Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

yasmi nu m-am referit ca nu ar fi activitati pt varsta lor ci ca e bine ca le ai la momentul potrivit
eu la antonia le-am primit tarziu
dupa 2 ani
si s-a vazut
si ea a fost mai inceata
a reactionat la ele dupa varsta de 2 ani
de aia ma tot mira tot ce face petra
acu daca ai copii rapizi ca dezvoltare e greu de inteles de ce ma mir
doar ca la noi diferenta intre cele doua fete e imensaaaaaaaa
nu credeam ca voi avea si un copil ca petra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

delia la turcia sau grecia ma gandeam si eu
da nu stiu daca turcii au programe care sa inceapa din martie
offfff
tre sa vb la o agentie neaparat
italia mi-ar placea da e cam departe pt fete
sa mearga atat cu masina
si ne-ar trebui doua saptamani nu una

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

deea- si eu cred ca va fi mai simplu.
Nu sunt stresata, imi place oricum, curat sa fie.
delia-simpla ca ''buna ziua''!

750 g faina, un ou, 250 ml apa, un cub de drojdie (poti inlatura un sfert din el, eu asa am facut)sare, 2 linguri de miere, o lamaie rasa

Pus la masina de paine sa o framante (mainile imi erau ocupate cu rasul fructelor), asa cum spuneam...am ras 5 gutui, 4 pere, si 10-12 mere. Le-am stors, amestecate cu unt si miere...(le prefer necalite, dar o poti face)

Coca intre timp e gata, o impart in 3, o bucata o intind pe dosul tavii, o pun la copt... dupa ce se raceste incep operatiunea asezarii in tava...
o foaie cruda pe fund, apoi fructe rase, foaia coapta peste, din nou restul de fructe rase, si la final ultima foaie cruda. O introducem la cuptor...Cand e gata, eu am uns-o cu miere!

Hai ca v-am pus si o foto, atat cu placinta cat si cu I cand prepara taietei, si nu numai

Pupici si o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

deea- si eu cred ca va fi mai simplu.
Nu sunt stresata, imi place oricum, curat sa fie.
delia-simpla ca ''buna ziua''!

750 g faina, un ou, 250 ml apa, un cub de drojdie (poti inlatura un sfert din el, eu asa am facut)sare, 2 linguri de miere, o lamaie rasa

Pus la masina de paine sa o framante (mainile imi erau ocupate cu rasul fructelor), asa cum spuneam...am ras 5 gutui, 4 pere, si 10-12 mere. Le-am stors, amestecate cu unt si miere...(le prefer necalite, dar o poti face)

Coca intre timp e gata, o impart in 3, o bucata o intind pe dosul tavii, o pun la copt... dupa ce se raceste incep operatiunea asezarii in tava...
o foaie cruda pe fund, apoi fructe rase, foaia coapta peste, din nou restul de fructe rase, si la final ultima foaie cruda. O introducem la cuptor...Cand e gata, eu am uns-o cu miere!

Hai ca v-am pus si o foto, atat cu placinta cat si cu I cand prepara taietei, si nu numai

Pupici si o zi frumoasa!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca






si ca sa fie pomana intreaga zi si tu cat le tii la cuptor si la ce fel de foc plssss


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami, eu tin minte ca ne spunea o tipa ca si in ianuarie aveau programe la all inclusive


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

ailed- aragazul nu am reusit sa-l schimb (urmeaza cat de curand)insa, la foc mic si foaia, si placinta...adica la 1 din 8 cat am eu aici. Foaia cam 20 min-30 (sa fie placuta la culoare, iti spune''ea'' cand e gata)apoi, toata placinta cam o ora ...tot foaia de deasupra iti spune cand e gata

I s-a trezit la 9.30 nu am facut nimic, tot la ora 16 se culca la pranz...offf

Am incercat sa o asez din nou la olita (facusem o pauza ptr ca refuza dupa ce am laudat-o la voi)...dar vad ca din nou fuge...sa nu o vadaSpune nu e, nu e...nu e...si fuge

