Soacra ii face poze copilului cu orice ocazie

Soacra ii face poze copilului cu orice ocazie | Autor: Savvy

Link direct la acest mesaj

Va rog sa nu radeti de mine, poate am pasarele la cap, dar asta e:
ma deranjeaza ca aproape de fiecare data cand ne intalnim cu socrii mei, soacra-mea ii face poze copilului. Ma intreaba intai daca are voie, evident ca as parea zuzu sau fara bun-simt daca i-as zice ca nu, si dup-aia tzac-tzac cu aparatul foto (il aduce special).
Nu pare o mare problema, dar am descoperit ca apoi trimite aceste poze prin e-mail la diferiti cunoscuti/rude si se lauda cu nepotul, in plus reiesind ca are o foarte buna relatie cu nora, ceea ce... stiti voi.
Pe de alta parte, nepotul si-l vede cand si cand, pentru ca atunci cand o invit la plimbarile zilnice prin parc, ba se duce la doctor, ba la tara, ba la rude etc. Deci il vede cand vrea ea, poate o data pe saptamana sau mai rar, dar nu ezita sa pozeze in bunica iubitoare.
Chiar daca par deplasata, va rog, dati-mi o solutie, ceva sa-i pot spune, sa fiu si ferma, si civilizata si sa o lase mai moale cu pozatul. Multumesc!

Mami de Robert (07.07.11)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu nu inteleg problema ta. Ce daca soacra face poze cu copilul? Mai ales ca iti cere voie. Nu vrei sa spui nu pentru ca ai parea 'zuzu', deci stii si tu ca nu e in regula sa te deranjeze acest amanunt . Faptul ca nu vede copilul zilnic iarasi nu e o problema. Copilul e al tau nu al soacrei, ea are o viata, viata din care face parte si copilul tau, dar asta nu inseamna ca are vreo datorie sa fie prezenta in viata lui in fiecare zi.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Cum sa-ti spun, bird... ca sa ma fac inteleasa? Ea gaseste motive sa nu vina, dar face poze cu el si le trimite prin e-mail, cum am zis mai sus, deci se foloseste de copil si de pozele cu el ca sa para o bunica prezenta in viata lui si foarte iubitoare. Cred ca asta ma deranjeaza: ca-l foloseste pe copil.
Hai ca toate avem cate-o pasarica in relatia cu soacra, stim bine, nimeni nu e usa de biserica in privinta asta...

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Dar bunicii se lauda cu nepotii de cand lumea si pamantul, nici eu nu vad care e baiul ca face poze si se mandreste cu nepoul ei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy
Ea gaseste motive sa nu vina,...

Eu am senzatia ca tu crezi ca ea are o DATORIE sa vina sa vada copilul des, sau de cate ori o inviti tu. Tocmai asta este avantajul de-a fi bunica, poti sa petreci timp cu nepotelul, sa te bucuri de el, sa te lauzi in stanga si-n dreapta si sa ai si viata ta. Ea nu are nevoie sa gaseasca motive sa nu vina, e firesc sa vina cand are timp, chef, etc. Datorie fata de copil ai tu, nu ea.

Citat:
dar face poze cu el si le trimite prin e-mail, cum am zis mai sus, deci se foloseste de copil si de pozele cu el ca sa para o bunica prezenta in viata lui si foarte iubitoare.

dar eu inteleg ca este o bunica iubitoare si prezenta in viata copilului. Ca nu e prezenta atat cat vrei tu si in felul in care vrei tu, asta e alta poveste.

Eu in locul tau as fi fericita ca bunica isi iubeste nepotelul si se lauda cu el. Soacra-mea mi-a criticat non-stop copiii din prima zi si le-a zis multe vorbe urate.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Savvy, inseamna ca esti o fericita daca asta este problema ta!

Bucura-te ca ai o bunica care isi vede saptamanal nepotul, la mine mama mi-a spus paaaa si pusi exact cand aveam nevoie sa stea cu copilul meu (si era mama, nu soacra). In fine, era obosita, isi dorea sa-si traiasca viata etc. etc. Am inteles greeeu, dar am inteles ca eu eram cea care gresea, nu ea. Acu copilul merge la gradi, 8 ore, mama il ia la ea doar cand sunt la munci dupa-masa (maxim 3 ore la 2 zile). Si ea isi pozeaza nepotii, dar zau ca nu ma deranjeaza.

Mai bine spune exact ce este in spatele acestei probleme. Eu sunt sigura ca nu va prea aveti la suflet una pe alta si ca va platiti polite cu orice ocazie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Eu te inteleg, si eu am un model similar de soacra. Vine sa vada copilul numai inainte de a pleca undeva sau a se intalni cu cineva. Si nu, nu aberez. Am avut eu asa niste banuieli pe care mi le-a confirmat chiar ea. M-a sunat intr-o zi ca vine sa vada copilul. Ii spun, imi pare rau, nu putem azi, pentru ca mergem la ziua unui copil si nu suntem acasa, dar puteti veni maine. Vai, nu se poate, trebuie azi ca maine plec din Bucuresti, ma duc la ... si ma intreaba de acolo despre copil si nu stiu ce sa mai spun. Ia spune-mi tu repede ce mai face, ce a mai invatat nou.
Si soacra mea ii face poze tzac pac tot ca sa arate la altii, fix ca tine. Numai ca are aparat cu film si le arata pe hartie, ceea ce nu ma deranjeaza prea mult. Dar m-ar deranja daca le-ar pune pe net nu stiu unde si le-ar trimite nu stiu cui fara stirea mea. Bine ca nu le are cu tehnica.

Cred ca ai putea sa ii spui ca nu ai nimic impotriva sa ii faca poze, dar ca te deranjeaza sa le trimita pe internet. Pentru ca esti ingrijorata, nu ca ea nu le-ar trimite unde trebuie ci de ce pot face ceilalti cu pozele. Din prea bune intentii sa nu ajunga pe liber pe net si de aici sa le gasesti pe te miri ce site-uri. Prin urmare, ai prefera sa ii faci tu poze, sa i le scoti pe hartie si sa i le dai, ca sa aiba si ea amintiri cu copilul si sa se bucure. Cred ca ar fi o abordare decenta si fara sa jignesti pe nimeni.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vesnicul razboi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

da, incredibil, nu?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Si pe mine m-ar deranja sa ii faca cineva poze copilului intr-una, mai ales ca le trimite altora pe net.
Pai ce e copilul meu ? Urs de circ ?
Chiar nu mi-ar pasa de orgoliul ei ranit; i-as spune clar ca nu sunt de acord sa foloseasca pozele copilului meu ca motiv de lauda pe net. Poze facem la zile de nastere si ii trimit eu ce si cate vreau.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Savvy, eu cred ca ai o problema cu soacra, alta decat pozatul. Pentru ca vezi tu, pana la urma nu-i bai ca pozezeaza, dar sa se dea bunica devotata la prieteni...asta nu-ti convine. Si ma intreb de ce.
In mesajele tale, o sa enumar:
-soacra face poze copilului
-trimite pozele cunoscutilor si se lauda ce bunica iubitoare este
-din asta mai reiese ca si cu nora are o relatie buna (lucru cu care nu esti de acord)
-nepotul il vede cand vrea ea, cand nu vrea se eschiveaza
-pentru scopurile ei foloseste copilul

Si vrei sa spui ca toate astea ti se trag de la facut poze?
Ca daca nu mai face sau "o lasa mai moale" cu pozatul, o sa fiti prietene?

PS: nimeni nu rade de tine. Ai pus o problema care te roade si meriti daca nu o rezolvare macar ceva pareri sincere.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput