o papusa pentru Isabella
-ciocolata
Isabella:
- Alba ca zapada cu cei "sape" pitici
- o masinuta pentru Bogdi
-ciocolata multa
-si pentru mami o papusa si tati o papusa
*Isabella dar mami e mare,iar tati e fetitza?
*Nu-i nimic daca tu nu te joci cu papusica o sa ma joc eu ...si tati e baiat ...atunci lui o masinuta sa am si eu una"
Azi m-am distrat copios cu el si cat de "grijuliue" este ea cu toti.

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!



Iulia va creste mare!
Doamne ajuta si lumineaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Ziua buna!

Mi-au placut chestionarele

Apropo de vasurile lui Strauss, ce spunea Ina si mie imi place tare mult si am ales ca melodie Dunarea albastra la spectacolul de ursitoare, nu va spun ce patimesc cu fetele, ca nu danseaza dupa ritm, sper sa reusesca pana la urma, ca vineri avem botez la fetita varului meu si va dati seama in ce stres sunt, cu toate neamurile prezente, cine m-a pus

Ca meniu azi: facem gratar cu carne de pui si porc si legume: vinete si ardei Kapia cu sos de rosii.








http://iulia-elena.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Ilinca- Dilemele tale zici ca-s desprinse din http://fr.wikipedia.org/wiki/Ivresse_de_la_m%C3%A9tamorphose http://en.wikipedia.org/wiki/The_Post_Office_Girl (nu stiu, daca-i tradusa in ro) a lui Stefan Zweig cu care ma delectez eu cat il astept la Conservatoire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

La Bistrta e o vreme mortala; ne-am intors acum din oras, voiam sa-l culc pe Ian dar, dupa ce si-a baut laptele, a zis ca tre' sa faca / kk in chiotzi; no, pina isi face el damblalele, am intrat sa va zic ce-o sa ne jucam noi, poate va inspir si pe voi.

So, dupa week-end-ul cu Heloinu',vom juca..Cireasa de pa tort. Evident, TREBUIE sa cistig eu ; ma rog, adica...noi, familia lu' Jambo; so, pliiiiiiiiiiiiz, pliiiiiiiiiiz, astept idei de meniu, de tematica, de aranjamente, de muzica de....de toate.

Mi-ar placea sa va fi inspirat macar pe una dintre voi, sa facem pregatirile in tandem.

PS. Mi-e ciuda ca toti ceilalti participanti sint fara copii ca as fi propus si un..Schimb de mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Tucopile, io culc puradelu' si revin; rogu-va iesiti din birlog, da???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Aoleu, am citit prezentarea romanului;))) Eu sunt la stadiul unde eroina redevine saraca dupa ce-a cunoscut luxul, nu?
Eh, chiar luxul nu l-am cunoscut eu dar parintii mei mi-au cam asigurat ce mi-am dorit, ceea ce sper sa putem face si noi pentru Phiphi. Dar asta nu pot decat renuntand la de-ale mele, ceea ce si fac de cand am nascut, dar din cand in cand mai trebuie si pentru mamica, nu? Oricum, eu cu "Ferdinand" al meu sper sa nu cadem intr-o disperare morbida, ci sa gasim solutii sa o ducem mai binisor;))
Fug sa incerc sa o adorm pe mirandolina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Nici cu personajele nu stim cum se termina trebile, ca s-a sinucis autorul si a lasat cartea neterminata.
Eu o sa-mi acord dreptul de a-mi imagina un final fericit.


Mergi la inceput