FIV in Ungaria 169

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

daniella aici sunt !
doar ca dimineata sunt la serviciu si nu am timp de net numai seara.... , daca-i Ciuc cu lamaie..... , am in frigider , yammyy.

imi ai perfecta dreptate , in viata toate vin la timpul lor. Asa ma gandeam si eu la cate nenerociri sunt in lumea asta sa ne bucuram ca altfel suntem sanatoase si iubite !

apropo de Alma ce sa-i faca asa e cu copii mici , stiu si eu cum e cu Bobocel , care acum isi sachimba dintisorii din fata , i-a schimbat pe cei din mijloc si arata ca un soricel , i-am facut poza ca e tare haios !

fetelor !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna seara fetelor ,

sunt devastata , nici nu stiu cu ce sa incep.....am revenit de la control, sunt demoralizata , distrusa , furioasa , dezamagita , nu stiu cum sa ma exprim .....

Am 2 fibroame de toata frumusetea , care cresc cum vor ele , dar nu asta e partea cea mai rea ci faptul ca fara sa stiu fara sa am vreun simptom am ramas din nou insarcinata ...doar ca e extrauterina .


luni merg din nou la doctor pentru eco si sa vedem cand facem operatia , habar nu am cum , cand cine o va face stiu doar ca imi voi pierde trompa , iar de FIV pot sa uit datorita fibroamelor .....doar de aceea nu mi-au fact nici in Ungaria pana cand nu il operez pe cel care il aveam, deci cred ca inchei aici capitolul " bebe " sii sperante ....

va pup si va doresca o soarta mai buna decat a mea....




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Olimp imi pare tare rau ca treci prin ce treci dar NU dispera.

Sa stii ca este o fata Smaick la babute/donate care are jumatate de uter distrus datorita operatiilor pt fibroame si a facut in vara FIV cu donate si acum e graviduta si e f OK.
In plus fibroamele la tine au crescut probabil din cauza sarcinii.
Si mie mi-au aparut 2 acum la ultima sarcina si la o saptamana dupa ce s-a oprit din evolutie cel mai mare a scazut de la 2cm la 1cm.

Sarcina extrauterina se rezolva si medicamentos cu metotrexat. Mai vb cu medicul tau sau vezi si o a doua opinie

Iti doresc numai bine si sa treci cu bine peste toate astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

hello fetele
Olimp draga mea, imi pare tare rau ca treci prin atatea...
Cat de mare e sarcina ? Ai intarziere mare de cm? Am auzit multe cazuri de extrauterine rezolvate fara operatie ,ci cu tratament medicamentos, Metotrexat. Cu cat e mai mica sarcina cu atat mai bine, ca se poate elimina de pe trompa.Poate ceri a doua parere la alt medic, ca sa nu pierzi trompa...
Cat despre fibroame, vreau sa cred ca exista si cu alea o solutie.. uite cum spune Sandy de Smaick, pe care o e cu bb mic la marsupiu, deci se poate!
Nu dispera, incearca sa le iei pe rand,,, te pupic si iti doresc putere sa mergi mai departe!

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ImiMS spune:

Offfffffffffffffffffff mai Olimp...nu ma asteptam la asemenea vesti....ce naiba se intampla de toate au cazut pe capul tau acum? Deci nu pot sa cred....si nici nu pot sa-mi imaginez ce simti.Imi pare tare tare rau...sper sa se rezolve o data pentru totdeauna problemele tale,ca ce e mult e mult...pana la urma nu vrem decat sa fim si noi mame...chiar asa mult cerem???????
Te pup si te imbratisez

---------------------------------------------

"Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit"- Franz Kafka

AJUTA-MA DOAMNE!!!

FIV1 Szeged,aprilie 2012, dr.Zadori...nereusit!
FIV2...urmeaza in toamna...cu PK

MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona19 spune:

Mneata!
Cum nici eu nu am prea fost si nu sunt inca in apele mele, mi-am zis ca nu mai intru pe forum pana nu aflu cat de cat un raspuns de la PK. Nu-mi vine sa cred! Olimp - e prea de tot! Dar asa cum ti-au scris si fetele mai sus, zic sa ceri repede o a doua parere. Stiu ca sarcina ta, daca e intr-o faza incipienta se poate elimina cu ajutorul unor pastile si poate reusesti sa salvezi trompa. Dar toata treaba asta, din cate stiu eu se face sub supraveghere stricta din partea medicului. Adica presupune o internare de urgenta. Vorbeste cu doctorita, poate iti recomanda ea pe cineva sa te interneze sau vezi gaseste repede un alt medic. Nu sta pana luni, ca e prea mult pana atunci! Iti doresc sa treci cu bine peste aceasta napasta, sa reusesti sa-ti salvezi trompa si apoi sa rezolvi si fibroamele si sa iti implinesti visul de a avea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

