Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (23)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Mada asa sunt si eu cu mancatul...inseamna ca sunt la "pauza de regim" si eu i am dat chiftelute lui L si ardel umplut....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, felicitari pentru dulceata! La noi tot mama o face..ca are pomu'n fata bucatariei Si noi nici nu suntem mari amatori de dulceata...de fapt nu mancam decat la clatite Cred ca tb s acaut retete de prajituri la care se foloseste si dulceata ca s amai scapam de stoc

gata, chiar ma bag la nani.
Acum nu va mai spun Apitu nani, va spun " Ashoooor"! varianta Catalinei pentru somn usor




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Ma retrag si eu.
Maine sunt in deplasare la buni iar spre seara vreau sa ma apuc sa fac si zakuska cu fasole
Oare ce m a apucat??
V am spus ca am pus si un butoi de muraturi?????
Toate astea le am facut pt prima data in viata mea!!!!!!!!!!!

Mada, la noi vad ca a inceput sa se consume multa dulceata,gem, miere dimineata cu unt si ceai. Apropo cate kg ai cum ( inaltimea)?

Ashooor si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Neata! Poftiti la o cafeluta buna rau!


Aseara nu am mai dovedit sa intru ptr ca am picat la datorie, v-am citit in schimb, ...

ailed, roxy, deea va multumesc din suflet!

Pana la urma a vb sotul cu baiatul care ne face baia, si tipul cunoaste pe cineva in dedeman ptr a merge acolo impreuna sa ne faca o simulare-proiect cam cum am dori noi sa arate. Plus detalii de gen...nr de placi, colorate, deschise , cu flori(apropos roxy)si mie mi-au suras, soatei nu, insa m-am gandit la ideea lui ailed (desi un perete gol este inexistent)sa punem un astfel de tablou pe peretele din fata ..unde este si cada...sau de jur-impreujur. Habar nu am inca, hai ca vedem acolo...Tipul cica sa cumparam nimic pana nu termina el o lucrare si mergem impreuna. Deci, iar plimbare, iar amanare, ...de ce mi-a fost frica de aia nu am scapat. Dehhh...stiiam eu ...
deeaam inteles ce mi-ai explicat numai ca am vazut o astefl de baie gata amenajata tot in dedeman cu nuanta aia de verde de v-am arata-o prima data...ahhhh am ras cu soata...stii ce nasol veneau ...am orbit de atata verde la un loc...acum ma gandesc sa nu arate si asta la fel...cert este ca vreau deschisi peretii.....hai ca vedem noi ce ciorba iese...vb sotului la cat e de mica baia, si cu toate cele in ea, oricum nu se vede mare lucru.

Nu avem posibilitate sa o marim, ..ne-am dat cu un perete mai asa, dar cam 20 cm maxim...e casa veche, facuta de socrii...dehhh...asta e. Cand am facut noi casuta pe cea in care stau ei acum, baia este mare.
Bun era si un bideu, fff bun, dar nu am loc...acum mai ales ca am optat ptr o cada cat latimea baii, imi zboara si cosul cu rufe, de bideu nici vb.In fine...hai ca v-am inebunit. Scuze mii!

bb_yasminu ai patit nimic in legatura cu atata ''bucatareala'' pe tine. Copiii te determina, casuta noua, gradina...etc. Bravo!Asa si trebuie!
roxyrazi de mine asai?ei ce sa fac?sunt eu calma, ff calma, dar si cand se umple paharul sa dispari din fata mea
Vezi ca nu m-am enervat degeaba?stiiam eu ce stiiam..daca soata ma asculta si lua si remorca acum aveam alea in baie...vedeam noi cate randuri si cate cele toate...el a inceput servicul..ma amina, azi nu pot, maine la fel,...poate ...z, y, z...Cert este ca el isi doreste cel mai mult sa facem baia, dar in ritmul lui! Asa ca, ...ii astept initiativa! Azi merge sa dea o comanda ptr geamul de la baie...ca mai trebuie daramat si acolo...Hai ca o facem pana vine zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

mi-a iesit f buna placinta ieri. Dar dupa atata roboteala am picat, si am dorit sa stau linga I sa o adorm mai devreme(chiar daca nu avea chef)ca prea avea programul decalat. Se trezeste la 9-10, la pranz doarme la ora 4...(ce ora e asta?)mai mult de o ora nu doarme, apoi seara la 23 mai adoarme...
Asa ca, acum ma astept sa se trezeasca(sper)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neata!
catank tot rau spre bine sa zic asa..o sa vezi ca e mult mai misto cu simularea aia...noi cand ne-am facut mobila, primul cu care vb a venit a vazut camerele si eu i-am zis ca si cum..insa nu aveam ceva contruat bine-n cap..el a scos laptopul si pe loc mi-a facut camera fetii...si cum am ceut eu si cum a venit el cu ideea..si cand am vazut poza ..wow am ales ideea lui..apoi mi-a facut toata casa....dar intr-un final nu am mai dat comanda la el..nu ne spusese ca trebuie sa astepta peste 2 luni...l-am luat pe altul..asta nu face prioect 3d..i-am zis cam ce vreau si a iesti 80%