Aaaaaaa stie unde e cerul si pamantul...si a descoperit luna. Si canta seara...luna!luna!luna!luna! si arata cu degetelul catre ea ....sa zic sarumana ca nu vrea sa ajunga acolo sau sa-mi spuna ca o doresteSau nu inca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

am intrat sa va salut si sa beau cafeluta cu lapte cu voi imediat plecam in oras la plimbare si sa ne intalnim cu buni in parc.

am suit-o iar pe buburuza pe birou sa se joace cu toate astea pe aici ca altfel nu puteam scrie
azi n-a mai facut pisu la olita, nu a vrut deloc sa stea pe ea cred ca am laudat-o prea tare

madutza ma bucur tare mult ca este bine Cristi dragutul de el, bine ca a intrat in normal. ce scumpa este Cata, cum povestesti de ea mai ales ca se trezeste noaptea si umbla lasa-i sa doarma impreuna, ce are?

cami456asa mult mi-ar place sa va cunosc, daca veniti trebuie sa facem cumva sa ne vedem am inteles cu jucariile...

bb_yasmi bravo pentru dulceata ai si de ce sa fi mandra cred ca l-ai deocheat pe Lucas si s-a cumintit

catank cu ora asta de culcare a buburuzelor...ti-am zis ca si Anastasia se culca cam pe la 15 la pranz. dar este bine si asa... ca stam afara pana pe la 14.30, venim mancam apoi se cere singura in scaunul de masa ca sa adoarma ca v-am zis ca alta metoda eu n-am gasit s-o culc dupa intarcare si doarme pana pe la 17.30-18. si mai iesim o tura afara dupa aia. asta este, ce sa facem.

adevarul este ca nu-mi convenea sa doarma de pe la 12-13 pentru ca nu mai apucam sa iesim afara dimineata si dupa masa deja era cam asa...si plus de asta ieseam doar o singura data. asa ca este mai bine asa. ne facem dimineata frumos afara, venim facem nani si dupa masa mai iesim o tura.
asa ca lasa buburuza sa faca nani cum vrea ea ca este bine si asa
ce te faceai daca vroia Ioana luna? faceai cumva si i-o aduceai

ailed nu-mi zi ca te apuci si de placinta asta?

gata, ne pregatim sa plecam.

toate mamicile si fluturasii dulci.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

roxy eu cred ca unele jucarii chiar ajuta copilul
de exemplu petra la 1 an jumate stie deja sa se joace cu jucarii de 3 ani
ca sa nu mai zic ca deja coloreaza cot la cot cu antonia
desi la nivelul ei minimalist
dar deja stie despre ce e vorba
ceea ce la antonia nu a existat
stie sa dea drumul la jucariile mari
sa le puna sa cante pe cele care o fac
si asa mai departe
am vazut si eu pozerle cu voi
si bebelina voastra e super tare
imi pplace ca se vede ca e de la munte
nu raceste niciodata
poate daca suntem sanatosi venim la munte
si poate ne vedem in vacanta celor de gradi
mi-ar placea mult sa ne vedem

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




cami dar nu eu am zis ceva de jucarii...cred ca ai incurcat
eu sunt de parere ca orice jucarie ajuta copilul, oricat ar fi ea de simpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

deea cu mancarea este intr-adevar un stres...mai ales daca faci in fiecare zi. pai tu faci mancare in fiecare zi? de ce asa? fa si tu mancare felul 1 si 2 pentru 3 zile. eu asa fac. si crede-ma ca este muuuult mai bine. nu stau zilnic sa ma enervez ca nu stiu ce sa fac, ca n-am in casa nu stiu ce....si faci mult mai multa economie asa.
si mie imi place dulceata de gutui, mai ales cea de la bunica...tot asa, o taie cubulete si iese aurie si bunaaa
ce comica Anna cu gunoiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

roxy, nu fac placinta ca am praji facuta http://www.laurasava.ro/2012/05/19/prajitura-cu-mac-si-nuca-de-cocos/

dar o reteta de placinta buna.... e bine de stiut..
.


Mergi la inceput