Buna Dimineata fetelor,

Olimp, off ma doare sufletul prin ce treci mai ales ca din cauza asta ma aflu aici de atitia ani sarcina ectopica pest 6 saptamani , neaparat sa vezi alta opinie nu stiu cum e in Ro dar la mine au venit 6 profesori si au decis soarta mea de a scoate si trompa si mi au taiat si din ovar putin avand peste 6 chisturi,pt ca era foarte mare si inca o zi insemna sa dau coltul, deci daca nu ai avut sangerari maro ,si simptome adica intepaturi in zona ovarelor, de nu te mai poti misca din pat , parerea mea strict a mea poate sarcina e mai mica si se poate inlatura cu medicamente, nu stiu de care dar vad ca fetele au descris deja , sunt alaturi de tine si nu ti pierde speranta suntem aici ca sa te sustinem macar moral.
si nu mai te rog !

revin mai tarziu !!!


5 Fivuri nereusite - 2008-2012(London & Szeged) .
MTHFR A1298C-heterozigot
PAII 675-4G/5G-heterozigot
risc tromboza

If you can you should,No matter what!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ImiMS spune:

Dani...ai vazut-o pe Alma mea pana la urma sau nu? M-am tot chinuit sa-i pun poza...si nimic...nu zici nik

---------------------------------------------

"Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit"- Franz Kafka

AJUTA-MA DOAMNE!!!

FIV1 Szeged,aprilie 2012, dr.Zadori...nereusit!
FIV2...urmeaza in toamna...cu PK

MTHFR C677T heterozigot
MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DaniellaSM spune:

deci ma duc cu capul , am inceput un mesaj mai 1 minute ago si a disparut ohhhhhh.
am sa termin month end la naiba si meeting imediat ,am nevoie de pauza de o tig .. ca sunt stresata.

Imi, am gasit la Galerie poze , e superba ,vreau si eu !!!

dar a meritat efortul tau de a pune poza ca ce mandrete , serios ma unge la sufletel, ca ii iubesc , in vara era sa iau un puiut aproape de Sibiu ne am oprit intr o parcare sa mancam si era un corci dar eu gata sa l iau pana hubby mia zis ca nu are pasaport, acte de la vet,, cum il trecem vama??

Va si poate mai am timp sa intru mai dupa amiaza ,

Olimp , sa ne spui daca ai fost la doc..
Floryma , scumpita tu ce mai faci??
ei si restul stiti voi


5 Fivuri nereusite - 2008-2012(London & Szeged) .
MTHFR A1298C-heterozigot
PAII 675-4G/5G-heterozigot
risc tromboza

If you can you should,No matter what!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna fetelor

va multumesc pentru gandurile bune , ieri nu am mai fost in stare sa vorbesc ....

azi de dimineata am fost sa-mi fac beta HCG si am valoarea de 4055 , am sunat-o pe doctorita si m-a reccehemat la ecograf si surpriza , sarcina mea se pare ca e gemelara , unul in uter si unul pe trompa , mi-a spus sa mai asteptam pana luni cand sa repet beta HCG sa vedem daca evolueaza valoarea si sa vedem daca si sarcina de pe trompe creste , daca e asa mi-a spus ca nu pot sa iau tratament medicamentos caci ii afecteaza si cealalata sarcina , asa ca va trebiu sa ma opereze laparoscpic sa elimine sarcina extra.

mi-a spus ca exista situatii in care sarcina extra se opreste din evolutie si nu mai afecteaza dar se intampla fff rar , oricum pana luni dr a zis sa nu luam inca nici o hotarare definitiva , a zis ca la nivelul sarcinii mele nu este inca pericol sa se sparga trompa , daca ma voi simti rau in WE sa o sun neaparat si rezolva interventie de urgenta.

acum nu pot sa stau decat sa ma rog sa se rezolve cat mai putin invaziv.

XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput