Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 22

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Bineinteles ca fiecare copil are 'reteta' lui. Eu ti-am zis ce am patit noi ca sa-ti fie mai usor, sa nu crezi ca sunteti singurele in situatia asta. Eu zic acum ca mananca, dar nu spun si cat :) (maxim 40 - 50g la o masa exceptie facand tot iaurtul ca la voi)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Mda, se pare ca iaurtul e magic la mai multi bebelusi Culmea ca Bianca acum vreo 2 luni nu-l vroia nici pe ala Si noi cam la fel mancam: fructe cam 50 - 60g, legume cam 40 - 50g, cereale cam 80 - 90g, iaurt intre 100 si 140g. Asta dupa 3 luni de diversificare. Bine ca e sanatoasa! Am fost azi din nou la control la oftalmolog si se pare ca a inceput sa focalizeze si cu ochiul drept mai bine, deocamdata stam o luna fara picaturi si apoi mergem iar la control sa vedem cum a mai evoluat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina bravo pt vestile bune de la oftalmolog!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Ronina, super vesti de la oftamolog!
Si cu diversificarea nu stati rau - incet incet dar pana la urma isi dau ei drmul

Lavi e ok...n-a mai vomitat;dar tot are perioade de maraici mai ales seara,inclusiv cand e la san; habar n-am de ce; apoi evident ca daca nu prea papa seara se trezeste noaptea de mai multe ori ...iar eu cu programulactual de la job chiar nu mai fac fata la n treziri nocturne.Si asta dupa ce multe zilea dormit super paa pe la 5-6 dimineata.

Aseara am mers la o vizita intr-un centru comercial, si dupa o vreme ne-am oprit la o inghetata (cu gandul ca o pap repede repede si-apoi ii dau si labebelina fructele - ca nu trecusera nici 3 ore de laultima masa de laptic); nici vorba...cand s-a prins bebelina ca noi mancam s-a pus pe-o criza de nervi...de-am lasat totul si i-am dat ei mai intai; a fost haioasa tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Buna seara,

Imi cer scuze ca dau buzna aici, dar am si eu o problema care ma ingrijoreaza si as vrea sa ma sfatuiesc cu voi.
Am un bebe de aproape 9 luni, nascuta pe 1 martie 2012 si ma ingrijoreaza faptul ca pana acum nu a inceput sa silabiseasca deloc. Nu a zis deloc ma-ma, pa-pa, ba-ba, etc, si nu stiu daca este normal. A inceput sa mearga de-a busilea, tipa, rade in hohote, dar nu silabiseste. Stiti cumva care ar fi varsta maxima pana la care ar trebui sa faca acest lucru?
Bebelusii vostri in ce stadiu sunt?
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Da, ma bucur si eu de rezultatele dupa picaturi, se uita crucis destul de des inca dar se vede ca nu-i mai fuge ochiul.
Dia: Bianca se zbate la san cand vrea sa doarma dar e prea satula, atunci ba il vrea ba nu-l vrea. Voi daca o adormiti altfel poate n-are legatura. Cred ca e mortala cum isi cere Lavinia drepturile de papa Bianca n-are nicio treaba daca mancam noi decat ca vrea si ea atentie.
Ciresica5: nici bebica mea nu silabiseste, doar zice rar 'mam'. Copilasii se dezvolta in ritm diferit, eu zic ca e normal. Sunt copilasi care incep direct sa vorbeasca, altii care spun tot felul de chestii pe limba lor inainte sa vorbeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ciresica chiar nu e cazul sa te ingrijorezi. Nici noi nu silabisim decat 'din greseala' si nimic traductibil. Copiii oricum sunt f diferiti si daca unii o fac deja, la altii pot sa mai treaca luni bune pana sa inceapa. Urmareste si tu buletinul www.babycenter.com/6_your-8-month-old-week-1_1144.bc?responsys_count=0&scid=mbtw_post8m&pe=MlVDeTBVcHwyMDEyMTExOQ.." target="_blank">asta si o sa te mai linistesti.
Ronina bravo pt vestile bune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Ronina, Tala, va multumesc mult pentru raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

hello!!!

iar e liniste aici


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

da Mona, dar si dincolo, cred ca din cauza ca sunt multi bebei muciosi :(

Mergi la inceput