Mama care abuzeaza copiii altora

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Exista un tip de reactie oribila, care e prezenta si in acest conflict: adultii tind sa faca front comun cu adultii, vezi celelalte mamici binevoitoare care au sarit sa spuna ca de ce bunica s-a dus cu para la doamna ? Sau toleranta si empatia adultilor pentru un alt adult care are probleme familiale si deci, justificari.

Cu copiii cand empatizam, totusi ? Ca ei nu se pot apara la varsta asta de un adult (aproape) necunoscut care tipa si-i bruscheaza...

De aceea eu cred ca trebuie mers mai departe, eventual vorbit cu directorul si spuse neaparat mai multe intamplari alaturi de faptul ca daca nu se rezolva in cadrul scolii se poate apela la reclamatii la inspectorat sau la mass media. Pana la urma e o adevarata discutie acum despre violenta in scoli, iar conducerea scolii ar trebui sa reactioneze.

P.S.: Nu ma pot abtine, dar unde e politistul care raspunde de scoala, asa cum a promis Abramburica? Daca exista si la el se poate apela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

P.S.: Nu ma pot abtine, dar unde e politistul care raspunde de scoala, asa cum a promis Abramburica? Daca exista si la el se poate apela.




Si-a luat concediu ca sa nu fie obligat sa raporteze la minister ca personalul didactic incalca www.evz.ro/detalii/stiri/BANI-DE-LA-PRINI-Andronescu-interzice-colectarea-de-bani-pentru-fondul-clasei-sau-fondu-996838.html" target="_blank">dispozitiile Abramburicai, acelea de a nu mai colecta fondul clasei/scolii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Apreciez faptul ca ati precizat ca sunt mult prea tehnic in exprimarile mele. Am sa tin cont de opinia expusa si am sa incerc sa reevaluez modul meu de exprimare.
@oanaib - expunerea mea probabil nu o sa-i ajute in mod direct, ceea ce am incercat eu a fost si este sa pun o problema sub un alt unghi, in ideea ca daca se urmareste si alta viziune exista probabilitatea ca cei aflati in conflict sa isi gaseasca solutii comune de rezolvare a conflictului lor. Exista tendinta asa cum spuneam ca partile conflictuale sa se axeze pe ele ca si parti, nu pe conflictul dintre ele.
Pe de alta parte din cate am inteles inca nu s-a realizat o abordare a mamei respective din terte motive (timp redus/asteptari din partea invatatoarei etc). Dar cine stie - viitorul este in fata.
Da, asa este un conflict poate si in general genereaza alte conflicte. De aceea parerea mea este ca e bine sa se identifice conflictele in sine nu persoanele pentru ca rezolvarea unui conflict duce in general tocmai la aplanarea sau chiar disparitia conflictelor derivate. Atata doar ca fiecare trebuie sa isi propuna asta fiind in fapt o problema a lor si intre ei.
@Lali nu fac astfel de cursuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

da, Lali, total de acord, exista abordarea pt adulti "lasa-l saracu', are o multime de probleme, o fi fost obosit/nervos/tracasat", in timp ce copiilor li se cere sa fie drepti si bine crescuti in orice situatie.

nu cred ca in alta tara si-ar permite un adult sa agreseze un alt copil in felul asta.
pe mine, asta ma deranjeaza foarte tare la Romania, felul in care copiii sunt considerati inca fiinte inferioare care trebuie sa asculte si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu uitati faptul ca ieri deja:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

Faza e ca ieri copiii au iesit impreuna radeau, deci nu copilul strica.

ANNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Marius, incepi sa semeni cu deceneus. o tii pe-a ta, indiferent de situatie.

nimeni nu a zis nimic de copil. citeste iar cap-coada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ok, ma opresc aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Marius, copilul a avut un conflict cu celelalt copil pe care l-a rezolvat in mintea lui, pe loc. Unul nu l-a lasat in banca, celalalt a rupt camasa. Pentru ei s-a incheiat. Daca ramanea la aceasta faza si fiecare-si certa copilul propriu pentru ce s-a intamplat, era perfect.

Insa un adult l-a agresat pe pusti, din nou.
Copiii nu prea fac la varsta asta legatura: mama ta m-a agresat, deci eu nu mai stau de vorba cu tine. Pentru ei lucrurile sunt mai punctuale si mai simple decat atat.

Daca insa comportamentul acelui adult este constant asa, daca agreseaza copiii altor parinti in apararea celui propriu, un alt adult trebuie sa o opreasca. Evident ca e preferabil cu vorba buna, nu cu reclamatii. Daca nu se poate cu vorba buna nu trebuie asteptat pana cand chiar se intampla ceva grav, un copil mai sensibil traumatizat sau chiar lovit de vreo miscare mai dura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Este un conflict intre parinti este adevarat. De fapt intre mentalitatile parintilor si felul lor de a vedea lucrurile.
In clasa noastra exista 2 categorii de parinti: unii care au serviciu si nu prea ajung la scoala - pentru ca doamna nu face sedinte - si altul, cu mame casnice si bunici pensionare, care au timp sa discute si sa intoarca lucrurile cum vor ele.

Eu personal ,,carcotesc'' si eu, la telefon cu prietena mea, dar pana la urma nu fac nimic in plus.

Ramane prezenta intrebarea? De ce sa face eu ceva ca si persoana straina?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca esti parte conflictuala faci, daca doresti aceasta.
Daca nu esti parte conflictuala de ce ai face ceva fiind in exteriorul ei?

Mergi la inceput