Mama care abuzeaza copiii altora

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca esti parte conflictuala faci, daca doresti aceasta.
Daca nu esti parte conflictuala de ce ai face ceva fiind in exteriorul ei?


Sunt in exteriorul problemei, dar traiesc in aceasta comunitate de elevi si parinti si eu si copilul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,tu in situatia respectiva ce ai face?Daca alt parinte ti-ar agresa copila(doamne fereste ,eu nu stiu ce as face intr-o situatie ca asta...)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In primul rand m-as documenta. Cand, cum, in ce fel. Insa m-ar interesa ambele opinii nu doar o parte.
Bazandu-ma pe ambele opinii si in functie de acestea as actiona. Dar este deja relativ pentru ca este ceva foarte generic si speculativ.
Si inca ceva:
Ceea ce am spus eu se poate aplica (sau nu dupa caz) dar e vorba de principii. In multe situatii se poate aplica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca esti parte conflictuala faci, daca doresti aceasta.
Daca nu esti parte conflictuala de ce ai face ceva fiind in exteriorul ei?


Sunt in exteriorul problemei, dar traiesc in aceasta comunitate de elevi si parinti si eu si copilul meu!

ANNA

Hai sa o luam altfel. Care este conflictul tau - din punctul tau de vedere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius,ai un stil amalgamat rau de tot in chestiile alea cu conflictul....poate vorbesti clar cum faci tu de obicei....ce zici?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai putea sa raspunzi clar la intrebarea:
Care este cea mai buna masina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Marius nu te supara ca-ti spun dar tu chiar crezi ca exista o justificare pe lumea asta pentru ca un adult sa agreseze un copil? Nu este corect in primul rand pt ca acel copil nu are capacitatea si puterea de a se apara. Cand conflictele apar intre copii, atunci trebuie sa intervina educatia, explicat comportamentul si consecintele. Aici nu e vorba despre teorii citite in carti este vorba despre niste copii care percep cu totul diferit de noi evenimentele cotidiene. Repet, asemena comportamente pot sa traumatizeze copiii si atunci o mie de teorii nu mai fac 2 bani. Ce te face sa crezi ca mamica agresoare ar dorii sa stea de vorba cu ceilalti parinti si sa-si justifice actiunile?
Departe de mine gandul ca acum ar trebui sa o punem la zid si sa aruncam in ea cu pietre, dar daca acest comportament este repetitiv cred ca este momentul sa-si masoare muschii cu persoane de talia ei. Daca s-a intamplat cu acelasi lucru cu mai multi copii atunci in mod sigur se v-a mai intampla si pe viitor. Poate data viitoare v-a agresa si fizic un copil si atunci toti parintii care au tolerat aceasta situatie timp de 2 ani de zile sunt cu totii vinovati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asta vreau sa-l intreb si eu pe Marius ,care deobicei este extrem de echilibrat si corect...
chiar crezi ca exista vreo justificare,Marius ,ca un parinte sa sara la un copil?
In afara faptului ca e camatar,intelop si astia au impresia ca ei nu pot fi atinsi....?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din nou readuc in atentie faptul ca nu discutam de persoane ci de probleme. In doua raspunsuri mai sus esenta discutiei este persoana.Aceeasi capcana in se cade des.
exemplu:
"tu chiar crezi ca", "este momentul sa-si masoare muschii cu persoane de talia ei.", "toti parintii [...]sunt cu totii vinovati."

respectiv:

"vreau sa-l intreb si eu pe Marius" sau "exista vreo justificare,Marius ,ca un parinte sa sara la un copil?"

Reiau desi nu as dori:
Eu nu cred nimic. Eu nu am solutii. Nici nu mi-am propus asa ceva. Nu este problema mea. Insa constat ca exista o problema. Insa aceasta problema este intre doua parti (doi parinti). Si daca acesti doi parinti ar dori sau vor dori sa identifice problema dintre ei sa isi asculte unul celuilalt parerea ar exista sanse sa identifice puncte comune, interese comune, solutii comune acceptate deci de ambii in mod liber si asumate de ambii in mod liber si care rezultate sau solutii ar avea efecte pozitive care ar duce la diminuarea conflictului lor sau chiar la eliminarea acestuia.
Aici nu este vorba de Marius sau de eumada sau de X sau de Y. Nu mi-am propus sa discut de persoane, nici despre ce cred ele sau ce cred eu. Urmaresc problema dintre ele daca exista, cat este de mare, cat este de ajustabila sau chiar daca se poate elimina si repet pentru ultima data solutia este data de ei de partile intre care exista un conflict nu de mine.
Am fost mai explicit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

In primul rand m-as documenta. Cand, cum, in ce fel. Insa m-ar interesa ambele opinii nu doar o parte.
Bazandu-ma pe ambele opinii si in functie de acestea as actiona. Dar este deja relativ pentru ca este ceva foarte generic si speculativ.
Si inca ceva:
Ceea ce am spus eu se poate aplica (sau nu dupa caz) dar e vorba de principii. In multe situatii se poate aplica.


Nu prea inteleg. Nu e vorba de a intelege conflictul, deci o justificare a fatpului ca un adult gaseste de cuviinta sa puna la punct copilul altcuiva.
Aici problema e clara: un adult daca are o problema cu comportamentul unui copil se duce si discuta cu UN ALT ADULT: parintele copilului in cauza sau invatatorul/profesorul/directorul scolii. Nu inteleg ce ai avea de analizat?
Daca tu si copilul tau ati fi in situatia asta, analiza ar veni dupa ce parintele respectiv ar riica problema cu tine direct sau prin invatatoare, IN NICI UN CAZ direct cu copilul tau.

Nu exista nici o justificare pentru comportamentul persoanei respective, si daca i-ar fi ranit (Doamne fereste) copilul, tot nu avea dreptul sa abuzeze celalalt copil sau sa-i ceara socoteala. Sau pur si simplu sa incerce ea sa-i faca educatie, cu frumosul sau nu. E un minor, minorul are parinte, tutore legal. Imi asum carentele de educatie ale copilului meu, in caz ca le are, si daca face ceva ce nu e in regula ma ocup eu de corectarea lor, nu cred ca e cazul sa-mi educe alti parinti copilul. Fie ca e vorba de abuz sau nu.


Pentru mine problema e clara, eu mi-am instruit copilul sa le spuna adultilor care ii fac observatie "Va rog sa vorbiti cu parintii mei, va rog sa nu tipati la mine.". Nu ii este foarte usor sa o faca pentru ca este un copil timid insa ai ramane surprins cati dintre adultii belicosi au "curaj" sa vina sa discute efectiv cu noi.
E usor sa fi curajos si justitiar in fata unui pui de om, e mult mai greu sa ai o discutie cu un adult... Atunci cand copilul imi spune ca X sau Y vecin sau parinte i-a facut observatie ma duc eu la respectivul si-l intreb frumos ce l-a deranjat, daca e cazul imi cer scuze dar ii spun clar ca pe viitor as aprecia daca ar veni sa discute direct cu mine si sa evite discutiile directe cu copilul.

Mergi la inceput