Mada ma bucur sa citesc ca sunteti bine...si felicitari pt ca nu mai ai cu ce te imbraca...eu am glumit cu praji..te stiu ca nu ai sa exagerezi...esti un ex. de vointa....vad ca si eu am trecut iar sub 60...dar greu..si asta cred ca de la toate tincturile ce le iau ca de ceva stric la mancare nu ma tin...

Yasmi m-ai omorat cu dulceata ta..nu am mai facut din toamna dinainte sa raman gravi..cred ca toamna lui 2009...dar am mai primit cat un borcan de la soacra...vai si ce imi placea sa fac..aveam o dambla sa fac dulceata din gutuie taiata cubulete..sa o fierb nu stiu cum, sa iasa aurie nu inchisa la culoare.....gutuie rasa faceam doar spre sfarsit cand faceam ori gem ori dulceata..ca primeam si gutui mai strambe sau stricate....acum nici ai mei nu mai au pomul nici eu timp...
a si cei cu tine de faci atatea....batranetile maica

Off Roxy ca sa fac mai, daca l-am luat batran...de 27 de ani...nu stii vb aia..calul batran nu se mai invata la caruta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

eu mi-am facut ocafea si am zis sa intru pe net sa-mi fac un meniu saptamanal..sa-l prezind clientior sa modific ce nu le place, sa cumpar ingredientele .... atata ma stresez cu ce fac azi de mancare??/?....si cand fac stramba din nas....

ma gandesc ca asa fac economie si de bani si de alimente ..am in casa exact produsele ce imi trebuiesc la gatit, ca m-am saturat sa arunc mancarea...si nu mai cumpar nimic peste..sper sa-mi si iasa....

o sa-l lipesc pe frigider... si asa am scos toti magnetii ca statea A cocotata la ei....fac exact ca la gradinita...lunea cand o duceam pe stefy ,la avizier era meniul pe o saptamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Neatza! Incepusem un minunat mesaj aseara si mi s-a descarcat laptopul....
Cami, pai Turcia poate ar merge de vizitat, Grecia, Croatia pe la Dubrovnik pe acolo, Italia prin sud....Rabdare sa ai pe drum....:)....
Mada, ce misto tb sa fie cand nu-ti mai vine nimik...... .Ma bucur ca Cristinelul e oki.
Yasmy, eeei bravo, pentru muraturi si dulceatza, zacusca chiar n-am facut ever ca la mine numai eu mananc ... ai mei nu, asa ca ma bucur de borcanele de la soacra...
Deea, mamaie facea dulceatza din aia ce pofta mi-ai facut...., si peltea mai facea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

catank, pai ne faci pofta aici cu placinta si nu prezinti reteta...., te rog sa iei masuri.....
deea, ar fi o idee....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

doamne e noua si pruncutza mea nazdravana inca doarme..uh sper sa isi fi revenit la vechiul program..ca bine mai fu fara ea pe cap macar 1-1 1/2h

ptiu ptiu sa nu-i fie de deochi lui Luchi....dar azi pe la buni ,vezi tu Yasmi sa nu uite iar de cumintenie

a mea vad ca la cat am parat-o o doar fix la basca....
voi va plangeati ca arunca la gunoi una alta..da a mea ca manca din gunoi....de cele mai multe ori sacul de gunoi troneaza sus pe blat...eu am avut cos pe usa de la dulat si s-a rupt..asa ca am ramas doar cu galeata aia..si o puneam si eu jos in dulap..dar nah mandra a dat de gustul ei....si sa tin dulapul legat mi-a fost peste mana ....cand mai gatesc si pun galeata langa mie sa le arunc mai repede fimea e calare ..manca coji de morcov..linge hartii de dulciuri...ba sambata terminasem vasele de spalat si in chiuveta un bob mare de strugure..strg totul din sita si arunc la gunoi..ea nu rea prin bucatarie si imi permisesem sa pun sacul de gunoi in galeata ,langa mine....si cum arunc eu ce se stransese in sita aia hop si mandra..moama a navalit peste galeata si a vazut bobul acela de strugure..pana sa i-l iau din mana il bagase-n gura..dai si fa-o sa deschida gura ..ea nimic..l-a zdrobit..il mesteca cu o pofta si-mi spunea papaaa....doamne ma fac si de ras..asa m-am abtinut sa nu va zic traznaia asta cu gunoiul

Mergi la inceput